Co musíte ráno vědět (24. února)
|

Co musíte ráno vědět (24. února)

Jak si vedly v úterý akcie v Evropě a Spojených státech, jak jsou na tom německá ekonomika a spotřebitelská důvěra v USA a které město je nejlepší pro život? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý výrazně oslabily. Níže táhl burzy obnovený propad cen ropy

Akciové trhy ve Spojených státech v úterý výrazně klesly, a ukončily tak třídenní růstovou sérii. Investoři reagovali na obnovený propad cen komodit v čele s ropou, ale také na údaje o poklesu spotřebitelské důvěry ve Spojených státech. Útlum na akciových trzích a levnější ropa zvýšily zájem o japonský jen a švýcarský frank, tedy měny, které jsou považovány za bezpečnější v dobách zvýšené nejistoty na trzích. Index Dow odepsal 1,14 % a uzavřel na 16 431,78 bodu, S&P 500 odepsal 1,25 % na 1 921,27 bodu a Nasdaq Composite spadl o 1,47 % na 4 503,58 bodu. Ztrácely tituly ve všech deseti hlavních sektorech, nejvíce energetika a základní materiály, dále mpak technologie a finance. Relativně nejlépe dopadly akcie v odvětvích jako spotřební zboží a veřejné služby. Index volatility VIX stoupl o 8,26 % na 20,98 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o více než tři bazické body na 1,7191 %.

Tržní fantazie: Takhle by vypadal svět bez ropy podle Morgan Stanley

2. Evropské burzy se v úterý ponořily hluboko do červených čísel. Opět ztrácela ropa, nepomohly výsledky firem ani údaje z ekonomiky

Evropské akciové trhy v úterý nenavázaly na rally z předchozích dnů a odepisovaly během dne do jednoho procenta. V závěru seance se ale nálada ještě zhoršila a hlavní indexy ztratily okolo procenta a půl. Na náladu na trzích měl vliv pohyb cen ropy, které dopoledne sice rostly, odpoledne ale veškeré zisky odevzdaly. Situaci v závěru dne zhoršila i oznámená slabší spotřebitelská důvěra v USA. Německý index DAX v úterý nakonec odepsal 1,64 % na 9 416,77 bodu, francouzský CAC 40 ztratil 1,40 % na 4 238,42 bodu, britský FTSE 100 klesl o 1,25 % na 5 962,31 bodu a celoevropský STOXX 600 Europe se snížil o 1,22 % na 327,78 bodu. Během odpoledne se do záporu propadly například indexy bankovních společností a ztrácel i sektor ropy a plynu.

KONTEXT: 5 geopolitických trendů, které (za)míchají energetickými kartami i v ČEZké kotlině

3. Pražská burza v úterý uzavřela se ztrátou 0,84 %

Index PX v úterý klesl o 0,84 %. Celkem se zobchodovaly akcie za necelých tři sta milionů korun. Největšího objemu obchodů dosáhly akcie Komerční banky (-0,39 %) následované ČEZ (-0,27 %), Erste (-1,51 %) a Unipetrolem (-0,47 %). Poraženou dne byla CME se ztrátou přes 3 %, vítězem vedle NWR pak akcie Pivovarů Lobkowicz (+2,6 %). "O nové podnikové zprávy v úterý byla nouze, ve středu ráno budou zveřejněny výsledky hospodaření NWR. Těžební společnost sice asi zaznamená mírný růst tržeb, měla by ale zůstat ztrátová. Podle našich odhadů by navíc mohl výsledky ovlivnit velký účetní odpis majetku v řádu až několika miliard korun, který souvisí s plánovaným snížením objemu vytěžitelných uhelných rezerv ke konci roku 2015," uvedl analytik z Komerční banky Josef Němý. Akcie NWR posílily o 14,29 % na 0,08 Kč.

Analytici před oznámením výsledků: NWR loni zvýšila ztrátu, hrozí nedostatek hotovosti
Těžební společnost New World Resources, která je majitelem černouhelné firmy OKD, loni meziročně zvýšila ztrátu. Vyplývá to z vyjádření analytiků, které oslovila ČTK. Odborníci upozorňují také na předpokládaný pokles hotovosti firmy během letošního roku. Někteří z nich soudí, že pokud by se firmě nepodařilo získat dodatečné peníze, vystačila by jí hotovost jen zhruba na dvě čtvrtletí. Poté by mohl hrozit úpadek firmy. Že by nějakou zásadní informaci typu bankrotu NWR oznámila již tuto středu při oznámení výsledků za 4. čtvrtletí i celý loňský rok, ale spíše nepředpokládají.

4. Očekávané události

Středa bude v Evropě chudá na zajímavá makrodata, vyjdou pouze francouzská spotřebitelská důvěra a dílčí čísla z italského průmyslu. Veřejně ale vystoupí šéf Bundesbank Jens Weidmann (německá centrální banka vydá svou výroční zprávu) a z členů Fedu například Jeffrey Lacker. V USA budou oznámeny předběžný index nákupních manažerů v oblasti služeb, prodeje nových domů, data z hypotečního trhu a především zásoby ropy. Hospodářské výsledky oznámí mimo jiné Target, Lowe's, Chesapeake Energy, HP, Airbus Group nebo Peugeot, na pražské burze se k nim přidá uhelná NWR. Evropská komise vydá ekonomickou analýzu a doporučení pro jednotlivé země Evropské unie. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 22. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 22. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Podnikatelská důvěra v Německu v únoru klesla třetí měsíc po sobě, index Ifo sestoupil na nejnižší úroveň za více než rok

Náladu mezi podnikateli negativně ovlivnil výrazně zesílený pesimismus v průmyslu. Index podnikatelského klimatu Ifo v únoru klesl na 105,7 bodu z lednových 107,3 bodu. Hodnocení současné situace stouplo na 112,9 bodu ze 112,5 bodu, čekal se pokles na rovných 112 bodů. Index očekávání klesl na 98,8 bodu ze 102,3 bodu (revidováno ze 102,4 bodu), očekával se pokles na 101,6 bodu.

6. Německá ekonomika potvrdila stabilní růst, loni stoupla o 1,7 %

Německá ekonomika vzrostla ve čtvrtém kvartálu 2015 v mezičtvrtletním srovnání o 0,3 %, což bylo stejně jako v předešlém kvartálu. Za celý loňský rok hrubý domácí produkt největší evropské ekonomiky zrychlil tempo růstu na 1,7 % z předloňských 1,6 % a zaznamenal nejsilnější výkon za čtyři roky.

7. Těžařský koncern BHP Billiton utrpěl první ztrátu za 16 let

Přední světová těžařská společnost BHP Billiton utrpěla v prvním pololetí svého finančního roku první ztrátu za více než 16 let. Firma se sídlem v Austrálii v úterý oznámila výrazné snížení dividendy a předpověděla, že propad cen komodit, který sráží její výnosy a ziskovost, bude pokračovat.

8. Index spotřebitelské důvěry v USA v únoru klesl na 92,2 bodu, nejníže od července 2015

Index spotřebitelské důvěry od Conference Board klesl z 98,1 bodu v lednu na 92,2 bodu, odhad analytiků byl daleko optimističtější (97,8 bodu). Spotřebitelé jsou přitom motorem americké ekonomiky, na jejím výkonu se podílejí více než dvěma třetinami. Tento týden v pátek vyjde podobný index, který na základě průzkumů sestavuje agentura Reuters ve spolupráci s Michiganskou univerzitou.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Nejlepším městem pro život je opět Vídeň, nejhorším Bagdád

Nejlepším městem pro život je opět hlavní město Rakouska Vídeň. Naopak nejhůře je na tom hlavní město Iráku Bagdád. Vyplývá to z nejnovějšího žebříčku sestavovaného konzultační společností Mercer. Praha skončila na 69. místě a je na tom nejlépe z měst střední a východní Evropy. Průzkum hodnotí celkem 230 měst. Při sestavování žebříčku Mercer vychází z desítek kritérií, jako jsou politická stabilita, zdravotní péče, kriminalita, rekreace a doprava.

Vídeň skončila na prvním místě již sedmým rokem za sebou. V první pětce jsou také Curych, Auckland, Mnichov a Vancouver. Naopak globální centra jako Londýn, Paříž, Tokio a New York se nedostala ani mezi nejlepších 30 a zaostávají za většinou velkých měst Německa, Skandinávie a Austrálie.

Evropská města si vedou dobře navzdory nedávnému nárůstu bezpečnostních hrozeb, sociálním nepokojům a obavám o ekonomický výhled regionu. Města ze západní Evropy pak obsadila sedm z deseti nejlepších míst. Nejhůře hodnocená města v Evropě jsou Kyjev (176. místo), Tirana (179) a Minsk (190).

Mezi nejhorší města se kromě Bagdádu zařadily město Bangui ze Středoafrické republiky, jemenské hlavní město Saná, hlavní město Haiti Port-au-Prince a súdánská metropole Chartúm.

Nejlepších deset měst podle kvality života z žebříčku pro rok 2016:

  1. Vídeň (Rakousko)
  2. Curych (Švýcarsko)
  3. Auckland (Nový Zéland)
  4. Mnichov (Německo)
  5. Vancouver (Kanada)
  6. Düsseldorf (Německo)
  7. Frankfurt (Německo)
  8. Ženeva (Švýcarsko)
  9. Kodaň (Dánsko)
  10. Sydney (Austrálie)
Toyota kvůli pandemii zastaví výrobu ve všech evropských závodech
před 22 minutami

Toyota kvůli pandemii zastaví výrobu ve všech evropských závodech

Japonská automobilka Toyota dočasně zastaví kvůli pandemii nemoci COVID-19 všechny závody v Evropě. V ruském závodě...
Auta Koronavirus
Burza v Šanghaji je přes virus jedničkou v primárních nabídkách
před 37 minutami

Burza v Šanghaji je přes virus jedničkou v primárních nabídkách

Akciová burza v Šanghaji se v prvním čtvrtletí poprvé za téměř tři roky ocitla v čele žebříčku burz s největším...
Čína Světové akcie Primární úpis akcií (IPO)
Co musíte ráno vědět (30. března)
Co musíte ráno vědět (30. března)
00:00

Co musíte ráno vědět (30. března)

Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jaké novinky o víkendu zazněly v českých luzích a hájích na téma podpory...
Musíte vědět
Realitní firmy: Zrušení daně z nabytí nemovitosti by bylo správné
včera v 20:08

Realitní firmy: Zrušení daně z nabytí nemovitosti by bylo správné

Zrušení daně z nabytí nemovitosti, které navrhuje ministryně financí Alena Schillerová, by byl správný krok, který by...
Nemovitosti Realitní trh Daně
Odložení splátek úvěrů podle odborníků může pomoci
včera v 17:56

Odložení splátek úvěrů podle odborníků může pomoci

Odložení splátek úvěrů na půl roku, které navrhuje ministerstvo financí, pomůže firmám posunout problém s dostatkem...
Půjčky Banky Koronavirus
Banky: Několikaměsíční odložení splátek klientům již nabízíme
včera v 16:45

Banky: Několikaměsíční odložení splátek klientům již nabízíme

Banky několikaměsíční odložení splátek hypoték a úvěrů kvůli koronaviru již umožňují. Tímto vyjádřením reagovaly na...
Koronavirus Úvěry Hypotéky
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 16:00

V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný extrémních tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
DPA: Německá ekonomika by podle analytiků mohla klesnout o 5 procent
včera v 13:39

DPA: Německá ekonomika by podle analytiků mohla klesnout o 5 procent

Německá ekonomika by podle analytiků mohla v letošním roce kvůli koronaviru klesnout zhruba o pět procent, tedy...
Německo Výhled na rok 2020 Koronavirus
Opozice souhlasí s odložením splátek hypoték a úvěrů
včera v 13:35

Opozice souhlasí s odložením splátek hypoték a úvěrů

Opozice souhlasí s návrhem ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) na odložení splátek hypoték a úvěrů. Její...
Česká republika Česká ekonomika Hypotéky
Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví
včera v 12:40

Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví

Ohromující nárůst počtu obětí, které si ve Španělsku vyžádala pandemie způsobená koronavirem, zaměřil pozornost na...
Španělsko Zdravotnictví a zdravotní péče Evropská ekonomika
Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce…
včera v 12:35

Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce rozhýbat trh

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne vládě, aby byla zrušena čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti,...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč
včera v 12:20

Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) by mohly do 30. června v ekonomice chybět zdroje za 600 až...
Česká republika Česká ekonomika Ekonomické a politické hrozby
Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i…
včera v 12:10

Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i dalších úvěrů

Ministryně Alena Schillerová (za ANO) navrhne ve středu vládě moratorium na splácení hypoték, spotřebitelských i...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun…
včera v 11:42

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun termínu na odpověď o střetu zájmů premiéra Babiše

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o odklad pro odpověď na závěrečnou auditní zprávu ke střetu...
Česká republika Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy Politika
Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům
včera v 10:42

Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům

Slovenská vláda v souvislosti s koronavirovou nákazou oznámila balík přímé finanční pomoci zaměstnancům, firmám a...
Slovensko Podpora ekonomiky Koronavirus
Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu
včera v 10:05

Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu

Dvě třetiny českých firem by ocenily, pokud by Česká národní banka zasáhla formou intervencí a podpořila oslabující...
Byznys a podnikání Česká koruna EUR/CZK
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
28. 3. 2020 21:48

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu

Vladimir Putin se nepochybně cítí samolibě. Ruská ekonomika by měla být v krizi, ale není. COVID-19 nyní vyvolává...
Rusko Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí
28. 3. 2020 19:51

Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí

Státem kontrolovaná ruská ropná společnost Rosněfť oznámila ukončení svého podnikání ve Venezuele. Svá aktiva v této...
Venezuela Rusko Ropa
Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli
28. 3. 2020 17:23

Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli

Stát bude hradit skutečnou škodu, která lidem vznikne kvůli opatřením proti koronavirové epidemii. Ministryně financí...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku
28. 3. 2020 17:06

Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku

Japonský premiér Šinzó Abe slíbil bezprecedentní balíček kroků, které mají zmírnit dopady pandemie koronaviru na...
Japonsko Asijská ekonomika Koronavirus