Co musíte ráno vědět (24. února)

Jak si vedly v úterý akcie v Evropě a Spojených státech, jak jsou na tom německá ekonomika a spotřebitelská důvěra v USA a které město je nejlepší pro život? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie v úterý výrazně oslabily. Níže táhl burzy obnovený propad cen ropy
Akciové trhy ve Spojených státech v úterý výrazně klesly, a ukončily tak třídenní růstovou sérii. Investoři reagovali na obnovený propad cen komodit v čele s ropou, ale také na údaje o poklesu spotřebitelské důvěry ve Spojených státech. Útlum na akciových trzích a levnější ropa zvýšily zájem o japonský jen a švýcarský frank, tedy měny, které jsou považovány za bezpečnější v dobách zvýšené nejistoty na trzích. Index Dow odepsal 1,14 % a uzavřel na 16 431,78 bodu, S&P 500 odepsal 1,25 % na 1 921,27 bodu a Nasdaq Composite spadl o 1,47 % na 4 503,58 bodu. Ztrácely tituly ve všech deseti hlavních sektorech, nejvíce energetika a základní materiály, dále mpak technologie a finance. Relativně nejlépe dopadly akcie v odvětvích jako spotřební zboží a veřejné služby. Index volatility VIX stoupl o 8,26 % na 20,98 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o více než tři bazické body na 1,7191 %.
Tržní fantazie: Takhle by vypadal svět bez ropy podle Morgan Stanley
2. Evropské burzy se v úterý ponořily hluboko do červených čísel. Opět ztrácela ropa, nepomohly výsledky firem ani údaje z ekonomiky
Evropské akciové trhy v úterý nenavázaly na rally z předchozích dnů a odepisovaly během dne do jednoho procenta. V závěru seance se ale nálada ještě zhoršila a hlavní indexy ztratily okolo procenta a půl. Na náladu na trzích měl vliv pohyb cen ropy, které dopoledne sice rostly, odpoledne ale veškeré zisky odevzdaly. Situaci v závěru dne zhoršila i oznámená slabší spotřebitelská důvěra v USA. Německý index DAX v úterý nakonec odepsal 1,64 % na 9 416,77 bodu, francouzský CAC 40 ztratil 1,40 % na 4 238,42 bodu, britský FTSE 100 klesl o 1,25 % na 5 962,31 bodu a celoevropský STOXX 600 Europe se snížil o 1,22 % na 327,78 bodu. Během odpoledne se do záporu propadly například indexy bankovních společností a ztrácel i sektor ropy a plynu.
KONTEXT: 5 geopolitických trendů, které (za)míchají energetickými kartami i v ČEZké kotlině
3. Pražská burza v úterý uzavřela se ztrátou 0,84 %
Index PX v úterý klesl o 0,84 %. Celkem se zobchodovaly akcie za necelých tři sta milionů korun. Největšího objemu obchodů dosáhly akcie Komerční banky (-0,39 %) následované ČEZ (-0,27 %), Erste (-1,51 %) a Unipetrolem (-0,47 %). Poraženou dne byla CME se ztrátou přes 3 %, vítězem vedle NWR pak akcie Pivovarů Lobkowicz (+2,6 %). "O nové podnikové zprávy v úterý byla nouze, ve středu ráno budou zveřejněny výsledky hospodaření NWR. Těžební společnost sice asi zaznamená mírný růst tržeb, měla by ale zůstat ztrátová. Podle našich odhadů by navíc mohl výsledky ovlivnit velký účetní odpis majetku v řádu až několika miliard korun, který souvisí s plánovaným snížením objemu vytěžitelných uhelných rezerv ke konci roku 2015," uvedl analytik z Komerční banky Josef Němý. Akcie NWR posílily o 14,29 % na 0,08 Kč.
4. Očekávané události
Středa bude v Evropě chudá na zajímavá makrodata, vyjdou pouze francouzská spotřebitelská důvěra a dílčí čísla z italského průmyslu. Veřejně ale vystoupí šéf Bundesbank Jens Weidmann (německá centrální banka vydá svou výroční zprávu) a z členů Fedu například Jeffrey Lacker. V USA budou oznámeny předběžný index nákupních manažerů v oblasti služeb, prodeje nových domů, data z hypotečního trhu a především zásoby ropy. Hospodářské výsledky oznámí mimo jiné Target, Lowe's, Chesapeake Energy, HP, Airbus Group nebo Peugeot, na pražské burze se k nim přidá uhelná NWR. Evropská komise vydá ekonomickou analýzu a doporučení pro jednotlivé země Evropské unie. Výhled na celý obchodní týden včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Podnikatelská důvěra v Německu v únoru klesla třetí měsíc po sobě, index Ifo sestoupil na nejnižší úroveň za více než rok
Náladu mezi podnikateli negativně ovlivnil výrazně zesílený pesimismus v průmyslu. Index podnikatelského klimatu Ifo v únoru klesl na 105,7 bodu z lednových 107,3 bodu. Hodnocení současné situace stouplo na 112,9 bodu ze 112,5 bodu, čekal se pokles na rovných 112 bodů. Index očekávání klesl na 98,8 bodu ze 102,3 bodu (revidováno ze 102,4 bodu), očekával se pokles na 101,6 bodu.
6. Německá ekonomika potvrdila stabilní růst, loni stoupla o 1,7 %
Německá ekonomika vzrostla ve čtvrtém kvartálu 2015 v mezičtvrtletním srovnání o 0,3 %, což bylo stejně jako v předešlém kvartálu. Za celý loňský rok hrubý domácí produkt největší evropské ekonomiky zrychlil tempo růstu na 1,7 % z předloňských 1,6 % a zaznamenal nejsilnější výkon za čtyři roky.
7. Těžařský koncern BHP Billiton utrpěl první ztrátu za 16 let
Přední světová těžařská společnost BHP Billiton utrpěla v prvním pololetí svého finančního roku první ztrátu za více než 16 let. Firma se sídlem v Austrálii v úterý oznámila výrazné snížení dividendy a předpověděla, že propad cen komodit, který sráží její výnosy a ziskovost, bude pokračovat.
8. Index spotřebitelské důvěry v USA v únoru klesl na 92,2 bodu, nejníže od července 2015
Index spotřebitelské důvěry od Conference Board klesl z 98,1 bodu v lednu na 92,2 bodu, odhad analytiků byl daleko optimističtější (97,8 bodu). Spotřebitelé jsou přitom motorem americké ekonomiky, na jejím výkonu se podílejí více než dvěma třetinami. Tento týden v pátek vyjde podobný index, který na základě průzkumů sestavuje agentura Reuters ve spolupráci s Michiganskou univerzitou.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Nejlepším městem pro život je opět Vídeň, nejhorším Bagdád
Nejlepším městem pro život je opět hlavní město Rakouska Vídeň. Naopak nejhůře je na tom hlavní město Iráku Bagdád. Vyplývá to z nejnovějšího žebříčku sestavovaného konzultační společností Mercer. Praha skončila na 69. místě a je na tom nejlépe z měst střední a východní Evropy. Průzkum hodnotí celkem 230 měst. Při sestavování žebříčku Mercer vychází z desítek kritérií, jako jsou politická stabilita, zdravotní péče, kriminalita, rekreace a doprava.
Vídeň skončila na prvním místě již sedmým rokem za sebou. V první pětce jsou také Curych, Auckland, Mnichov a Vancouver. Naopak globální centra jako Londýn, Paříž, Tokio a New York se nedostala ani mezi nejlepších 30 a zaostávají za většinou velkých měst Německa, Skandinávie a Austrálie.
Evropská města si vedou dobře navzdory nedávnému nárůstu bezpečnostních hrozeb, sociálním nepokojům a obavám o ekonomický výhled regionu. Města ze západní Evropy pak obsadila sedm z deseti nejlepších míst. Nejhůře hodnocená města v Evropě jsou Kyjev (176. místo), Tirana (179) a Minsk (190).
Mezi nejhorší města se kromě Bagdádu zařadily město Bangui ze Středoafrické republiky, jemenské hlavní město Saná, hlavní město Haiti Port-au-Prince a súdánská metropole Chartúm.
Nejlepších deset měst podle kvality života z žebříčku pro rok 2016:
- Vídeň (Rakousko)
- Curych (Švýcarsko)
- Auckland (Nový Zéland)
- Mnichov (Německo)
- Vancouver (Kanada)
- Düsseldorf (Německo)
- Frankfurt (Německo)
- Ženeva (Švýcarsko)
- Kodaň (Dánsko)
- Sydney (Austrálie)
Aktuality

