Akcie, zlato, koruna: Jak s nimi (ne)zamává případný brexit?
|

Akcie, zlato, koruna: Jak s nimi (ne)zamává případný brexit?

Možný odchod Spojeného království z Evropské unie dominuje debatám o trzích, zdatně mu sekundují snad jen Fed nebo starosti o čínskou ekonomiku. Do konce britského referenda ještě pár hodin zbývá, takže se s analytiky z několika významných investičních společností stihneme podívat na některé očekávané dopady různých výsledků plebiscitu.

Forex (FX) Zlato FX Britská libra Česká koruna Evropská unie Spojené království Ekonomické a politické hrozby

Sčítání hlasů začne hned po 23.00 SELČ. Jednotlivé volební komise nejdříve zkontrolují počet lístků vložených do uren oproti těm nepoužitým, aby celkové počty odpovídaly. Teprve poté bude zahájeno rozpočítávání hlasů pro odchod a pro setrvání Británie v EU. Volební komise dokonce na svém webu publikovala odhad časové osy sčítání lístků v jednotlivých obvodech, kterých je téměř 400. První dílčí výsledky by se mohly objevit v pátek velice brzy ráno, zhruba okolo druhé ráno, poslední okrsek by měl dodat počty hlasů v 8 hodin středoevropského času. Páteční snídaně tedy bude navýsost britská.

Možné tržní dopady výsledků referenda

Hlavní ekonom Société Générale pro Spojené království Brian Hilliard připomíná, že Britové nebudou zveřejňovat žádné exit polls, v tisku se ale objevily informace o tom, že si některé hedgeové fondy objednaly rychlé průzkumy pro vlastní potřeby. A to by mohlo přispět k vyšší volatilitě na trzích – hedgeové fondy budou pravděpodobně již během čtvrtka reagovat na data ze svých průzkumů, které zbytek trhu mít nebude, takže se trhy mohou rozhýbat.

Société Générale proto předpokládá, že se ještě v den referenda začnou roztahovat spready mezi nákupními a prodejními cenami, dojde k poklesu likvidity a ke zhoršení schopnosti trhů absorbovat prodejní či nákupní pokyny. Pokud britští voliči nakonec rozhodnou o vystoupení Británie z EU, tento problém bude ještě výraznější – z trhu mohou během pátečního dopoledne "zmizet ceny" a může být těžké realizovat větší objednávky.

"Britská libra by v případě brexitu mohla spadnout o 15-20 %," napsal zkraje týdne pro deník The Guardian legendární investor George Soros. A připomněl i rok 1992, kdy britská měna prudce oslabila a on na tom vydělal obrovské peníze. "Podle mě se rok 1992 nebude opakovat. Tehdy byla devalvace zdravá, vláda byla zbavena povinnosti bránit nadhodnocenou měnu. Tentokrát by ztráta hodnoty libry byla velice nepříjemná, a to minimálně ze tří důvodů: Bank of England se základní sazbou 0,5 % nemá prostor na korekci šoků na měnovém trhu, deficit běžného účtu Spojeného království způsobuje závislost země na zahraničním kapitálu, jehož příliv může vysychat, a britský exportní průmysl nebude kvůli nejasnostem o obchodních vztazích s EU schopen naplno těžit z výhod oslabené měny."

Podle manažerů z Fidelity International, a zhruba se v tom shodují s tržním konsenzem, by rozhodnutí o setrvání Británie v EU vyvolalo úlevnou rally na trhu s britskou librou a rizikovými aktivy včetně britských akcií a cyklických titulů napříč regiony, naopak by oslabily britské státní dluhopisy. Verdikt voličů směrem k brexitu by naopak uvedené typy investic kromě bondů poslal "na jih".

"Pokud by Británie zůstala v Evropské unii, libru by to mělo výrazně podpořit. Během 12 měsíců bychom se proto mohli dočkat kurzu GBP/USD okolo 1,56," míní Bill O'Neill z UBS Wealth Management.

Fidelity jako jedna z mnoha zdůrazňuje, že ekonomické dopady případného brexitu budou zvládnutelné, větším problémem by ale byla politická rovina. Odchod Británie z EU by byl signálem k ofenzivě pro řadu euroskeptických a separatistických politických sil v mnoha zemích Evropy (Francie, Španělsko, Finsko, Německo, v rámci Spojeného království by naopak paradoxně mohlo o nezávislost a návrat do EU usilovat Skotsko). Vítězství přívrženců setrvání Spojeného království v EU by mohlo zapůsobit přesně opačně.

"Samozřejmě, že by mohlo dojít k relativně hladkému průběhu (brexitu), ale není to nejpravděpodobnější scénář. Ne proto, že by se unie chovala jako zhrzená manželka, která se bude chtít pomstít, ale proto, že země EU se budou obávat dalších exitů," říká hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble tento měsíc například řekl, že Británie nemá možnost zvolit odchod z EU a zároveň mít přístup na společný evropský trh.

BREXIT SPECIÁL: Spojené království odchází z EU. Jak bude evropský rozvod vypadat a jaké budou jeho dopady?
Britové v referendu, které se konalo ve čtvrtek 23. června, řekli Evropské unii jasné "ne". Jak bude odchod druhé největší evropské ekonomiky z EU vypadat, jaké budou jeho krátkodobé a dlouhodobé dopady na finanční trhy a evropské a světové hospodářství a jaká nálada vládne mezi Brity? Tyto a další důležité informace, bez kterých se nejen v příštích dnech neobejdete, najdete ve speciálu Investičního webu přehledně na jednom místě.

Koruna a spol.

Česká koruna by měla podle odhadů Komerční banky reagovat na případné rozhodnutí o brexitu oslabením, ale maximálně na 27,25-27,28 EUR/CZK. Scénář setrvání Británie v unii by měl naopak vést k postupnému uklidnění trhů a návratu koruny k úrovni kurzového závazku na 27 EUR/CZK.

Pro středoevropské devizové trhy obecně by byl brexit ale negativní zprávou. Důvodem jsou podle Komerční banky jak silné vzájemné obchodní vazby mezi středoevropskými zeměmi a Spojeným královstvím, tak nepřímé vazby (zejména přes Německo). Svou roli by sehrál i kanál finančních trhů. Výsledkem by zřejmě pro střední Evropu byla dočasná ztráta postavení bezpečného přístavu.

"Nejzranitelnější je polský zlotý, naopak česká koruna by zřejmě proti euru nijak výrazně neoslabila. Mnohem pravděpodobnější je posunutí očekávaného ukončení kurzového závazku dále za horizont prvního pololetí 2017," napsali ve výhledu k britskému referendu analytici z Komerční banky. "V případě brexitu by byly výraznější reakce na měnových párech středoevropských měn vůči americkému dolaru. Pokud by kurz EUR/USD klesl pod paritu, znamenalo by to vzestup kurzu USD/CZK nad 27."

Pozdější konec kurzového závazku je v případě brexitu pravděpodobný i podle Navrátila. "Případné vystoupení Británie z Evropské unie by posunulo opuštění režimu devizových intervencí ČNB zhruba o rok až do závěru roku 2018. Důvodem by byl tlak na nižší inflaci a snaha počkat na to, až se stabilizuje situace na trzích," napsal.

S tím souhlasí také ING. "Koruna je již nyní podhodnocena a v případě jejího dalšího oslabování by se na trhu našla řada hráčů, kteří by si ji za slabší kurz rádi koupili. Nepředpokládáme tak, že by koruna oslabila nad 27,5 EUR/CZK. Obecně by byla ve srovnání s polským zlotým či maďarským forintem odolnější vůči nejistotě pramenící z případného rozhodnutí o brexitu," shrnul názor banky hlavní ekonom její české divize Jakub Seidler.

Akcie a zlato

Jakýkoli nárůst volatility a nejistoty může nahrávat bezpečným investičním alternativám. Britské "ne" setrvání v Evropské unii by proto minimálně krátkodobě měl nahrávat japonskému jenu, americkému dolaru, švýcarskému franku, státním dluhopisům vyspělých zemí (USA, Německa a dalších) a také zlatu. To posilovalo již v posledních dnech.

"Trh se stane velice nestabilním a lze očekávat propad na britském kapitálovém trhu až o 24 %," předpověděl nedávno Bill Morokoff ze společnosti Axioma, která provedla preventivní zátěžové testy. Podle něj nezůstanou ušetřeny ani další evropské trhy, ani Wall Street, přičemž dojde ke ztrátě stovek miliard eur z penzijních a investičních fondů. Tato situace bude mít bezprostřední vliv i na vlády členských států Evropské unie a samozřejmě na centrální banky, které udávají krok v případě úrokových sazeb.

Setrvání Británie v EU by naopak znamenalo okamžitou vzpruhu pro akcie. Podle banky Macquarie by se mezi vítěze zařadily například britské společnosti Barclays nebo Ryanair, americká banka Morgan Stanley je pak přesvědčena, že indexy v kontinentální Evropě by zažily doslova rally.

"Trhy v souvislosti s možným brexitem zachvátila nejistota ohledně dalšího vývoje v EU, vývoje evropské ekonomiky a bankovního systému. Docházelo k výprodejům na akciových trzích a dalšímu nárůstu ceny zlata. Pokud by se naplnily nejčernější scénáře a Británie by EU opustila, mělo by toto rozhodnutí dalekosáhlé důsledky pro světovou ekonomiku i pro kapitálové trhy," uvedl Pavel Ryba ze společnosti GOLDEN GATE CZ s tím, že takové prostředí by mělo svědčit zlatu a stříbru.

A teď už lze jen číst, spekulovat, divit se a čekat. Noc ze čtvrtka na pátek by mohla být pro evropské obchodníky extrémně krátká.

V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
včera v 20:30

V ÚTERÝ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých akciových...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Íránský prezident vyzval Íránce, aby směřovali svůj hněv na USA
včera v 11:50

Íránský prezident vyzval Íránce, aby směřovali svůj hněv na USA

Íránský prezident Hasan Rúhání obvinil USA z barbarství kvůli tomu, že nedávno uvalily sankce na jeho zemi. Ve svém...
Írán Geopolitická rizika Spojené státy americké (USA)
Nejbohatší Brit a zastánce brexitu Ratcliffe přesídlil do Monaka
včera v 05:45

Nejbohatší Brit a zastánce brexitu Ratcliffe přesídlil do Monaka

Nejbohatší Brit Jim Ratcliffe, který podporoval vystoupení Británie z Evropské unie, přesídlil do Monaka. S odvoláním...
Spojené království Nejbohatší investoři a byznysmeni Zajímavost dne
Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické…
Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické…
25. 9. 2020 22:30

Americké akcie v pátek zpevnily, indexy vzhůru táhly technologické firmy. Za celý týden ale Dow a S&P 500 klesly už počtvrté v řadě

Americké akcie v pátek zdražily, hlavní indexy vzhůru táhly technologické podniky. Benchmarky Dow a S&P 500 za sebou...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Orbán: Obnovu ekonomiky nastartujeme investicemi a snížením daní
25. 9. 2020 22:00

Orbán: Obnovu ekonomiky nastartujeme investicemi a snížením daní

Maďarsko chce zotavení ekonomiky z dopadů koronavirové krize nastartovat investicemi a snížením daní, řekl v pátek v...
Maďarsko Podpora ekonomiky Daně
Země G7 podpořily rozšíření dluhové úlevy pro nejchudší státy
25. 9. 2020 19:06

Země G7 podpořily rozšíření dluhové úlevy pro nejchudší státy

Ministři financí zemí skupiny G7, která sdružuje nejvyspělejší státy světa, v pátek podpořili rozšíření programu...
Světová ekonomika Chudoba
Evropské akcie zakončily týden smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
Evropské akcie zakončily týden smíšeně, mají za sebou nejhorší týden…
25. 9. 2020 18:00

Evropské akcie zakončily týden smíšeně, mají za sebou nejhorší týden od poloviny června

Akciové indexy na západoevropských trzích v pátek po volatilním průběhu většinou ztrácely a mají za sebou jeden z...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Důvěra britských spotřebitelů byla v září nejvyšší od března
25. 9. 2020 17:09

Důvěra britských spotřebitelů byla v září nejvyšší od března

Důvěra britských spotřebitelů dosáhla v září nejvyšší úrovně od březnového zavedení plošné karantény, ale stále je...
Spojené království Spotřebitelská důvěra
Pražská burza dnes podruhé za sebou mírně zpevnila
Pražská burza dnes podruhé za sebou mírně zpevnila
25. 9. 2020 16:50

Pražská burza dnes podruhé za sebou mírně zpevnila

Pražská burza v pátek, podobně jako ve čtvrtek, mírně posílila. Index PX zpevnil o 0,1 procenta na 863,93 bodu....
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč
25. 9. 2020 16:43

Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč

Skupina Home Credit, která poskytuje po světě spotřebitelské půjčky, vykázala v prvním pololetí ztrátu 619 milionů...
Půjčky PPF
Podnikatelé nejsou spokojení s výslednou vládní verzí kurzarbeitu
25. 9. 2020 15:56

Podnikatelé nejsou spokojení s výslednou vládní verzí kurzarbeitu

Zástupci podnikatelů nejsou spokojení s výslednou verzí kurzarbeitu, kterou v pátek schválila vláda. Jeho aktuální...
Česká ekonomika Pracovní trh
Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky
25. 9. 2020 14:49

Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky

Očekávání německých exportérů se v září vyšplhala na nejlepší úroveň za téměř dva roky. Optimismus se výrazně zvýšil...
Německo Mezinárodní obchod
Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v srpnu zklamaly
25. 9. 2020 14:30

Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v srpnu zklamaly

Objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby ve Spojených státech zaznamenal v srpnu pomalejší růst, než se čekalo. V...
Americká ekonomika Osobní spotřeba
EASA: Letadla Boeing 737 MAX by letos mohla obnovit provoz
25. 9. 2020 13:12

EASA: Letadla Boeing 737 MAX by letos mohla obnovit provoz

Regulátoři by v listopadu mohli povolit obnovení provozu letadel Boeing 737 MAX, která by se tak mohla do konce roku...
Boeing Regulace
EK se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku
25. 9. 2020 12:46

EK se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku

Evropská komise se rozhodla podat odvolání proti červencovému rozhodnutí soudu, které zrušilo její nařízení, aby...
Apple Evropská unie Daně
Dukovany podle plánu odstavují 2. blok kvůli výměně části paliva
25. 9. 2020 12:34

Dukovany podle plánu odstavují 2. blok kvůli výměně části paliva

V Jaderné elektrárně Dukovany v pátek energetici odstavují druhý výrobní blok kvůli výměně pětiny paliva za čerstvé,...
ČEZ Jaderná energetika
Trvalý kurzarbeit je podle odborníků pro firmy přínosem
25. 9. 2020 11:31

Trvalý kurzarbeit je podle odborníků pro firmy přínosem

Zavedení kurzarbeitu podle trvalých pravidel bude pro firmy přínosné, protože nahradí sérii jednorázových pravidel a...
Pracovní trh Česká republika Koronavirus
AP: Americká vláda zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google
25. 9. 2020 10:56

AP: Americká vláda zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google

Americké ministerstvo spravedlnosti zřejmě v příštích týdnech podá antimonopolní žalobu na internetovou společnost...
Spojené státy americké (USA) Alphabet (Google) Právo
Asijské akcie zakončily týden smíšeně
Asijské akcie zakončily týden smíšeně
25. 9. 2020 10:30

Asijské akcie zakončily týden smíšeně

Akcie v Asii a Tichomoří skončily v pátek smíšeně. Většina trhů posilovala v návaznosti na růst v USA díky naději na...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii