EUR/CZK: Nesjíždějte černou sjezdovku na běžkách
|

EUR/CZK: Nesjíždějte černou sjezdovku na běžkách

Na blížící se změnu terénu na eurokoruně po ukončení kurzového závazku ČNB je dobré se připravit včas, stejně jako musíte nasadit sjezdovky, než se spustíte z kopce. Zajišťovat kurz koruny se nejvíce vyplatilo v době, kdy byla podhodnocená a malé výkyvy kurzu vyvolávaly falešný pocit jistoty. Tak jako dnes. Kombinace forwardů na rok 2017 a další a knock-out forwardů na rok 2016 vám usnadní přejet na sjezdovkách rovinu na eurokoruně příštích měsíců.

ČNB Česká koruna EUR/CZK Zajištění Miroslav Plojhar ČSKB analýzy a komentáře

Život s eurokorunou a lyžování mají mnoho společného. Jako se na některý terén hodí sjezdovky a na jiný běžky, na eurokoruně se někdy vyplatí být hodně zajištěn a jindy je zajištění na obtíž. Na rozdíl od lyžování u eurokoruny nevíme s jistotou dopředu, je-li za dalším horizontem alpská sjezdovka, nebo Promenádní v Jizerkách. Období, kdy se výrazně vyplatilo mít sjezdovky (být silně zajištěni), tedy před posílením koruny alespoň o 10 % trvajícím 1-2 roky (viz graf), mají dva společné znaky – kurz byl nahoře a příliš nekolísal (s výjimkou jara 2009).

Měřítko nezobrazuje absolutní kóty, například 30 nebo 23 EUR/CZK, ale relativní vůči neutrálnímu kurzu. Ten klesá (koruna posiluje), když česká ekonomika roste rychleji než evropská a inflace není rychlejší než ta evropská. Každý předchozí výkyv kurzu od neutrální úrovně byl dočasný a byl následovaný vývojem ve stylu "z velkého kopce je to sráz dolů, ale z údolí je nutné vystoupat".

Mírné vlnění terénu i kurzu je uklidňující. Kdo by čekal, že se příjemná projížďka změní v sešup, že? A kdo by chtěl funět v přeskáčích (být zajištěn), když jsou na trase i kopečky. Klid je však zrádný, když jsme vysoko a pod povrchem to vře. Zmizí-li síla, která drží ostatní tržní vlivy v rovnováze, tlaky vybublají a sjezd do údolí začne dříve, než se nadějete. Sráz v měnovém kurzu se prohloubí změnou chování účastníků trhu, kteří byli dosud v klidu – podniky se více zajišťují a spekulanti naskakují do trendu.

Kdy se na trhu s EUR/CZK vyplatilo nasadit sjezdovky (být hodně zajištěn)

Poslední měsíce jsou na trhu s korunou v páru s eurem uspávající. Už to ani nevypadá jako hřebenovka, ale jako jízda po zamrzlém plese v Tatrách. Nazouvat přeskáče (zajistit se) na první pohled není potřeba. Ale pozor, i když stojíme s kurzem na místě, jsme stále výše oproti neutrálnímu kurzu, protože česká ekonomika roste rychleji než evropská a neprojevuje se to tolik v inflaci.

Důvody pro ČNB, aby držela korunu podhodnocenou nad 27 EUR/CZK, navíc slábnou – ekonomika šlape, nezaměstnanost klesá a růst mezd zrychluje. Inflace je stále hluboko pod cílem ČNB, to se však může změnit s dalším zrychlením růstu mezd a úvěrů a potenciální stabilizací cen komodit. ČNB očekává ukončení kurzového závazku (exit) v prvním pololetí 2017 a již nyní uvažuje, jak moc může nechat korunu posílit.

Realistické riziko spojené s korunou

Jak prudký může být sjezd na eurokoruně? ČNB říká, že bude brzdit. Predikce analytiků jsou rozdělené na sjezdaře a běžkaře, tedy mezi 25,50 a 27,02 za 1 rok (podle poslední ankety ČNB). Pohled růžovými brýlemi měření rizika podle vývoje kurzu v posledních měsících a letech, tedy nejhorší scénář daný násobky směrodatné odchylky, naznačuje, že běžkařský terén vydrží i po exitu ČNB. Realističtější pohled na riziko je ovlivněn tím, jak podobné situace na forexu skončily v minulosti. Nejhorší, ale stále možný scénář je loňský exit ve Švýcarsku, tedy ne sjezdovka, ale pád ze skály při skialpinistickém dobrodružství.

Realistickým, i když ne nejhorším scénářem pro měření aktuálního korunového rizika je simulace pomocí vývoje eurokoruny během předchozích změn terénu z běžkařského vysoko v horách do prudšího sjezdu, například od roků 2000, 2004 či 2007. Očekáváte-li pak, že v příštích třech letech budete měnit například 1 milion eur měsíčně, první rok oproti aktuálnímu kurzu 27 příliš neproděláte ani nevyděláte. **Když se ale lyže rozjedou, ztráty bez včasného měnového zajištění začnou být materiální. Ale pozor, zajišťování se ve velkém, až když kurz frčí dolů, může ztráty ještě znásobit (scénář po roce 2007). Asi jako když se přezujete do přeskáčů až po karambolech v půlce sjezdovky a následně v nich musíte vyjet prudký kopec na druhé straně údolí.

Kam může "sjet" eurokoruna (simulace podle kurzu od roků 2000, 2004 a 2007) O kolik se mohou lišit příjmy v korunách z prodeje 1 milionu eur měsíčně oproti současnému kurzu 27 EUR/CZK

Zajišťovací strategie

Rozhodování o zajišťování není pouze o tom, jak velkou část expozice přivřít, ale také jakými produkty. Asi jako dilemata typu "obřačky, nebo slalomky", "na bruslení nebo na klasiku", jak tvrdé, jak přibrousit, jak namazat a podobně. Hlavní dilemata alternativ k prostým měnovým forwardům jsou participace na oslabení koruny a omezení rozsahu zajištění za účelem vylepšení zajišťovacího kurzu.

Koruna je silně podhodnocená. I když může oslabit, nedává smysl nechávat si otevřenější dveře k oslabení koruny** jinak než tím, že nezajišťujete 100 % měnové expozice. Naopak, v aktuálním prostředí dává smysl participaci naopak přivřít.

Při omezení rozsahu zajištění je potřeba odlišit příštích maximálně 12 měsíců (ČNB podle všeho drží závazek na 27 EUR/CZK) a rok 2017 a dále (ČNB zřejmě již nehlídá hladinu 27). Pro období do jednoho roku dává smysl omezení rozsahu zajištění, na delší období již tolik ne. Omezit zajištění s delší splatností a vylepšit kurz bude možné v budoucnu, až koruna posílí, ČNB bude bránit novou úroveň a volatilita naroste (prostě řečeno, za omezení rozsahu zajištění bude více muziky).

Zajišťovací nástroje

Vhodnými produkty pro zajištění jsou forwardy. Forwardové kurzy jsou sice níže než spotový kurz, ale ne tak nízko jako loni v září a jak mohou být, až bude exit ČNB za dveřmi. Zajišťovací kurz je možno vylepšit produktem leveraged forward, a to výměnou za méně participace na případném oslabení koruny (poměr koupených put opcí a prodaných call opcí však nemůže překročit 2/3).

Přejet se sjezdovkami na nohou (delšími forwardy) pláň či mírné kopečky dalších několika měsíců je možné snadněji s kombinací zajištění bez omezení na rok 2017 a později se zajištěními s omezeným rozsahem na rok 2016, tedy knock-out forward (KOF) nebo bonus knock-in knock-out forward (KIKO). Jak KOF a Bonus KIKO fungují?

KOF: Zajištění na lepším kurzu než forward a spot (například 27,15 EUR/CZK), které se vypne, bude-li spot 27,00 a méně.

Bonus KIKO: Zajištění na lepším kurzu než KOF (například 27,25 EUR/CZK), které se vypne, bude-li spot 27,00 a méně. Bude-li spot nad zajišťovacím kurzem (například nad 27,25), prodáváte za spodní kurz (27,00).

Co musíte ráno vědět (1. dubna)
Co musíte ráno vědět (1. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (1. dubna)

Jak se v úterý dařilo světovým akciím, jaká byla v březnu inflace v eurozóně a čím proti sobě brazilský prezident...
Musíte vědět
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší…
Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší…
včera v 22:30

Americké akcie v úterý oslabily, index S&P 500 za sebou má nejhorší čtvrtletí od roku 2008

Americké akcie v úterý klesly, na trhu přetrvávají obavy z hospodářských dopadů šíření koronaviru. Index S&P 500 za...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
včera v 22:15

Úterý na trzích (31. března 2020): Evropské akcie zpevnily, americké indexy zisky z první poloviny seance neudržely

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v plusu. Během celého dne ovšem indexy kolísaly a podívaly...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna
Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna
včera v 21:30

Volkswagen prodloužil uzavírku německých továren do 19. dubna

Německý automobilový koncern Volkswagen prodloužil odstávku výroby v německých továrnách své hlavní značky VW kvůli...
Volkswagen Auta Průmysl
Brusel schválil plán PKN Orlen na převzetí firmy Energa
včera v 21:03

Brusel schválil plán PKN Orlen na převzetí firmy Energa

Evropská komise schválila plán největší polské rafinerské společnosti PKN Orlen na převzetí polské elektrárenské...
PKN Orlen Evropská unie Fúze a akvizice
Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví
Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví
včera v 20:22

Růst globální ekonomiky se letos podle S&P téměř zastaví

Růst světové ekonomiky bude letos kvůli koronaviru činit jen 0,4 %, napřesrok však zrychlí na 4,9 %. Předpovídá to...
Světová ekonomika Hospodářský růst HDP
Havlíček: Kompenzovat mzdy budeme i fungujícím firmám
včera v 19:35

Havlíček: Kompenzovat mzdy budeme i fungujícím firmám

Fungující firmy, které nyní platí zaměstnancům 100 % mzdy, ale kvůli koronaviru se potýkají s poklesem výnosu nebo...
Byznys a podnikání Česká ekonomika
Slovenská schválila návrhy na pomoc menším firmám a živnostníkům
včera v 19:18

Slovenská schválila návrhy na pomoc menším firmám a živnostníkům

Slovenská vláda v úterý schválila první velký balík návrhů pomoci zaměstnancům, živnostníkům a menším firmám, které...
Slovensko Byznys a podnikání
Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce Italové
včera v 18:56

Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce Italové

Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce v otevřeném dopise starostové severoitalských měst a zástupce...
Německo Itálie Koronavirus
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity
včera v 18:29

Fed oznámil další nástroj na zvýšení dolarové likvidity

Americká centrální banka v úterý oznámila zřízení dalšího dočasného nástroje na podporu finančních trhů, jehož...
Fed Hotovost Americký dolar
Vláda schválila kurzarbeit, stát poskytne dva příspěvky na mzdy
včera v 18:26

Vláda schválila kurzarbeit, stát poskytne dva příspěvky na mzdy

Vláda v úterý schválila pravidla kurzarbeitu. Stát bude vyplácet dva druhy příspěvků na mzdy za období od 12. března...
Byznys a podnikání Česká republika Politika
Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč
včera v 18:17

Vláda: OSVČ postižené opatřeními dostanou jednorázově 25 000 Kč

Vláda vyplatí osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým šířením koronaviru jednorázovou částku 25 000...
Byznys a podnikání Koronavirus Podpora ekonomiky
TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý…
včera v 18:08

TMR: Restrikce kvůli koronaviru mají díky sezónnosti zatím jen malý dopad na tržby

Společnost Tatry Mountain Resorts (TMR), která je provozovatelem lyžařských středisek a zábavních parků na Slovensku,...
Tatry Mountain Resorts (TMR) Sport Turismus a cestovní ruch
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají…
Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají…
včera v 18:00

Evropské akcie v úterý kolísaly, nakonec ale uzavřely v plusu. Mají za sebou nejhorší čtvrtletí za téměř 18 let

Západoevropské akciové indexy zahájily úterní seanci v zelených číslech. Během celého dne ale kolísaly a podívaly se...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí
včera v 17:35

Koronavirový plán G20 bude řešit dluhové potíže chudších zemí

Plán skupiny největších ekonomik světa G20 pro boj s hospodářskými důsledky koronaviru se bude zabývat řešením...
Podpora ekonomiky Koronavirus Emerging Markets
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a…
včera v 16:50

Pražská burza v úterý zpevnila, nahoru trh táhly akcie Avastu a skupiny ČEZ

Obchodování na pražské burze v úterý skončilo v zelených číslech. Index PX posílil o 2,52 % na 789,88 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Volatilita na trzích neprospívá IPO
Volatilita na trzích neprospívá IPO
včera v 16:25

Volatilita na trzích neprospívá IPO

Není žádnou novinkou, že když se na trhu zvyšuje volatilita a nejistota společně s propady cen, dochází k omezení...
Primární úpis akcií (IPO) Světová ekonomika Koronavirus
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době…
včera v 16:01

Opatření české vlády na podporu firem a spotřebitelů v době koronavirové krize

Česká vláda se snaží podpořit spotřebitele a firmy, aby se ekonomika, kterou prudce zabrzdila preventivní opatření...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent
včera v 15:29

Realitní firmy: Zájem o nemovitosti klesl až o desítky procent

Zájem o nemovitosti se některým realitním firmám kvůli opatřením proti šíření koronaviru snížil až o desítky procent....
Nemovitosti Realitní trh Koronavirus
Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk
včera v 14:58

Huawei má navzdory americkým sankcím vyšší tržby i zisk

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies loni zvýšil tržby o 19 % na 858,8 miliardy jüanů (tři...
Mobilní telefony Asijské akcie Výsledková sezóna