Co musíte ráno vědět (27. června)
|

Co musíte ráno vědět (27. června)

Jak se v pátek obchodovalo po rozhodnutí Britů o odchodu z Evropské unie, jaké byly reakce na výsledky britského referenda, kolik půjčila ECB v prvním kole aukce cílených půjček evropským bankám a které podniky v Americe disponují miliardami dolarů svých zákazníků? I to musíte zkraje týdne vědět.

Musíte vědět

1. Brexit dominoval i americkému obchodování. Americké indexy zažily nejhorší den za 10 měsíců a výrazně zlevnily i v týdenním horizontu

Americké akcie v pátek oslabily o zhruba tři a půl procenta a připsaly si nejhorší den za deset měsíců. Finanční společnosti zažily dokonce nejhlubší propady od roku 2011. Wall Street srážel šok z výsledku čtvrtečního referenda, v němž se Britové vyslovili pro odchod z Evropské unie. Ztráty na amerických burzách však byly mírnější než předchozí propady na burzách v Asii a v Evropě. Index Dow v závěru klesl o 3,39 % na 17 399,86 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 3,60 % na 2 037,30 bodu, což je jeho minimum za tři měsíce. Index technologického trhu Nasdaq Composite ztratil 4,12 % na 4 707,98 bodu a utrpěl nejhlubší denní ztrátu od září 2008, kdy vypukla vrcholná fáze finanční krize. Ztrácely akcie ve všech deseti hlavních odvětvích, nejvíce finanční tituly, sektory základních materiálů a energetiky, jen procento odepsaly síťové společnosti. Objem obchodů byl nejvyšší od začátku roku. Index volatility VIX přidal v pátek úctyhodných 49 % na 25,76 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o osmnáct bazických bodů na 1,565 %, když během dne koketoval dokonce s hladinou 1,4 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Brexit dal zapomenout na klidné obchodování, akcie se dostaly pod tlak

2. Na evropských trzích v pátek kvůli překvapivému výsledku britského referenda došlo ke krveprolití. Výprodejová vlna zasáhla především banky

Evropské akcie v druhé polovině pátečního obchodování částečně smazaly úvodní ztráty, přesto však v reakci na překvapivý výsledek čtvrtečního britského referenda skončily hluboko v červených číslech. Britský index FTSE 100 se propadl o 3,22 %, francouzský CAC 40 o 7,9 %, německý DAX o 6,8 % a regionální STOXX Europe 600 odevzdal 6,83 %. V úvodu obchodování FTSE 100 ztrácel přes sedm procent a německý DAX se propadal dokonce o 10 %. Jak se dalo očekávat, libra se řítila dolů volným pádem - v úvodu obchodování se ocitla na minimu od roku 1985.

3. Pražská burza v pátek následovala evropské burzy do červených čísel, propadla se o více než 4 %. I týden byl červeně zabarvený

Pražská burza v pátek prudce klesala, v průběhu dne ale zvládla zkorigovat ranní až 10% propad. Spolu s dalšími trhy Praha reagovala na čtvrteční referendum, ve kterém Britové rozhodli o vystoupení své země z Evropské unie. Index PX nakonec v pátek spadl o 4,17 % na 819,58 bodu. Objem obchodů přesáhl jednu miliardu korun, avšak pouze tři emise se udržely nad nulou. Výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens přidal 2,8 % a mediální CME a Tatry Mountain Resorts skončily na zelené nule. Zbytek burzy se pohyboval v červených číslech. Největší zobchodovaný objem připadl na akcie Erste Group Bank, které v úvodu obchodování ztrácely přes 20 %. V průběhu dne se však Erste podařilo velkou část ztrát umazat, a nakonec tak její akcie přišly "jen" o 9,19 %. Nedařilo se ani zbývajícím bankovním emisím na burze. Komerční banka odevzdala 3,98 % a MONETA Money Bank přišla o více než 5 %. Akcie skupiny ČEZ odepsaly 2,49 %, pojišťovna VIG ztratila 3,8 %, tabáková Philip Morris ČR 1,22 % a výraznou ztrátu zaznamenala likérka Stock Spirits, která oslabila o více než 6,5 %. Od minulého pátku klesl index PX o 1,6 %. Nadále se tak pohybuje v blízkosti svého více než sedmiletého minima. Nejhlubší pokles zaznamenaly akcie bankovní skupiny Erste, nejvíce se naopak dařilo cenným papírům pojišťovnické skupiny VIG.

4. Očekávané události

Druhý den po rozhodnutí Britů o odchodu z EU může být opět velice živý. Centrální banky se budou snažit uklidnit situaci, v portugalské Sintře proto začne třídenní Fórum o centrálním bankovnictví za účasti Maria Draghiho, Janet Yellenové a Marka Carneyho. Vedle brexitu bude řeč o politice záporných sazeb. Politici nezůstanou pozadu, Angela Merkelová v Berlíně zasedne k tématu brexitu s unijním „prezidentem“ Donaldem Tuskem, později přivítá francouzského prezidenta Francoise Hollandea a italského premiéra Mattea Renziho. Čínský premiér Li Kche-čchiang promluví o čínské ekonomice. O měnové politice rozhodne centrální banka v Izraeli. Z makrodat budou zajímavé například obchodní bilance USA, předběžný index nákupních manažerů ve službách v USA, index průmyslové aktivity dallaského Fedu nebo statistika ziskovosti průmyslového sektoru v Číně. A když jsme stále jednou nohou v Británii, začíná Wimbledon. Hlavní události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 27. června
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 27. června a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Zájem o první kolo nových levných úvěrů ECB byl vlažný

Evropská centrální banka poskytla bankám první část nového programu levných dlouhodobých půjček, které jsou klíčovou součástí jejích nových opatření k podpoře hospodářského růstu a inflace v eurozóně. Zájem o první kolo byl vlažný – banky čerpaly celkem 399,3 miliardy eur, což odpovídá nejnižším odhadům. Podle agentury Reuters to potvrzuje, že bankovní domy v eurozóně dodatečné finanční prostředky příliš nepotřebují. Ekonomové očekávali, že ECB mezi komerční banky rozdělí 435 miliard eur.

6. Index podnikatelského klimatu Ifo v Německu v červnu vzrostl na 108,7 bodu ze 107,7 bodu (odhad: 107,4 bodu)

Podnikatelská důvěra v Německu se v červnu mírně zlepšila. Index podnikatelského klimatu Ifo vzrostl na 108,7 bodu z květnových 107,8 bodu, čekal se mírnější pokles ukazatele na 107,4 bodu. Hodnocení současné situace vyskočilo na 114,5 bodu ze 114,2 bodu, čekal se mírný pokles na 114 bodů. Příjemně překvapil také index očekávání, který vyskočil na 103,1 bodu z květnových 101,6 bodu, očekával se pokles na 101,2 bodu.

7. Slovenské elektrárne ukončily stavební práce na 3. bloku Mochovců

Slovenské elektrárne ze skupiny Enel ukončily stavební práce na třetím bloku slovenské jaderné elektrárny Mochovce kontrolní montáží reaktoru. Reaktor je připraven ke zkouškám zařízení primárního okruhu a následně na první hydrozkoušku, řekl ČTK Jan Stolár, mluvčí plzeňské Škody JS, která je jedním z klíčových dodavatelů dostavby třetího a čtvrtého bloku.

8. Norský státní fond po emisním skandálu podal žalobu na Volkswagen

Norský státní fond zažaloval automobilový koncern Volkswagen u německého soudu. Učinil tak v rámci společného kroku s několika dalšími fondy v souvislosti s emisním skandálem největší evropské automobilky.

9. Do rozšířeného průplavu v Panamě vplula první loď

Do Panamského průplavu, rozšířeného po devítileté rekonstrukci, v neděli vplula první loď. Mohutné čínské plavidlo s 9 000 kontejnery se vydalo na cestu za zvuku orchestrů a jásání tisíců lidí s panamskými vlajkami.

10. Kofola odstoupila od smlouvy o koupi WAD Group

Nápojářská skupina Kofola odstoupila od smlouvy o koupi společnosti WAD Group, která ze 40 procent vlastní slovenské nápojářské seskupení Water Holding. Důvodem byly podmínky pro schválení slovenským Protimonopolním úřadem. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí Kofoly Jaroslava Musilová. Water Holding je stoprocentním majitelem společností Slovenské pramene a žriedla, Stredoslovenské žriedla a Zlatá studňa.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Starbucks jako úložna?

Společnost Starbucks zákazníkům umožňuje platit kartami, které sama vydává a na něž si lidé předem uloží peníze. Další možností je platba přes mobilní aplikaci. Starbucks je zkrátka standardní moderní firma.

V prvním kvartálu 2016 měli zákazníci sítě kaváren na svých účtech u samotné firmy 1,2 miliardy USD. To ji řadí před spoustu menších amerických bank, pokud tyto peníze (celkem logicky) srovnáme s objemem depozit ve finančních domech.

Mimochodem, v této oblasti je jasnou jedničkou společnost PayPal s více než 13 miliardami USD na zákaznických účtech. Velké banky v USA jsou ale v klidu, objem vkladů například v Bank of America přesahuje 400 miliard USD.

Firmy s velkým objemem peněz zákazníků na "klientských" účtech
Co musíte ráno vědět (9. dubna)
Co musíte ráno vědět (9. dubna)
za 21 minut

Co musíte ráno vědět (9. dubna)

Jak se ve středu dařilo akciím na světových trzích, jak by koronavirus mohl americkou ekonomiku zasáhnout podle...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům…
Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům…
před hodinou

Americké akcie ve středu po odstoupení Sanderse z boje o Bílý dům výrazně posílily

Americké akcie ve středu zpevnily. Pomohla jim naděje, že koronavirová epidemie v USA je blízko vrcholu. Odstoupení...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily…
Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily…
před hodinou

Středa na trzích (8. dubna 2020): Evropské akciové indexy zakončily den smíšeně, americké indexy výrazně zpevnily

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve středu pod nulou. Dopoledne indexy ztráty mírně...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Evropský výrobce letadel Airbus sníží výrobu v průměru o třetinu
20:57

Evropský výrobce letadel Airbus sníží výrobu v průměru o třetinu

Evropský výrobce letadel Airbus ve středu oznámil, že sníží výrobu v průměru o třetinu, aby se přizpůsobil poptávce....
Airbus Evropské akcie Doprava
Nissan, Mazda a Mitsubishi pošlou domů 20 000 Japonců
18:09

Nissan, Mazda a Mitsubishi pošlou domů 20 000 Japonců

Automobilky Nissan Motor, Mazda Motor a Mitsubishi Motor chtějí na nucenou dovolenou poslat 20 000 japonských...
Auta Japonsko Koronavirus
Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v…
Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v…
18:00

Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, některé indexy se v závěru seance po celém dni v minusu dostaly nad nulu

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo ve středu pod nulou a indexy se v červených číslech...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD
17:30

IIF: Globální dluh loni stoupl na rekordních 255 bilionů USD

Globální dluh napříč všemi sektory v loňském roce stoupl na rekordních 255 bilionů USD a překonal 322 % hrubého...
Zadlužení Světová ekonomika Koronavirus
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela…
Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela…
16:50

Pražská burza ve středu potřetí v řadě posílila, nad nulou se udržela navzdory poklesu cen akcií finančních společností

Pražská burza ve středu potřetí v řadě vzrostla, index PX posílil o 0,89 % na 827,66 bodu. Dařilo se mediální CME,...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Michl: Propad HDP by se podle spotřeby elektřiny blížil 10 pct.
16:38

Michl: Propad HDP by se podle spotřeby elektřiny blížil 10 pct.

Kdyby se ekonomická aktivita v České republice měřila spotřebou elektřiny očištěnou o vliv teplotních výkyvů,...
ČNB Česká ekonomika HDP
Sněmovna schválila vyšší podíl strukturálního deficitu na HDP
16:08

Sněmovna schválila vyšší podíl strukturálního deficitu na HDP

Sněmovna dnes ve stavu legislativní nouze schválila i přes kritiku opozice vládní novelu zákona o rozpočtové...
Rozpočet HDP Koronavirus
Maďarsko podle vlády vydá na boj s koronavirem 20 % HDP
15:56

Maďarsko podle vlády vydá na boj s koronavirem 20 % HDP

Maďarsko investuje do boje proti koronaviru dvacet procent svého hrubého domácího produktu. Podle agentury MTI to ve...
Maďarsko Koronavirus HDP
Nizozemský pivovar Heineken se potýká s dopady koronaviru
15:42

Nizozemský pivovar Heineken se potýká s dopady koronaviru

Nizozemská společnost Heineken, která je druhým největším výrobcem piva na světě a působí rovněž v České republice,...
Pivo Koronavirus Evropské akcie
Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové…
Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové…
15:13

Sněmovna schválila širší možnosti finančních obchodů ČNB, ekonomové krok přivítali

Česká národní banka bude mít zřejmě širší možnosti obchodování na trzích. Bude moci obchodovat s cennými papíry s...
ČNB Centrální banky Koronavirus
Polská centrální banka snížila základní úrok na půl procenta
14:58

Polská centrální banka snížila základní úrok na půl procenta

Polská centrální banka ve středu překvapivě snížila svou základní úrokovou sazbu na půl procenta z dosavadního...
Polsko Centrální banky Úrokové sazby
Investoři měli opět výrazný zájem o státní dluhopisy
14:35

Investoři měli opět výrazný zájem o státní dluhopisy

Ministerstvo financí ve středu ve třech aukcích prodalo státní dluhopisy za 28,5 miliardy korun, tedy zhruba dvakrát...
České státní dluhopisy Koronavirus
Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna
14:20

Škoda Auto znovu prodloužila odstávku výroby, zatím do 27. dubna

Automobilka Škoda Auto vestředu potřetí prodloužila odstávku výroby ve všech třech svých českých závodech kvůli...
Auta Česká ekonomika Koronavirus
Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace
14:10

Rúhání: Pokud MMF neschválí pomoc Íránu, bude to diskriminace

Pokud Mezinárodní měnový fond Íránu neposkytne na boj s koronavirem pět miliard dolarů z mimořádného fondu, jak...
Mezinárodní měnový fond Írán Podpora ekonomiky
Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží
13:37

Analýza: Udržet v Británii zaměstnanost se citelně prodraží

Snaha udržet v Británii zaměstnanost v časech koronavirové krize se zřejmě citelně prodraží. Jen za první tři měsíce...
Spojené království Pracovní trh Podpora ekonomiky
Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou
13:21

Tesla sníží mzdy, část pracovníků pošle na neplacenou dovolenou

Americký výrobce elektromobilů Tesla kvůli koronaviru svým zaměstnancům dočasně sníží mzdy. Postradatelné pracovníky...
Tesla Koronavirus
Země EU podpořily další využití kohezních peněz na boj s nákazou
13:15

Země EU podpořily další využití kohezních peněz na boj s nákazou

Státy Evropské unie podpořily další využití peněz z kohezní politiky na boj s koronavirem. Velvyslanci unijních zemí...
Evropská unie Podpora ekonomiky Koronavirus