Co musíte ráno vědět (29. prosince)
|

Co musíte ráno vědět (29. prosince)

Jak se ve středu obchodovalo v Evropě a v USA, kdy podle analytiků ČNB ukončí režim devizových intervencí a co má podle nejnovějších výzkumů člověk společného s prasetem? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu po třech dnech růstu klesly, investoři před koncem roku vybírají zisky

Americké akcie ve středu po třech dnech mírného růstu výrazně oslabily. Pokles zaznamenaly všechny sektory, index Dow přerušil dobývání dosud nepokořené hranice 20 000 bodů, k níž se na začátku obchodování těsně přiblížil. Dow klesl o 0,56 % na 19 833,68 bodu, během dne se přitom index přiblížil na 19 bodů k úrovni 20 000 bodů. Širší index S&P 500 oslabil o 0,84 % na 2 249,92 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ztrátou 0,89 % na 5 438,56 bodu. Index volatility VIX vyskočil o 8,01 % na 12,95 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o zhruba pět bazických bodů na 2,512 %. V červených číslech skončilo všech jedenáct hlavních sektorů indexu S&P 500. Nejvýraznější pokles zaznamenaly sektor základních materiálů, průmyslové odvětví a energetický sektor. Relativně nejlépe si vedl sektor necyklického spotřebního zboží.

Investujte jako Warren Buffett. Jak na to?

Vyšší sazby Fedu: Co čekat od státních dluhopisů (nejen) v USA?

2. Evropské trhy ve středu mírně vzrostly, dařilo se akciím těžařů. Londýnská burza překonala více než rok a půl starý rekord

Evropské akciové trhy ve středu uzavřely převážně v plusu. Stejně jako v úterý byla aktivita investorů po vánočních svátcích utlumená. Dařilo se zejména těžařským společnostem. Akcie na londýnské burze po návratu investorů z vánoční přestávky obnovily růst a jejich index FTSE 100 se vyšplhal nad více než rok a půl starý rekord. Regionální index STOXX Europe 600 si připsal 0,29 % na 361,53 bodu, britský FTSE 100 si v první seanci po čtyřdenní pauze polepšil o 0,54 % na 7 106,08 bodu, francouzský CAC 40 klesl o 0,01 % na 4 848,01 bodu a německý DAX posílil o 0,02 % na 11 474,99 bodu. Hlavní index londýnské burzy se dostal přibližně dva body nad dosavadní maximum z 27. dubna 2015. Od začátku roku si index připisuje zhruba 14 %, celého tohoto přírůstku dosáhl v druhém pololetí. Z jednotlivých sektorů se nejvíce dařilo základním materiálům. Akcie těžařského gigantu BHP Billiton vyskočily o více než 4 %, firma Anglo American si polepšila o 3,55 %. Těžařům pomáhá hlavně ožívání cen komodit.

Francie jako největší riziko roku 2017: Pošle Le Penová EUR/USD pod paritu?

Jan Bureš (Poštovní spořitelna): Doufám v klid, ale rok 2017 může být opět bouřlivý

3. Pražská burza ve středu uzavřela v plusu, nahoru ji táhly akcie energetické skupiny ČEZ

Pražská burza ve středu navázala na úspěšnou úterní seanci, když index PX vzrostl o 0,35 % na 923,54 bodu. Je to nejvyšší hodnota od konce října. Nahoru burzu táhly akcie energetické společnosti ČEZ, nedařilo se Monetě Money Bank. Objem obchodů byl s 319 miliony korun výrazně podprůměrný. Akcie polostátního gigantu ČEZ byly ve středu nejobchodovanější a připsaly si 1,28 % na 428 Kč. Pomohlo jim k tomu dosažení plného výkonu prvního výrobního bloku v Jaderné elektrárně Temelín. Dařilo se i operátorovi O2 Czech Republic, jehož akcie zpevnily o 1,18 % na 258 Kč. Finanční tituly se na směru neshodly. Komerční banka zdražila o 0,84 % na 880 Kč, MONETA Money Bank ale klesla o 0,72 % na 82,40 Kč, Erste Group Bank zlevnila o 0,25 % na 773,20 Kč a pojišťovna VIG přišla o 0,16 % na 574 Kč. V červených číslech uzavřely také mediální společnost CME (-1 % na 69,30 Kč) a likérka Stock Spirits (-0,18 % na 56,80 Kč), zbývající emise si polepšily. Petrochemický holding Unipetrol stoupl o 0,55 % na 183,30 Kč, tabáková firma Philip Morris ČR vzrostla o 0,11 % na 13 039 Kč a nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko zpevnila o 0,52 % na 365,90 Kč.

13 strašáků roku 2017 (12. díl): Exit z (ne)známých vod aneb Kam se vydá okovů zbavená koruna?

Investorský magazín: Dividendy vpřed aneb pražská burza na prahu roku 2017

4. Očekávané události

Čtvrteční dopoledne bude patřit francouzské a italské inflaci. Odpoledne ve Spojených státech vyjdou zpráva o velkoobchodních zásobách a pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a vývoji zásob ropy a zemního plynu na americkém území od vládní energetické agentury EIA. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE

5. Konec intervencí by podle analytiků mohl nastat kolem poloviny roku 2017

Česká národní banka (ČNB) by mohla ukončit režim devizových intervencí ve druhém až třetím čtvrtletí příštího roku. Shoduje se na tom většina analytiků oslovených ČTK. Důvodem bude především fakt, že inflace se dostane na dvouprocentní cíl ČNB již na počátku roku 2017. Kurz koruny bude podle odhadů ihned po konci intervenčního režimu rozkolísaný, na konci roku 2017 by mohl být podle odhadů mezi 25,50 a 26,50 EUR/CZK.

6. Těžaři břidličné ropy a plynu v USA dostávají více úvěrů, zřejmě zvýší těžbu

Američtí těžaři ropy a plynu z břidlicových formací příští rok nejspíše výrazně zvýší výdaje na průzkum nových zdrojů a těžbu. Banky jim totiž díky ožívání světových cen ropy poprvé za dva roky celkově zvýšily objem dostupných úvěrů. Uvedla to ve středu agentura Reuters, která se opírá o údaje jednotlivých firem.

7. Finsko příští rok jako první stát otestuje zaručený příjem

Finská vláda od příštího roku zkušebně zavede takzvaný všeobecný základní příjem. Vybraná skupina 2 000 nezaměstnaných občanů bude od státu místo podpory v nezaměstnanosti dostávat po dobu dvou let bez jakýchkoli podmínek 560 eur měsíčně. Finsko se tak stane první zemí na světě, která otestuje zaručený příjem na celonárodní úrovni. Úřady chtějí zjistit, jestli lze touto cestou zjednodušit sociální systém a motivovat občany více k práci.

8. Volkswagen investuje do IT a systému na výběr parkovného

Německá automobilka Volkswagen investuje do mobilního systému na placení parkovného a v příštích třech letech zaměstná více než tisíc IT specialistů. Firma se po emisním skandálu soustředí i na nová obchodní odvětví, připomněla agentura DPA.

9. Takata by mohla kvůli airbagům zaplatit až miliardu dolarů

Japonská společnost Takata by mohla zaplatit americkým úřadům až jednu miliardu dolarů za ukončení trestního vyšetřování jejího postupu v kauze problematických airbagů. Informoval o tom ve středu list The Wall Street Journal (WSJ), který se odvolává na zdroje obeznámené s jednáním. Nafukovače firmy Takata mohou explodovat a vymrštit do vozu části kovu. V USA je tento problém spojován s 11 úmrtími a 184 zraněními.

10. S&P: Státní podpora bank by úvěrový rating Itálie ovlivnit neměla

Plán italské vlády na podporu bankovního sektoru zřejmě nebude mít žádný bezprostřední dopad na hodnocení úvěrové spolehlivosti Itálie. Ve středu to uvedla mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE

BONUS

Těžký život prasete

Pokud by se vám někdo odhodlal polichotit slovy "chováš se jako prase", ve světle nových výzkumů se není nutné hned pohoršovat. Podle nejnovějších informací se vám totiž daný člověk nemusí poněkud obhroublou formou snažit naznačit nedostatek taktu, ale může referovat k tomu, zda vidíte sklenici s vodou jako poloplnou, nebo poloprázdnou.

Vědci z University of Lincoln tvrdí, že jsou prasata lidem mnohem podobnější, než jsme si dosud mysleli. Tito čtyřnozí chrochtající miláčci totiž údajně stejně jako lidé mohou být optimisty nebo pesimisty.

Výzkum byl založen na testování 36 prasat, z nichž některá byla umístěna do větší místnosti s větším množstvím slámy. Všem prasatům pak byly nabídnuty tři misky. Na jedné straně místnosti byla miska se sladkostmi, na druhé straně byla miska s kávovými zrny. V centru pozornosti vědců však byla třetí miska, jejíž obsah zajímal jen některá prasata. "Optimističtější" zvířata byla zvědavá, zda jsou ve třetí misce nějaké další sladkosti, ta pesimističtější se vůbec neobtěžovala nádobu zkontrolovat.

Celkově byla prasata s menším prostorem pesimističtější a méně ochotná zkoumat, zda jsou i ve třetí misce sladkosti. Očekávala totiž spíše negativní výsledek. Co z toho vyplývá pro nás? Snad jen otázka, zda je mezi čtyřnohými optimisty a pesimisty nějaký chuťový rozdíl.

Kofola odvolala valnou hromadu, rozhodnutí o dividendě proběhne mimo…
před 7 minutami

Kofola odvolala valnou hromadu, rozhodnutí o dividendě proběhne mimo zasedání

Nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko oznámila, že odvolává konání řádné valné hromady naplánované na 2. listopad...
Kofola ČeskoSlovensko Akcie ČR Dividendy
ČTÚ nastínil přibližný časový harmonogram aukce frekvencí pro 5G
před 9 minutami

ČTÚ nastínil přibližný časový harmonogram aukce frekvencí pro 5G

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) nastínil přibližný časový harmonogram aukce frekvencí pro sítě páté generace (5G)....
Telekomunikace 5G sítě
Volkswagen se ve třetím čtvrtletí vrátil do zisku a černá čísla čeká…
před hodinou

Volkswagen se ve třetím čtvrtletí vrátil do zisku a černá čísla čeká i za celý rok

Německá automobilová skupina Volkswagen se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku. Přispěla tomu poptávka po luxusních...
Volkswagen Auta Výsledková sezóna
Babiš navrhl zvýšit zdanění hazardu, vynést to má až 300 milionů Kč
08:12

Babiš navrhl zvýšit zdanění hazardu, vynést to má až 300 milionů Kč

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl zvýšit zdanění většiny druhů hazardu, a to v rozmezí od dvou do sedmi procentních...
Česká republika Sázky a hazard Daně
LVMH chce znovu koupit Tiffany a ušetřit přitom 425 milionů USD
07:31

LVMH chce znovu koupit Tiffany a ušetřit přitom 425 milionů USD

Francouzská skupina LVMH se blíží dohodě o převzetí amerického klenotnictví Tiffany & Co., z něhož letos dříve sešlo....
Luxus Móda a design Americké akcie
Co musíte ráno vědět (29. října)
Co musíte ráno vědět (29. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (29. října)

Jak hluboce ve středu klesly ceny amerických a evropských akcií, jak na tom letos mají být české veřejné finance v...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu krvácely, hlavní indexy odepsaly kolem tří a…
Americké akcie ve středu krvácely, hlavní indexy odepsaly kolem tří a…
včera v 21:00

Americké akcie ve středu krvácely, hlavní indexy odepsaly kolem tří a půl procenta

Americké akcie se ve středu propadly, hlavní indexy odepsaly kolem tří a půl procenta a Dow klesl na hodnoty z konce...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Šéfové sociálních sítí mluvili v americkém Senátu o odpovědnosti za…
Šéfové sociálních sítí mluvili v americkém Senátu o odpovědnosti za…
včera v 19:47

Šéfové sociálních sítí mluvili v americkém Senátu o odpovědnosti za sdílené zprávy

Jen týden před americkými prezidentskými volbami v Senátu mluvili šéfové technologických firem Facebook, Google a...
Spojené státy americké (USA) Sociální sítě Facebook
Toyota v USA svolává do servisu dalších 1,5 milionu vozů
včera v 18:49

Toyota v USA svolává do servisu dalších 1,5 milionu vozů

Největší japonská automobilka Toyota svolává do servisu ve Spojených státech dalších 1,5 milionu vozů kvůli závadě...
Spojené státy americké (USA) Auta Asijské akcie
Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a…
Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a…
včera v 18:00

Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a Německo řeší zavření ekonomiky

Burzy v západní Evropě ve středu navázaly na negativní náladu na asijských a amerických trzích a výrazně oslabily. V...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Zásoby ropy v USA minulý týden stouply výrazně nad očekávání
včera v 15:30

Zásoby ropy v USA minulý týden stouply výrazně nad očekávání

Zásoby ropy ve Spojených státech v týdnu do 23. října stouply o 4,32 milionu barelů, čekal se růst jen o 1,23 milionu.
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Ropa
Berlín chystá balík 10 miliard eur pro firmy stižené restrikcemi,…
včera v 15:14

Berlín chystá balík 10 miliard eur pro firmy stižené restrikcemi, schodek rozpočtu za celý rok zřejmě nebude pod 100 miliard eur

Balík deseti miliard eur pro německé podniky postižené novou vlnou karanténních opatření chystá ministr financí Olaf...
Německo Koronavirus Podpora ekonomiky
Ze světa investičních doporučení (28. října)
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (28. října)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a…
Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a…
včera v 13:48

Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a vývojová organizace

Společnost Primoco UAV SE, s jejímiž akciemi se obchoduje na trhu START pražské burzy, byla 26. října 2020 ze strany...
Primoco UAV Akcie ČR
Fiat Chrysler Automobiles se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku…
včera v 13:41

Fiat Chrysler Automobiles se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku díky rekordu v USA

Italsko-americká automobilka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku. Automobilový...
Americké akcie Auta Výsledková sezóna