Co musíte ráno vědět (29. září)
|

Co musíte ráno vědět (29. září)

Jak si ve středu vedly akcie na obou stranách Atlantského oceánu, na čem se dohodl OPEC a jak plánuje Elon Musk dobýt Mars? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie ve středu opět zdražily, podpořila je dohoda ropného kartelu OPEC na snížení těžby černého zlata

Americké akciové trhy ve středu znovu zpevnily, přestože na ně vyvíjí zvýšený tlak nervozita před blížícími se listopadovými prezidentskými volbami. Náladu investorů podpořil prudký růst cen ropy po zprávách o nečekané dohodě členů ropného kartelu OPEC na snížení limitu těžby suroviny. Index Dow přidal 0,61 % na 18 339,24 bodu, širší index S&P 500 vzrostl o 0,53 % na 2 171,37 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,24 % na 5 318,55 bodu. Index volatility VIX klesl o 5,42 % na 12,39 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden a půl bazického bodu na 1,572 %. Ceny ropy ve středu získaly více než pět procent po zprávě, že se kartel OPEC dohodl na novém těžebním limitu, který je podstatně pod aktuální produkcí. Index akcií energetického sektoru díky tomu zpevnil o čtyři procenta a zažil nejsilnější růst od ledna. Vedle energetického sektoru se dařilo také odvětví základních materiálů. Pod nulou zůstaly jen sektor cyklického spotřebního zboží a odvětví zdravotní péče.

Globální ekonomika roste, ale nezrychluje. Nastoupí po centrálních bankách vlády s fiskálními stimuly?

Jak banky a regulátoři lžou investorům

2. Evropské akciové trhy se ve středu vzpamatovaly ze ztrát z předchozích dnů a posilovaly

Evropské trhy ve středu nenavázaly na pondělní a úterní ztrátové seance a zejména díky akciím bank rostly. Regionální index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,68 %, když všechny jeho sektory uzavřely v zelených číslech. Britský FTSE 100 si připsal 0,61 % na 6 849,39 bodu, francouzský CAC 40 vzrostl o 0,77 % na 4 432,35 bodu a německý index DAX posílil o 0,74 % na 10 438,34 bodu. Středa byla po několika ztrátových seancích prvním ziskovým dnem pro německou Deutsche Bank. Její akcie zdražily na burze ve Frankfurtu o 2,04 %, k čemuž jí kromě oznámení o prodeji britské pojišťovací divize Abbey Life největší britské skupině fondů životního pojištění Phoenix Group Holdings dopomohly také spekulace o tom, že německá vláda chystá plán na její záchranu. Ty byly sice záhy vyvráceny německou vládou i samotnou mluvčí Deutsche Bank, v plusu se však akcie finančního domu udržely.

Centrální bankéři na pranýři ekonomů

ČNB ještě nějaký ten pátek nezmění politiku, musí ale myslet na svou věrohodnost. Exit má dva hlavní scénáře

3. Očekávané události

V noci na čtvrtek v Japonsku vyjdou čísla o srpnovém maloobchodu, Čína investory seznámí se zářijovým podnikatelským sentimentem a v ranních hodinách promluví guvernér japonské centrální banky Haruhiko Kuroda. V Evropě dopoledne vyjdou španělské maloobchodní tržby, německá statistika nezaměstnanosti, britská statistika schválených žádostí o hypotéku, portugalský index spotřebitelské důvěry a také údaje o ekonomickém sentimentu, spotřebitelské důvěře a podnikatelském klimatu v eurozóně. Odpoledne Německo zveřejní předběžná zářijová inflační data a Spojené státy krátce na to pošlou na trh finální zprávu o vývoji své ekonomiky ve druhém čtvrtletí, výsledek srpnové obchodní bilance, pravidelnou týdenní zprávu o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti, údaje o jádrových výdajích na osobní spotřebu a statistiku rozjednaných prodejů domů. S projevem dále vystoupí prezident filadelfského Fedu Patrick Harker, Dennis Lockhart z atlantského Fedu, guvernér Fedu Jerome Powell a šéfka Fedu Janet Yellenová. V Rusku se "tajně" vyhlíží vystoupení premiéra Dmitrije Medveděva a ministra financí Antona Siluanova. Oba by se mohli objevit na investorském fóru v Soči. Hospodářské výsledky budou ve čtvrtek reportovat americký výrobce nealkoholických nápojů PepsiCo, konzultační a IT firma Accenture, potravinářská společnost ConAgra Foods a maloobchodní řetězec Costco Wholesale. O nastavení měnové politiky budou rozhodovat centrální banky v ČR a v Mexiku.

Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 26. září
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 26. září a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

4. OPEC se dohodl na prvním snížení těžby ropy za osm let

Členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se ve středu dohodli na stanovení nového těžebního limitu s cílem podpořit ceny suroviny. Agentuře Reuters to řekly zdroje z kartelu, podle nichž bude nový limit pod aktuální produkcí. Jiné zdroje předtím uvedly, že kartel směřuje na neoficiální schůzce v Alžíru k dohodě na zmrazení těžby a podrobnosti dohody dojedná na svém řádném listopadovém zasedání ve Vídni.

5. ČEZ má zájem o německý trh větrných elektráren na moři

Česká energetická společnost ČEZ se chce stát silou, s níž je třeba počítat na německém trhu větrných elektráren na moři, které nabízejí lákavé regulované výnosy. Skupina má zájem získat v příštích pěti letech minoritní podíly v projektech s celkovým výkonem 400 megawattů, řekl agentuře Reuters ředitel útvaru zahraničních majetkových účastí ČEZ Martin Pacovský.

6. Deutsche Bank prodala pojišťovnu Abbey Life za 935 milionů liber

Německá banka Deutsche Bank za 935 milionů liber (29,3 miliardy Kč) prodala svoji britskou pojišťovací divizi Abbey Life největší britské skupině fondů životního pojištění Phoenix Group Holdings. Transakce je součástí programu prodeje vedlejších aktivit německé banky a má jí pomoci uklidnit nervózní investory a splnit požadavky regulátorů ohledně výše kapitálu.

7. BlackBerry ukončí výrobu a vývoj vlastních telefonů

Kanadská společnost BlackBerry opouští vývoj a výrobu chytrých telefonů, tedy odvětví, ve kterém patřila mezi průkopníky. Firma ve středu uvedla, že se zaměří na software a služby, zatímco veškerý vývoj hardwaru přesune na externí firmy. Akcie podniku, který byl kdysi největším výrobcem smartphonů na světě, na zprávu zareagovaly silným růstem. Firma současně oznámila, že ve druhém fiskálním čtvrtletí vykázala čistou ztrátu 372 milionů USD.

8. Růst čínské ekonomiky zřejmě letos zpomalí na 6,7 %

Čínská ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí vzroste o 6,6 % a za celý rok se hrubý domácí produkt zvýší o 6,7 %. Vyplývá to z odhadu, který zveřejnila Čínská akademie sociálních věd (CASS), přední poradce vlády. Loni čínská ekonomika vzrostla o 6,9 %, nejpomaleji na 25 let.

9. AB InBev má zelenou při převzetí konkurenta SABMiller

Největší světové pivovarnické společnosti Anheuser-Busch InBev již nestojí nic v cestě v převzetí konkurenčního podniku SABMiller. Podle agentury Reuters se ve středu pro fúzi vyslovili jak akcionáři belgické společnosti, tak akcionáři britské pivovarské skupiny.

10. Fed změní zátěžové testy bank, ty budou muset zvýšit kapitál

Americká centrální banka (Fed) zvažuje změny v každoročních zátěžových testech, které zjišťují, zda jsou velké americké banky schopny vydržet finanční otřesy, včetně další krize. Výsledků změněných testů by Fed využil k určování kapitálových rezerv jednotlivých bank. Pro největší z nich to přitom bude znamenat nutnost opět zvýšit kapitál. Před výborem pro finanční služby americké Sněmovny reprezentantů to ve středu řekla šéfka Fedu Janet Yellenová. K výhledu ekonomiky ani měnové politiky se nevyjádřila.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Příští stanice Mars?

Americký vizionář a zakladatel a šéf společností SpaceX a Tesla Motors Elon Musk v úterý na Mezinárodním astronomickém kongresu v mexické Guadalajaře představil svůj smělý plán na kolonizaci rudé planety.

Muskovým cílem je dle jeho vlastních slov učinit člověka "multiplanetárním druhem", což se neodráží pouze v jeho velkých plánech, ale údajně proto založil i svou společnost SpaceX.

Mars je podle něj každopádně tou nejvhodnější planetou ke kolonizaci v našem solárním systému, a rozhodl se jej proto dobýt.

Největším problémem je podle Muska cena takového výletu. Vizionář však vidí světlo na konci tunelu. Pokud by se předpokládaná cena "jízdenky" 10 miliard dolarů snížila na 200 tisíc dolarů, bylo by podle Muska možné planetu úspěšně kolonizovat. Zdá-li se vám to jako čirá sci-fi, asi vám vyrazí dech další slova novodobého Kryštofa Kolumba. K první etapě kolonizace Marsu by podle Muska mohlo dojít už v roce 2022. Tak nebuďme skeptičtí a vyčkejme!

Na záznam celého Muskova vystoupení se můžete podívat zde.

Systém dopravy na Mars je možné zhlédnout v následujícím videu.

Co musíte ráno vědět (8. dubna)
Co musíte ráno vědět (8. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (8. dubna)

Jak se v úterý dařilo akciím na světových trzích, co nového v boji s koronavirem a jak pokračují vesmírné závody i...
Musíte vědět
Sněmovna schválila příspěvek 25 000 korun pro OSVČ a umožnila lidem a…
včera v 22:20

Sněmovna schválila příspěvek 25 000 korun pro OSVČ a umožnila lidem a firmám požádat o odklad splátek úvěrů

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečné činné budou zřejmě moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25 000...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý…
Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý…
včera v 22:00

Americké akcie po výrazném růstu začaly kolísat a nakonec v úterý mírně ztratily

Akcie v USA v úterý zprvu rostly vlivem optimismu, že nejprudší nápor epidemie nemoci COVID-19 v amerických...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké…
včera v 21:59

Úterý na trzích (7. dubna 2020): Evropské akcie zpevnily, americké indexy v závěru dne odevzdaly výrazné zisky a mírně ztratily

Obchodování na evropských trzích začalo v úterý více než dvě procenta v plusu. Akcie tak navázaly na silný pondělní...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
ILO: Pandemie sníží celosvětově počet pracovních hodin o 6,7 procenta
včera v 20:43

ILO: Pandemie sníží celosvětově počet pracovních hodin o 6,7 procenta

Pandemie nemoci COVID-19 sníží ve druhém čtvrtletí po celém světě počet pracovních hodin o 6,7 %, což odpovídá...
Ekonomické a politické hrozby Koronavirus Nezaměstnanost
Fitch kvůli viru zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční…
včera v 20:40

Fitch kvůli viru zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční banky

Agentura Fitch Ratings zhoršila výhled ratingu České spořitelny a Komerční banky na negativní z dosavadního...
Komerční banka Erste Group Bank Rating
Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty
Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty
včera v 18:21

Berlín chce chránit firmy před převzetím neunijními subjekty

Německá vláda chystá nové zákonné opatření, které německé společnosti ochrání před převzetím subjekty se sídlem mimo...
Německo Evropská unie Evropská ekonomika
Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude…
Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude…
včera v 18:00

Evropské akcie i v úterý zpevnily. Investoři věří, že pandemie nebude mít dlouhého trvání

Obchodování na evropských akciových trzích začalo v úterý v zelených číslech a indexy se během dne pohybovaly více...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Roskosmos obvinil Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné planety
včera v 16:59

Roskosmos obvinil Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné planety

Ruská vesmírná agentura Roskosmos v úterý obvinila amerického prezidenta Donalda Trumpa ze snahy uzurpovat si jiné...
Rusko Spojené státy americké (USA) Donald Trump
Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru
Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru
včera v 16:50

Pražská burza v úterý rostla, dařilo se finančnímu sektoru

Pražská burza v úterý díky ziskům finančního sektoru rostla. Index PX posílil o 1,53 % na 820,33 bodu. Dařilo se také...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Ekonomika ČR letos podle odhadů UniCredit Bank klesne o 11 %
včera v 16:47

Ekonomika ČR letos podle odhadů UniCredit Bank klesne o 11 %

UniCredit Bank v nejnovějších odhadech počítá letos kvůli dopadům šíření koronaviru s poklesem české ekonomiky o 11 %...
Česká ekonomika Koronavirus Hospodářský růst
Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA
Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA
včera v 16:03

Čína loni v žádostech o mezinárodní patenty poprvé překonala USA

Čína loni podala ze všech zemí nejvíce žádostí o mezinárodní patenty. Překonala tak Spojené státy, které si pozici...
Čína Spojené státy americké (USA) Světová ekonomika
EK chce pokračovat v klimatickém plánu přes tlak na zpomalení
včera v 14:46

EK chce pokračovat v klimatickém plánu přes tlak na zpomalení

Evropská komise hodlá nadále prosazovat rychlý přechod k ekologicky odpovědnému hospodářství navzdory tlaku části...
Ekologie a životní prostředí Evropská unie Koronavirus
Nissan chce v zahraničí dočasně zrušit 10 000 míst
včera v 14:23

Nissan chce v zahraničí dočasně zrušit 10 000 míst

Japonská automobilka Nissan Motor se chystá ve Spojených státech a v Evropě dočasně zrušit přes 10 000 pracovních...
Auta Japonsko Asijské akcie
Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos
Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos
včera v 14:19

Nejbohatším člověkem světa zůstává šéf Amazonu Jeff Bezos

Nejbohatším člověkem světa je už třetím rokem za sebou šéf internetového obchodu Amazon Jeff Bezos. Hodnota jeho...
Amazon Nejbohatší investoři a byznysmeni Koronavirus
Studie: Koronavirus výrazně zvýší počet firemních bankrotů
včera v 13:30

Studie: Koronavirus výrazně zvýší počet firemních bankrotů

Celosvětový počet firemních bankrotů se v letošním roce v důsledku koronaviru zvýší o 25 %, což bude nejprudší tempo...
Koronavirus Bankrot Světová ekonomika
Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku
Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku
včera v 12:49

Volkswagen chce 20. dubna částečně otevřít továrnu ve Španělsku

Německá automobilka Volkswagen plánuje 20. dubna částečně otevřít svou továrnu ve španělském regionu Navarra. Řekl to...
Auta Volkswagen Koronavirus
Více než stovka organizací vyzývá věřitele k úlevě pro chudé země
včera v 12:32

Více než stovka organizací vyzývá věřitele k úlevě pro chudé země

Téměř 140 různých organizací vyzývá Mezinárodní měnový fond, Světovou banku, vlády zemí skupiny největších ekonomik...
Koronavirus Mezinárodní měnový fond Emerging Markets
Vláda USA se dohodla s firmou 3M na pokračování dodávek do Kanady
včera v 12:10

Vláda USA se dohodla s firmou 3M na pokračování dodávek do Kanady

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa dosáhla dohody s firmou 3M, na jejímž základě bude moci...
Koronavirus Spojené státy americké (USA) Kanada
Analytici: Maloobchodní tržby rostly v únoru nad očekávání
včera v 11:04

Analytici: Maloobchodní tržby rostly v únoru nad očekávání

Maloobchodní tržby za únor vykázaly podle analytiků, které oslovila ČTK, nad očekávání dobrý výsledek. Bez prodejů...
Česká ekonomika Maloobchod Tržby