Proč Bůh seslal na svět finanční poradce?
|

Proč Bůh seslal na svět finanční poradce?

Přece aby své klienty chránili před ostatními finančními poradci. Komu to zní divně, je nejspíše příliš starý a už mu to nemyslí, pročež by se měl svěřit, ano, do rukou finančního poradce.

Investiční a finanční poradenství Ponaučení pro investory Finanční gramotnost

Živit se jako námezdní pisálek není vždy to nejlepší povolání na světě, ale má jednu výhodu – hodně toho přečtete. Časem tak získáte jistý čich na sebepropagaci převlečenou za neutrální informaci. Jeden takový text mi přistál na monitoru. Měl název "Proč Bůh seslal na Zemi finanční poradce". No proč asi, napadne člověka, přece aby si lidé jako Job nemohli stěžovat na nepřízeň osudu. Aby ta potopa, co se kvůli ní musel Noe plahočit s archou, nevypadala jako taková kruťárna.

Chyba lávky, je to myšleno přesně obráceně. Slogan o Bohu a poradcích pochází z knihy Jednoduché bohatství, nevyhnutelné bohatství od jistého Nicka Murrayho, jejíž nosnou idejí je přesvědčení, že pravým úkolem finančního poradce je chránit klienta před jeho vlastními emocemi a následnými šestimístnými ztrátami. (Ano, tipujete správně, pan Murray se živí jako finanční poradce.)

Čím starší, tím hloupější?

Autorem článku samotného je Joshua Brown, někdejší broker a dnes (správně!) také finanční poradce ze stáje Barryho Ritholtze a muž s vlastní relací na CNBC (jaké stigma!). Vřele s Murraym souhlasí a bere si k ruce výsledky společného výzkumu vědců z Texas Tech University a University of Missouri, jenž praví, že "s věkem slábnou kognitivní schopnosti u každého jednotlivce. Studie potvrdila, že tento kognitivní sestup se vztahuje i na finanční gramotnost. Starší jednotlivci navíc mají velkou dávku sebevědomí (už v životě často něco dokázali, tak si věří i ve financích), což je kombinace, která vede k významným chybám ve finančních rozhodnutích".

John Howe, šéf katedry finančnictví na podnikatelské fakultě University of Missouri (the Robert J. Trulaske School of Business, jste-li detailisté), k tomu říká, že tato kombinace “otevírá dveře jak chybám, tak podvodům. Je dobře známo, že starší lidé se často stávají oběťmi finančních podvodů. Je důležité, aby lidé ve vyšším věku našli někoho, kdo má při správě jejich financí na paměti především jejich zájmy”.

Člověk by řekl, že když vás o všechno oberou ve čtyřiceti, také není o co stát, ale dobře. Profesor Howe a jeho dva komplicové z Texasu zkoumali 3 850 lidí nad 60 let a zjistili, že čím jsou lidé starší, tím méně jsou finančně gramotní, což definují (Howe a spol., ne oni negramotní chudáci) jako klesající schopnost porozumět osobním financím a přijímat v této oblasti užitečná rozhodnutí. Naopak s věkem podle studie mírně stoupá sebevědomí, což možnost drahé chyby nebo podvodu umocňuje.

To znám, říká Joshua Brown potěšeně. "S postupujícím věkem jejich kognitivní schopnosti klesají, zatímco jejich důvěra ve vlastní schopnosti roste. Teď určitě někdo namítne, že to není pravda, s odkazem na Buffetta, Mungera nebo Icahna, ale to je právě ono – tyhle lidi znáte proto, že jich je tak málo."

Text vykazuje výrazné známky sebepropagace. Je docela dobře možné, že se lidé k stáru v lecčems snadněji spletou. Je však skutečně odeznívání schopností tak rychlé, aby se z člověka finančně gramotného stal během pár let analfabet? Nemám k dispozici žádný univerzitní výzkum na toto téma, ale znám spoustu lidí, u nichž schopnost vyznat se ve známých věcech odumírá jen pomalu. Z kybernetického mága neudělá důchod prostého elektrikáře, stejně jako se sedmdesátiletý šachista zničehonic nespokojí s dámou.

Horší schopnost učení

Co však lidem s přibývajícím věkem jde opravdu hůře, je osvojování nového. Zmíněný fyzik i šachista se budou v důchodu jen obtížně od začátku učit řídit auto, hrát na housle nebo třeba chápat půvaby CDS (credit default swap, zajištění pro případ nesplácení pohledávek).

A jsme u jádra problému. Nejde o to, že by lidé v důchodu skutečně degradovali tak rychle a důsledně, jak pánové Howe, Brown a Murray naznačují. Jen se špatně učí věcem, které neznají. Pokud mají k dispozici dost peněz, aby mohli uvažovat o jejich investování (a stáli finančním poradcům vůbec za námahu), je pravděpodobné, že už se s „financemi“ během života setkali. Vědí, že existují banky, a zhruba chápou i důvody; přinejmenším tuší, co znamenají výrazy jako akcie, dluhopisy a komodity; většina z nich prakticky poznala, jak snadno umí kreditní karta dláždit cestu do finančních pekel. Obvykle mají k dispozici respektábl částku (koneckonců, když se vám může přihodit šestimístná ztráta, o níž mluví Murray, asi musíte mít odkud brát). O svých penězích uvažují tito lidé stejně dobře, jako uvažovali před deseti či dvaceti lety.

Vtip je v tom, že to nestačí. Murray a Brown mají svým způsobem pravdu – běžný člověk je lákadly finančních "šmejdů" zranitelnější, než byl před deseti nebo dvaceti lety. Lidé ve finančnictví zběhlí mezitím sestrojili mnoho nových fíglů – pardon, produktů –, jimž takzvaně nesofistikovaný investor rozumět ani nemůže. Není divu, protože jim často nerozumějí ani sami finančníci, jak tvrdí například Jamie Dimon, šéf největší investiční banky světa JPMorgan.

Ovšem věta "stárnete a ničemu nerozumíte a já, finanční poradce, jsem tady od toho, abych vám pomohl a měl na paměti především vaše blaho" zní podstatně lépe než věta "svět je plný zlých finančních poradců, před kterými vás můžu ochránit jedině já, sice také finanční poradce, ale hodný".

Zbývá odpovědět na otázku, proč je takové vehementní sebepropagace třeba. Jistou odpověď může nabídnout průzkum společnosti Nielsen, podle kterého "při rozhodování o osobních investičních a finančních záležitostech spoléhá 49 % klientů na vlastní úsudek, 18 % dá na radu blízkých lidí, 4 % věří náhlému impulzu, 9 % přizná, že se nechá přesvědčit reklamou v médiích, a 20 % si najme finančního poradce. Považte, pětina! Ostatních 80 % tvoří mezeru na trhu, již je možno báječně vyplnit. A u koho začít? Inu, nejspíše u těch, které je možno přesvědčovat, že už na to sami nestačí.

Jinými slovy, Bůh seslal na Zemi finanční poradce, aby vás ochránili před jinými finančními poradci. Musím se přiznat, že nevím nic o takovém archanděli Blankfeinovi, ačkoli šéf Goldman Sachs sám o sobě tvrdí, že koná Boží dílo. Zato jsem kdesi četl, že Ježíš vešel do chrámu a vyhnal všechny, kteří prodávali a kupovali, zpřevracel stoly směnárníků a prodavačů obětních holubů.

Co musíte ráno vědět (31. března)
Co musíte ráno vědět (31. března)
00:00

Co musíte ráno vědět (31. března)

Jak světové trhy zahájily nový týden, co čeká Austrálii a co si rozumní lidé nejen v USA také říkají o bilionovém...
Musíte vědět
Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy
včera v 23:04

Vedení Fiat Chrysler si dočasně kvůli koronaviru sníží mzdy

Vedení italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles si dočasně sníží mzdy kvůli koronavirové pandemii, aby...
Auta Evropské akcie Americké akcie
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory…
včera v 22:00

Americké akcie v pondělí přidaly přes 3 %, optimismus ohledně podpory ekonomiky pokračuje

Akciové indexy v USA na úvod týdne posílily, taženy mimo jiné podniky ze sektoru zdravotní péče. Na trhu ovšem nadále...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje
včera v 21:44

Izrael kvůli koronaviru plánuje rozsáhlé stimulační výdaje

Izraelská vláda představila balík ekonomických opatření v hodnotě 80 miliard šekelů (zhruba 550 miliard Kč), který má...
Izrael Koronavirus Podpora ekonomiky
Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného
včera v 20:26

Stát umožnil odložit platby záloh u silniční daně a také mýtného

Zálohy na silniční daň splatné v dubnu a v červenci bude možné uhradit až do 15. října. Sankce za zpožděné platby...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Polská PGNiG hlásí vítězství ve sporu s ruským Gazpromem
včera v 20:20

Polská PGNiG hlásí vítězství ve sporu s ruským Gazpromem

Ruský plynárenský gigant Gazprom musí největšímu polskému distributorovi plynu PGNiG zaplatit zhruba 1,5 miliardy...
Polsko Rusko Zemní plyn
Varování z Fedu: Koronavirus by USA mohl připravit o 47 milionů…
Varování z Fedu: Koronavirus by USA mohl připravit o 47 milionů…
včera v 19:30

Varování z Fedu: Koronavirus by USA mohl připravit o 47 milionů pracovních míst

Hospodářské dopady šíření koronaviru by mohly ve Spojených státech vést k zániku 47 milionů pracovních míst. Míra...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Ekonomické a politické hrozby
Kanadský premiér Trudeau slíbil podporu firmám
včera v 19:05

Kanadský premiér Trudeau slíbil podporu firmám

Epidemie koronaviru má v Kanadě 66 obětí, o tři více než v neděli. Oznámili to místní zdravotníci. Počet nakažených...
Kanada Koronavirus Podpora ekonomiky
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a…
včera v 18:30

Pondělí na trzích (30. března): Evropské akcie se vymanily ze ztrát a posílily, americké akcie navečer rostly

Evropské akciové indexy v úvodu pondělní seance klesaly. Investoři reagovali mimo jiné na výzvu ECB, aby se finanční...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Evropské akcie v pondělí posílily, většinu dne se přitom pohybovaly…
Evropské akcie v pondělí posílily, většinu dne se přitom pohybovaly…
včera v 18:00

Evropské akcie v pondělí posílily, většinu dne se přitom pohybovaly pod nulou

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pondělí v červených číslech a indexy se pod nulou...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Analytici věří defenzivním titulům
včera v 17:09

Analytici věří defenzivním titulům

Analytici bank a investičních společností zvyšují investiční doporučení u defenzivních titulů, které mají větší šanci...
Americké akcie Investiční doporučení Defenzivní investování
Pražská burza týden zahájila poklesem, index PX v pondělí odepsal…
Pražská burza týden zahájila poklesem, index PX v pondělí odepsal…
včera v 16:50

Pražská burza týden zahájila poklesem, index PX v pondělí odepsal téměř procento a půl

Pražská burza v pondělí opět oslabovala. Index PX klesl o 1,38 % na 770,44 bodu. Dolů trh táhly především akcie...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Moody’s varuje před dlouhodobým uzavřením ekonomik
včera v 16:29

Moody’s varuje před dlouhodobým uzavřením ekonomik

Ratingová agentura Moody's v pátek uvedla, že pokud budou omezení spojená s šířením koronaviru krátká, bude činit...
Ratingové agentury Zadlužení Koronavirus
Euler Hermes: Oživení ekonomiky lze čekat až v roce 2021
včera v 15:57

Euler Hermes: Oživení ekonomiky lze čekat až v roce 2021

Oživení světové ekonomiky po současné krizi způsobené koronavirem bude možné očekávat až v roce 2021. Pandemie...
Světová ekonomika Krize Hospodářský růst
Facebook slibuje 100 milionů USD médiím zasaženým koronavirem
Facebook slibuje 100 milionů USD médiím zasaženým koronavirem
včera v 15:40

Facebook slibuje 100 milionů USD médiím zasaženým koronavirem

Provozovatel sociální sítě Facebook se zavázal, že podpoří zpravodajská média zasažená krizí kolem koronaviru částkou...
Facebook Koronavirus Média
Koronavirus zřejmě zpozdí zavedení eura v Bulharsku
včera v 15:18

Koronavirus zřejmě zpozdí zavedení eura v Bulharsku

Globální krize vyvolaná šířením koronaviru zpozdí snahu Bulharska o přistoupení k mechanismu směnných kurzů ERM-2 a k...
Bulharsko Euro Eurozóna
Inflace v Německu v březnu prudce zpomalila
Inflace v Německu v březnu prudce zpomalila
včera v 14:45

Inflace v Německu v březnu prudce zpomalila

Meziroční růst spotřebitelských cen v Německu v březnu zpomalil na 1,3 % z únorových 1,7 %, uvedl v pondělní...
Německo Inflace Koronavirus
Země EU stvrdily vznik krizového fondu i úlevy pro aerolinky
včera v 14:34

Země EU stvrdily vznik krizového fondu i úlevy pro aerolinky

Země Evropské unie dnes formálně potvrdily dva návrhy, které mají členským státům a leteckým společnostem pomoci...
Evropská ekonomika Evropská unie Krize
Austrálii kvůli koronaviru hrozí největší pokles za 90 let
Austrálii kvůli koronaviru hrozí největší pokles za 90 let
včera v 14:12

Austrálii kvůli koronaviru hrozí největší pokles za 90 let

Australské ekonomice hrozí nejhlubší recese za 90 let, a to kvůli omezením, jejichž cílem je zastavit šíření...
Austrálie Hospodářský růst HDP
VZP: Rok 2020 je pojišťovna připravena zvládnout, rok 2021 je otázka
včera v 14:01

VZP: Rok 2020 je pojišťovna připravena zvládnout, rok 2021 je otázka

Všeobecná zdravotní pojišťovna očekává, že příjmy, které tvoří zejména výběr pojistného, letos klesnou asi o sedminu....
Pojištění Koronavirus