US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Co letos investoři tak úplně nechytli

Pokud někdo na začátku letošního února tvrdil, že americké akcie nebo ropa budou na konci roku v dvouciferných procentuálních ziscích, byl možná považován za blázna, v lepším případě za odvážného kontrariána, který trochu dělá machra, ale sám tomu snad ani nemůže věřit. Ropa a americké akcie ale nejsou jediná překvapení, která rok 2016 investorům a ekonomům připravil.

Redakce IW
Redakce IW
16. 12. 2016 | 9:00
Ropa

O výsledcích prezidentských voleb v USA asi nemá smysl mluvit. Na začátku roku ještě nebylo tak jisté, že Hillary Clintonová bude pár týdnů před volbami válcovat Donalda Trumpa tak jednoznačně, aby nakonec prohrála v jedné z nejpřekvapivějších a nejkontroverznějších voleb prezidenta v historii.

Vraťme se ale k akciím a ropě, které měly první týdny roku mírně řečeno katastrofální. Černé zlato do 11. února ztratilo téměř třetinu hodnoty, dostalo se pod 30 USD za barel a začaly se objevovat spekulace, zda nemůže jít pod 20 USD. Akcie ztrácely přes 10 % a po druhé vlně výprodejů v průběhu necelého roku se zdálo, že je býčí trh u konce. Dluhopisy s vysokým výnosem ztrácely kolem 5 % a kvůli ropě klesaly také komodity jako celek. Optimismus nepodporovalo ani očekávání dalšího zpomalení čínské ekonomiky, což mělo dopad na nižší očekávání růstu globální ekonomiky.

Závěr roku ale nabízí úplně jiný obrázek. Globální růst je v pohodě, HDP USA za třetí čtvrtletí povyrostl o anualizovaných 3,2 %, růst v Číně se stabilizoval na 6,7 % a investoři nalili do akcií a dluhopisů na rozvíjejících se trzích vice než 50 miliard USA. U akcií, dluhopisů s vysokým výnosem i ropy je to nakonec úplný opak toho, na co to vypadalo v polovině února. A to grafika shrnuje údaje k 25. listopadu, od té doby třeba americké akcie ještě pár procent přidaly.

Fed (ne)zklamal

Další věc, kterou investoři i ekonomové poněkud neodhadli, bylo zvyšování úrokových sazeb ze strany centrální banky USA. Na začátku roku se mluvilo o čtyřech zvýšeních, dokonce i Stanley Fischer z Fedu považoval tento počet za pravděpodobný. Obavy panovaly akorát ohledně toho, že by se USA vyššími úroky poměrně výrazně odklonily od ostatních ekonomik, kde se spíše počítalo s opačným vývojem sazeb.

Očekávání s tím spojená (a další faktory, například zvolený prezident Trump) dělají z dolaru jednoho z vítězů letošního roku. Centrální banka svůj postoj během roku upravovala a došlo nakonec jen na jedno zvýšení základní sazby. To během roku přispívalo k oslabování dolaru a posilování japonského jenu.

Do konce roku ještě zbývá pár týdnů, ale vývoj v průběhu roku (opět) ukázal, že předpovědi vývoje trhů jsou a vždy budou ošemetná disciplína.

Zdroj: ETF.com

Americké akcieAmerický dolarDluhopisový trhFedPonaučení pro investoryRopaÚrokové sazby
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně