Burzovní kalendář (16. 1. - 20. 1. 2017)
|

Burzovní kalendář (16. 1. - 20. 1. 2017)

Začátek americké výsledkové sezóny za poslední loňské čtvrtletí dopadl příznivě. Vykáží uspokojivá čísla i technologicko-mediální obr Netflix nebo průmyslový gigant General Electric? To je jedna z hlavních otázek pro další týden. Investoři budou vedle výsledkové sezóny sledovat také zasedání ECB a sérii inflačních statistik.

Burzovní kalendář

Ohlédnutí

Uplynulý týden se na světových finančních trzích nesl v poměrně klidném duchu. Investoři vyhlíželi začátek výsledkové sezóny v USA, který v pátek obstaraly velké banky, a v první polovině týdne čekali na první tiskovou konferenci Donalda Trumpa od listopadových prezidentských voleb.

Ze středečního vystoupení Donalda Trumpa nakonec mezi investory převážilo zklamání. Nastupující prezident totiž nepřišel s ničím novým, pouze varioval svá dřívější vyjádření týkající se výroby amerických podniků v zahraničí. Bojovat chce Trump proti tomuto "nešvaru" dovozními cly. Pod tlak se po Trumpově vystoupení dostaly akcie farmaceutických společností, a to v reakci na jeho oznámený záměr zajistit pokles cen léků.

"Tu jednodušší část má Trump za sebou. Teď musí slova proměnit v činy. A to nebude lehké. Rychlost, s jakou bude podpůrná opatření zavádět, bude do značné míry určovat to, co se bude v příštích měsících dít na finančních trzích," říká Kent Engelke, hlavní ekonomický stratég Capitol Securities Management.

Začátek výsledkové sezóny za poslední loňské čtvrtletí v USA dopadl celkově příznivě. Hospodářskými výsledky se pochlubily banky JPMorgan Chase, Wells Fargo a Bank of America nebo aerolinky Delta Air Lines a společnost BlackRock. JPMorgan Chase a Bank of America vykázaly meziročně výrazně lepší čísla, pokles zisku naopak reportovala banka Wells Fargo.

Z ekonomických dat věnovali investoři více pozornosti německé obchodní bilanci, čínské inflaci, zprávě o vývoji německé ekonomiky, americkým maloobchodním tržbám či zprávě o vývoji nezaměstnanosti v eurozóně.

Americké akcie zakončily týden mírným růstem. Nasdaq Composite si připsal další rekord a v týdenním horizontu posílil jako jediný
Ceny amerických akcií byly v pátek podporovány především hospodářskými výsledky několika velkých bank. Investoři zároveň dostali na stůl několik důležitých ekonomických dat, která byla převážně mírně slabší, než se čekalo.
Evropským burzám se v pátek dařilo, za celý týden rovněž zpevnily
Evropské akciové trhy se v závěru týdne odrazily od čtvrtečních ztrát, když většina evropských burz uzavřela v plusu. Páteční seance se nesla ve znamení začátku americké výsledkové sezóny, kterou odstartovaly hospodářské výsledky velkých bank.
Pražská burza v pátek mírně posílila, za celý týden však ztratila 0,8 %
Pražská burza v závěru týdne potřetí v řadě zpevnila, když index PX vzrostl o 0,16 % na 930,42 bodu. Více než procento získala textilka Pegas Nonwovens, nedařilo se holdingu Unipetrol, likérce Stock Spirits a sázkařské společnosti Fortuna. Objem obchodů byl s necelými 300 miliony korun výrazně podprůměrný.

Výhled

Třetí lednový týden se ponese v duchu výsledkové sezóny v USA a od úterý budou investoři pozorně sledovat také zpravodajství ze Světového obchodního fóra v Davosu. Podtitulem letošního setkání předních byznysmenů, ekonomů, akademiků a představitelů předních neziskových organizací je Reakční a zodpovědné vedení.

Hospodářskými výsledky se ve třetím lednovém týdnu pochlubí v USA mimo jiné podniky UnitedHealth Group, Morgan Stanley, CSX Corp, United Continental Holdings, US Bancorp, Charles Schwab, Goldman Sachs Group, Citigroup, Netflix, Bank of New York Mellon, IBM, American Express nebo Schlumberger a General Electric.

25 největších amerických firem reportujících výsledky za 4Q2016 v týdnu od 16. ledna 2017
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 16. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 16. ledna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Z ekonomických údajů se investoři zaměří na inflaci v USA, Spojeném království, Německu a celé eurozóně, ekonomické ukazatele institutu ZEW pro Německo a eurozónu, data z britského trhu práce, americkou průmyslovou výrobu či data z amerického realitního trhu a zprávu o vývoji čínského HDP na konci loňského roku. Pozorně sledovat budou trhy též čtvrteční měnově-politické zasedání Evropské centrální banky, byť se nečeká, že by ECB oznámila změnu nastavení sazeb či programu kvantitativního uvolňování, a ujít si nenechají ani Béžovou knihu Fedu. Mimo ekonomiku bude sledována též páteční prezidentská inaugurace Donalda Trumpa.

"ECB by na lednovém zasedání měla zůstat věrná holubičímu tónu. A to navzdory tomu, že poslední týdny přinesly lepší data z reálné ekonomiky i akceleraci inflace. Prezident ECB Mario Draghi zřejmě zdůrazní dočasný vliv vývoje cen energetických komodit na inflaci s tím, že vyhlídky pro jádrovou složku inflace zůstanou utlumené. Tím se bude snažit trhy ujistit, že zmírnění kvantitativního uvolňování ze současných parametrů je mimo hru. Nicméně ekonomické vyhlídky naší skupiny a snižující se zásoba dluhopisů, které může ECB nakupovat, povedou podle nás k tomu, že program QE začne být od poloviny roku utlumován. Z tohoto pohledu bude podle nás důležité zasedání na počátku března, kdy bychom za sebou měli mít další sérii příznivých dat z eurozóny," říká ekonom z Komerční banky Jan Vejmělek.

"Index S&P 500 je již přes měsíc poblíž historických maxim a vyvíjí se do strany v úzkém rozpětí. Dokud neprolomí nejbližší support, jeho graf zůstane v býčím nastavení. Nejbližší supporty se nemění (2 240 až 2 230 a níže 2 220 až 2 190). Rezistence je na úrovni 2 280, nad ní pak zbývá necelé procento k psychologicky zajímavé hladině 2 300," píše v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

S&P 500 - technická analýza

Výhled pro jednotlivé dny

V noci na pondělí na trh Japonsko pošle údaje o strojních objednávkách, Čína zveřejní statistiku přímých zahraničních investic a Spojené království na trh pošle index cen domů od banky Rightmove. Dopoledne vyjdou v Evropě italská inflační statistika, výsledek zahraničního obchodu eurozóny a český index výrobních cen. V USA zůstanou v pondělí burzy kvůli státnímu svátku zavřené. Večer budou ale moci investoři sledovat vystoupení guvernéra britské centrální banky Marka Carneyho.

V úterý nad ránem zveřejní Japonsko zprávu o průmyslové výrobě. Dopoledne budou investoři vyhodnocovat bilanci francouzského státního rozpočtu, italskou obchodní bilanci a sérii britských dat (index cen v maloobchodě, index cen výrobců, inflace, index cen domů od DCLG) a pozorně budou trhy sledovat také ekonomické indexy institutu ZEW pro Německo a celou eurozónu. Odpoledne se pozornost přesune za oceán, kde vyjde v USA index podnikatelské aktivity newyorského Fedu (Empire State index). Ve švýcarském Davosu bude v úterý zahájeno čtyřdenní Světové ekonomické fórum, s projevem vystoupí prezident newyorské pobočky Fedu William Dudley a britská premiérka Theresa Mayová se vyjádří k plánovanému odchodu Spojeného království z Evropské unie. Hospodářské výsledky zveřejní ve Spojených státech podniky UnitedHealth Group, Morgan Stanley, CSX nebo United Continental Holdings.

Středa bude v Evropě patřit inflaci v Německu a eurozóně a datům z britského trhu práce (míra nezaměstnanosti a mzdy). Eurozóna vydá ještě údaje o stavební výrobě. Ve Spojených státech odpoledne vyjdou inflační statistika, zpráva o průmyslové výrobě, index trhu s nemovitostmi od NAHB, Béžová kniha Fedu a pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a vývoji zásob ropy na americkém území od ropného institutu API. Konat se bude ještě měnově-politické zasedání kanadské centrální banky, v Davosu bude druhým dnem pokračovat čtyřdenní Světové ekonomické fórum a s projevem vystoupí šéfka Fedu Janet Yellenová. Hospodářskými čísly se ve Spojených státech pochlubí US Bancorp, Charles Schwab, Goldman Sachs a Citigroup nebo Netflix.

V noci na čtvrtek zveřejní Austrálie sérii dat z trhu práce (míra nezaměstnanosti, míra participace, změna zaměstnanosti). Dopoledne budou investoři vyhodnocovat výsledek běžného účtu eurozóny a švýcarské indexy dovozních a výrobních cen. V zámoří odpoledne vyjdou zprávy o zahájené výstavbě a vydaných stavebních povoleních, index aktivity filadelfského Fedu ve zpracovatelském sektoru a pravidelné týdenní zprávy o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a vývoji zásob ropy a zemního plynu na americkém území od vládní energetické agentury EIA. Hlavní událostí dne ale bude měnově-politické zasedání Evropské centrální banky. Po zveřejnění rozhodnutí o nastavení měnové politiky ECB s projevem vystoupí šéf banky Mario Draghi. V Davosu bude třetím dnem pokračovat čtyřdenní Světové ekonomické fórum a výsledkovou mozaiku v USA doplní mimo jiné Bank of New York Mellon, IBM a American Express. Den zakončí svým dalším veřejným vystoupením šéfka Fedu Janet Yellenová.

V noci na pátek Čína zveřejní zprávy o maloobchodních tržbách, průmyslové výrobě a vývoji ekonomiky v posledním loňském čtvrtletí. Dopoledne na trh Německo pošle index cen výrobců a Spojené království odtajní statistiku maloobchodních tržeb. Odpoledne na trh statistiku maloobchodních tržeb pošle také Kanada, která přidá ještě zprávu o inflaci, a s projevem vystoupí prezident filadelfského Fedu Patrick Harker. Večer ještě společnost Baker Hughes vydá pravidelnou týdenní zprávu o vývoji počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu v USA a ve švýcarském Davosu skončí letošní Světové ekonomické fórum. Výsledky hospodaření za poslední loňské čtvrtletí se v USA v závěru týdne pochlubí Schlumberger či General Electric, do prezidentského úřadu bude navíc uveden Donald Trump.

 

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
včera v 21:48

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu

Vladimir Putin se nepochybně cítí samolibě. Ruská ekonomika by měla být v krizi, ale není. COVID-19 nyní vyvolává...
Rusko Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí
včera v 19:51

Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí

Státem kontrolovaná ruská ropná společnost Rosněfť oznámila ukončení svého podnikání ve Venezuele. Svá aktiva v této...
Venezuela Rusko Ropa
Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli
včera v 17:23

Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli

Stát bude hradit skutečnou škodu, která lidem vznikne kvůli opatřením proti koronavirové epidemii. Ministryně financí...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku
včera v 17:06

Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku

Japonský premiér Šinzó Abe slíbil bezprecedentní balíček kroků, které mají zmírnit dopady pandemie koronaviru na...
Japonsko Asijská ekonomika Koronavirus
Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli
včera v 15:21

Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli

Společnost OneWeb, která plánovala vytvořit celosvětovou satelitní internetovou síť, požádala ve Spojených státech o...
Internet Bankrot Spojené státy americké (USA)
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
včera v 14:39

Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to odmítá

Italský premiér Giuseppe Conte vyzval Evropskou unii, aby začala vydávat "evropské dluhopisy pro oživení ekonomiky",...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
včera v 12:08

Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se kvůli krizi způsobené koronavirem obává o soudružnost Evropské...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
včera v 11:25

Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %, Raiffeisenbank varuje před ještě hlubším poklesem

V případě, že omezení ekonomiky kvůli opatřením proti šíření koronaviru budou trvat většinu druhého čtvrtletí, česká...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů
včera v 11:22

Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů

Americký prezident Donald Trump v noci na sobotu prohlásil, že Spojené státy vyrobí za 100 dní 100 tisíc plicních...
Spojené státy americké (USA) Koronavirus Zdravotnictví a zdravotní péče
Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila…
včera v 11:07

Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila Schillerová v souvislosti se změnou právního základu nouzových opatření

Ministerstvo vnitra popírá, že zpracovalo analýzu změny právního základu nouzových opatření, která vyhlásila vláda...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity
včera v 10:02

Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, pozastavila veškeré své marketingové aktivity...
Sdílená ekonomika Koronavirus
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
včera v 08:33

Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti Británie o jeden stupeň na...
Spojené království Koronavirus Rating
Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům
27. 3. 2020 21:42

Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům

Spojené státy nakoupily velké množství plicních ventilátorů, které jsou klíčové při záchraně pacientů s koronavirem....
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Zdravotnictví a zdravotní péče
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
27. 3. 2020 21:30

Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy výrazně vzrostly

Americké akcie v pátek po předchozím vysokém třídenním růstu oslabily. Znovu se objevily obavy o další osud americké...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy
27. 3. 2020 20:56

Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy

Firmy prakticky na celém světě čelí tlaku, aby kvůli koronaviru preventivně nevyplácely dividendy. Ve Francii o to...
Dividendy Zpětné odkupy akcií Světové akcie
Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75…
27. 3. 2020 20:47

Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75 let

Ekonomika Latinské Ameriky letos kvůli koronavirové pandemii sklouzne do nejhlubší recese od druhé světové války....
Latinská Amerika Hospodářský růst HDP
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
27. 3. 2020 18:43

Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2,2 bilionu dolarů, dokument následně podepsal Trump

(AKTUALIZOVÁNO) Americká Sněmovna reprezentantů v pátek schválila návrh zákona na podporu ekonomiky zasažené pandemií...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
27. 3. 2020 18:18

MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne

Globální ekonomika v letošním roce kvůli globální pandemii nemoci COVID-19 klesne a mimořádně vysoký počet zemí bude...
Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst Světová ekonomika
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
27. 3. 2020 18:00

Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním horizontu ale skončily v plusu

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pátek v červených číslech. Přetlak byl před víkendem na straně...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
27. 3. 2020 17:38

Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste

Hrubý domácí produkt (HDP) Itálie v letošním roce kvůli negativním dopadům koronaviru klesne o 6,5 %. Zadlužení země...
Itálie HDP Koronavirus