US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Akcie ve volném pádu: Nejbohatší prodávají mezi prvními

Poznat, kdy jde na finančních trzích opravdu do tuhého, je nelehký úkol i pro zkušené investory. Možná ale ne úplně pro všechny, jak ukazuje nová studie. Podle ní má minimálně jedna skupina investorů něco jako šestý smysl, který ji před hlubokými propady na trzích varuje.

Redakce IW
Redakce IW
17. 5. 2016 | 12:00
Korekce na trzích

"Data o obchodování s akciemi a akciovými podílovými fondy z let kolem finanční krize z roku 2008 ukazují, že nejvíce v kritických chvílích prodávají lidé s nejvyššími příjmy," shrnuje závěr nové studie expertů z University od Michigan a Ohio State University jeden z jejích autorů Daniel Reck. Studie vycházela ze zhruba 273 milionů dokumentů amerického daňového úřadu (IRS) o obchodování na finančních trzích. "Je sice složité říci, jak moc nejbohatší lidé prodeji přispívají k celkovému poklesu trhů, jisté ale je, že přinejmenším ovlivňují celkovou volatilitu," říká Reck.

"Zjistili jsme, že objem prodejů jedné desetiny procenta lidí s nejvyššími příjmy prudce rostl od září 2008 až do začátku roku 2009, přičemž růst prodejů byl spojený se zvýšenou volatilitou měřenou indexem VIX," vysvětluje Reck. Nejvýrazněji objemy prodejů bohatých investorů rostly na začátku masivního propadu akciových indexů.

Zvýšení volatility o 10 % vyvolalo nárůst objemu prodejů lidí s nejvyššími příjmy o 3,3 % a nárůst volatility o 25 % přinesl zvýšení objemu prodejů superbohatých o téměř 8 %. Podobný vývoj lze sledovat rovněž u křivky reprezentující jedno procento lidí s nejvyššími příjmy, zatímco v případě investorů s nižšími příjmy objemy prodejů ve stejném období zhruba stagnovaly, nebo dokonce mírně klesaly. Vliv ostatních faktorů, jako jsou věk, pohlaví nebo rodinný stav, na chování investorů podle studie prokázat nelze.

Ještě patrnější jsou změny objemu prodejů investorů z různých příjmových skupin na grafu normalizovaném podle průměrného podílu jejich prodejů na celkových prodejních objemech.

Jedním z možných vysvětlení je podle autorů studie to, že bohatí lidé mají celkově větší expozici vůči rizikovějším aktivům, tedy mimo jiné akciím. "Je to ovšem jen spekulace," upozorňuje Reck. Druhým možným vysvětlením je podle něj to, že bohatí lidé umějí lépe časovat trh, a třetí možné vysvětlení, které nabízí, je, že méně majetní investoři nejsou na rozdíl od bohatých lidí ochotni z pozic vystupovat se ztrátou.

"Podle tradičního pohledu vývoj cen aktiv na finančních trzích ovlivňují jednotlivé zprávy, naše zjištění ale naznačují, že ve skutečnosti mohou trhy fungovat trochu jinak," říká Reck. Na otázku, zda byly vyšší prodeje vysokopříjmových lidí v druhé polovině roku 2008 jedním ze spouštěčů propadů trhů, nebo před sebou máme jen potvrzení spekulace, že bohatí lidé dokáží časovat trh lépe než ostatní investoři, ale jasnou odpověď nenabízí.

"V tuto chvíli je stále příliš brzy na to, abychom mohli dělat jasné závěry. Máme data, víme, že (bohatí) prodávali, a můžeme tyto prodeje spojit s maximy na akciových trzích. Na to, abychom se jednoznačně přiklonili na jednu nebo druhou stranu, to ale nestačí," uzavírá Reck.

Zdroj: Bloomberg

Akciový trhBohatstvíKorekce na trzích
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně