Co musíte ráno vědět (19. ledna)
|

Co musíte ráno vědět (19. ledna)

Jak se v polovině týdne obchodovalo s akciemi v Evropě a v USA, jak se daří evropské a americké ekonomice a na co se nesmí Google ptát uchazečů o zaměstnání? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie středeční seanci zakončily bez výraznějších změn, Janet Yellenová povzbudila bankovní tituly

Americké akcie zakončily středeční obchodování bez výraznějších změn. Tituly z finančního sektoru smazaly většinu úterních ztrát, ropný sektor naopak kvůli poklesu cen černého zlata oslabil. Ke konci obchodování akcie bank dále posílila nová vyjádření šéfky Fedu Janet Yellenové o předpokládaném zvyšování úrokových sazeb v USA. Index Dow oslabil o 0,11 % na 19 804,72 bodu, širší S&P 500 ale zpevnil o 0,18 % na 2 271,89 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite posílil o 0,31 % na 5 555,65 bodu. Index volatility VIX stoupl o 5,14 % na 12,48 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vyskočil o 10 bazických bodů na 2,4296 %. Šéfka Fedu večer řekla, že v situaci takřka plné zaměstnanosti a rostoucí inflace dává smysl, aby Fed postupně zvyšoval úrokové sazby, protože čekat příliš dlouho by už bylo riskantní. Slova Yellenové podpořila finanční sektor, který nakonec stoupl o 0,83 %, a byl tak nejvýkonnějším odvětvím indexu S&P 500. Příznivě vyzněla rovněž Béžová kniha Fedu, ve které centrální banka USA upozornila, že americká ekonomika pokračovala na konci podzimu a na počátku zimy v solidním růstu, jehož tempo se mírně zvýšilo.

Hledáte bezpečnou cestu k prohře na trzích? Tohle je ona, říká muž s 490 miliardami USD pod palcem

Jak jsou na tom trhy od začátku roku?

2. Evropské akcie ve středu v reakci na příznivá makrodata a firemní výsledky mírně stouply

Evropské akciové trhy absolvovaly středeční seanci, aniž by našly výrazný společný směr. Investoři reagovali především na příznivá data o německé inflaci a americké průmyslové výrobě. Regionální index STOXX Europe 600 uzavřel den se ziskem 0,18 %. Index londýnské burzy FTSE 100 si připsal 0,38 % a německý DAX stoupl o 0,51 %, zatímco francouzský CAC 40 ztratil 0,13 %. Z jednotlivých firem postihl propad akcie britského vydavatele Pearson, který oznámil snížení výhledu hospodaření za celý rok 2016. Jeho akcie ztratily 28 %. Naopak k vítězům seance patřila například společnost ASML. Dodavatel výrobců polovodičů zakončil seanci se ziskem 6,7 %, když jeho tržby i zisk překonaly očekávání analytiků. Dánská biotechnologická firma Novozymes sice také překonala odhady trhu, po oznámení, že hodlá propustit 200 lidí, ale její akcie klesly o 5 %. Lepší než očekávané výsledky za čtvrté čtvrtletí pomohly k více než půlprocentnímu zisku i britské módní firmě Burberry.

Evropské akcie, libra a měď: Tři investice na technické křižovatce

Pavel Kysilka: Začíná nový středověk plný chaosu, těkavých aliancí a (ne vždy) kreativní destrukce?

3. Pražská burza ve středu přidala 0,29 %, vzestup vedly akcie Komerční banky, Erste a skupiny ČEZ

Pražská burza se ve středu po dvou ztrátových dnech vrátila k růstu, index PX posílil o 0,29 % na 925,93 bodu. Táhly ho především akcie Komerční banky, elektrárenské skupiny ČEZ a Erste Group Bank. Aktivita byla nízká, objem obchodů činil 375 milionů Kč, dlouhodobý denní průměr je 633 milionů Kč. ČEZ sice začal obchodování poklesem, nakonec ale uzavřel o půl procenta výše na 423,30 Kč. Bankovní tituly se vyvíjely smíšeně - Erste Group Bank zpevnila o 0,22 % na 770,70 Kč a Komerční banka přidala 0,64 % na 886,70 Kč, zatímco MONETA Money Bank, jež byla nejobchodovanějším titulem dne, odepsala 0,44 % na 80 korun. Úspěšnou seanci za sebou mají i petrochemický holding Unipetrol, sázková společnost Fortuna nebo tabáková firma Philip Morris ČR. V procentním vyjádření nejvíce zdražily akcie likérky Stock Spirits, jejichž cena vyskočila o 3,01 % na 56,40 Kč. Akcie mediální společnosti CME zlevnily o 0,38 % na 64,90 Kč poté, co v úterý večer minoritní akcionář podniku oznámil, že ve firmě mírně navýšil podíl, a vyzval CME k najmutí investiční banky a zahájení procesu svého prodeje. TCS také žádá výměnu managementu, upozornil analytik České spořitelny Petr Bártek.

ETF a algoritmy (Michl) vs. výběr akcií (Hájek): Sázka na 10 let pokračuje aneb Jak budou letos investovat dva zkušení manažeři

ČNB může ukončit kurzový závazek překvapivě brzy. Riskuje tím lynč

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek zveřejní Austrálie sérii dat z trhu práce (míra nezaměstnanosti, míra participace, změna zaměstnanosti). Dopoledne budou investoři vyhodnocovat výsledek běžného účtu eurozóny a švýcarské indexy dovozních a výrobních cen. V zámoří odpoledne vyjdou zprávy o zahájené výstavbě a vydaných stavebních povoleních, index aktivity filadelfského Fedu ve zpracovatelském sektoru a pravidelné týdenní zprávy o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a vývoji zásob ropy a zemního plynu na americkém území od vládní energetické agentury EIA. Hlavní událostí dne ale bude měnově-politické zasedání Evropské centrální banky. Po zveřejnění rozhodnutí o nastavení měnové politiky ECB s projevem vystoupí šéf banky Mario Draghi. V Davosu bude třetím dnem pokračovat čtyřdenní Světové ekonomické fórum a výsledkovou mozaiku v USA doplní mimo jiné Bank of New York Mellon, IBM a American Express. Den zakončí svým dalším veřejným vystoupením šéfka Fedu Janet Yellenová. Výhled na celý obchodní týden najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 16. ledna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 16. ledna a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Fed: Růst americké ekonomiky zrychluje, trh práce je stále napjatější

Americká ekonomika pokračovala na konci podzimu a na počátku zimy v solidním růstu, jehož tempo se mírně zvýšilo. Ožívala průmyslová výroba, rostly firemní investice a na trhu práce byl stále patrnější nedostatek pracovních sil, který vede ke zvyšování mezd. Uvádí to pravidelná situační zpráva o vývoji ekonomiky zvaná Béžová kniha, kterou ve středu zveřejnil americký Fed.

6. Inflace v USA v prosinci stoupla na 2,1 %, v eurozóně na 1,1 %

Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v prosinci meziročně zvýšily o 2,1 %. To představuje nejvyšší tempo růstu za dva a půl roku. Vyplývá to ze středeční zprávy amerického ministerstva práce. V eurozóně v prosinci růst cen zrychlil na 1,1 %. K růstu inflace v eurozóně nejvíce přispěly ceny pohonných hmot, zeleniny a topných olejů, opačný efekt měl pokles cen plynu, telekomunikačních služeb a produktů z oblasti osobní péče.

7. Credit Suisse v USA zaplatí kvůli hypotékám 5,3 miliardy USD

Švýcarská banka Credit Suisse ve středu formálně završila dohodu s ministerstvem spravedlnosti USA na urovnání obvinění z nekalých praktik při prodejích hypotečních cenných papírů před finanční krizí. Banka v rámci dohody, kterou uzavřela už před měsícem, zaplatí 5,3 miliardy dolarů, sdělilo ministerstvo. V úterý večer byla potvrzena i dohoda mezi ministerstvem spravedlnosti a německou Deutsche Bank.

8. HSBC za čas přestěhuje část personálu z Británie do Paříže

Největší evropská banka HSBC přestěhuje část personálu z Británie do Paříže. Reaguje tak na plánované vystoupení Británie z Evropské unie a odchod země z jednotného evropského trhu. Řekl to ve středu generální ředitel banky Stuart Gulliver. Podle něj se ale personál zřejmě nebude stěhovat dřív než za dva roky a půjde o lidi, kteří zajišťují jen asi 20 % výnosů z obchodování.

9. Objem nově nalezené ropy a plynu klesl na minimum od 40. let

Objem ropy a zemního plynu v nově objevených nalezištích loni klesl na nejnižší úroveň od 40. let minulého století. Propad cen surovin přiměl ropné firmy k prudkému omezení investic do průzkumu, uvedla ve středu norská poradenská společnost Rystad Energy.

10. Ekonom Stiglitz varuje Evropu před americkým scénářem

Americký nositel Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz kritizoval plány Britů na opuštění Evropské unie a varoval Evropu před vývojem, jakým nyní procházejí Spojené státy. Společná evropská měna podle něj ztroskotala.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Kam ani Google nesmí

Některé otázky, jež lidé z HR Googlu pokládali svým potenciálním novým kolegům, byly tak bizarní, že je vedení firmy nakonec při přijímacích pohovorech klást zakázalo. Zde je sedm z nich.

V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
16:00

V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný extrémních tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví
12:40

Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví

Ohromující nárůst počtu obětí, které si ve Španělsku vyžádala pandemie způsobená koronavirem, zaměřil pozornost na...
Španělsko Zdravotnictví a zdravotní péče Evropská ekonomika
Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce…
12:35

Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce rozhýbat trh

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne vládě, aby byla zrušena čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti,...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč
12:20

Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) by mohly do 30. června v ekonomice chybět zdroje za 600 až...
Česká republika Česká ekonomika Ekonomické a politické hrozby
Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i…
12:10

Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i dalších úvěrů

Ministryně Alena Schillerová (za ANO) navrhne ve středu vládě moratorium na splácení hypoték, spotřebitelských i...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun…
11:42

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun termínu na odpověď o střetu zájmů premiéra Babiše

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o odklad pro odpověď na závěrečnou auditní zprávu ke střetu...
Česká republika Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy Politika
Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům
10:42

Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům

Slovenská vláda v souvislosti s koronavirovou nákazou oznámila balík přímé finanční pomoci zaměstnancům, firmám a...
Slovensko Podpora ekonomiky Koronavirus
Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu
10:05

Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu

Dvě třetiny českých firem by ocenily, pokud by Česká národní banka zasáhla formou intervencí a podpořila oslabující...
Byznys a podnikání Česká koruna EUR/CZK
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
včera v 21:48

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu

Vladimir Putin se nepochybně cítí samolibě. Ruská ekonomika by měla být v krizi, ale není. COVID-19 nyní vyvolává...
Rusko Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí
včera v 19:51

Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí

Státem kontrolovaná ruská ropná společnost Rosněfť oznámila ukončení svého podnikání ve Venezuele. Svá aktiva v této...
Venezuela Rusko Ropa
Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli
včera v 17:23

Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli

Stát bude hradit skutečnou škodu, která lidem vznikne kvůli opatřením proti koronavirové epidemii. Ministryně financí...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku
včera v 17:06

Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku

Japonský premiér Šinzó Abe slíbil bezprecedentní balíček kroků, které mají zmírnit dopady pandemie koronaviru na...
Japonsko Asijská ekonomika Koronavirus
Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli
včera v 15:21

Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli

Společnost OneWeb, která plánovala vytvořit celosvětovou satelitní internetovou síť, požádala ve Spojených státech o...
Internet Bankrot Spojené státy americké (USA)
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
včera v 14:39

Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to odmítá

Italský premiér Giuseppe Conte vyzval Evropskou unii, aby začala vydávat "evropské dluhopisy pro oživení ekonomiky",...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
včera v 12:08

Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se kvůli krizi způsobené koronavirem obává o soudružnost Evropské...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
včera v 11:25

Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %, Raiffeisenbank varuje před ještě hlubším poklesem

V případě, že omezení ekonomiky kvůli opatřením proti šíření koronaviru budou trvat většinu druhého čtvrtletí, česká...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů
včera v 11:22

Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů

Americký prezident Donald Trump v noci na sobotu prohlásil, že Spojené státy vyrobí za 100 dní 100 tisíc plicních...
Spojené státy americké (USA) Koronavirus Zdravotnictví a zdravotní péče
Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila…
včera v 11:07

Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila Schillerová v souvislosti se změnou právního základu nouzových opatření

Ministerstvo vnitra popírá, že zpracovalo analýzu změny právního základu nouzových opatření, která vyhlásila vláda...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity
včera v 10:02

Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, pozastavila veškeré své marketingové aktivity...
Sdílená ekonomika Koronavirus
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
včera v 08:33

Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti Británie o jeden stupeň na...
Spojené království Koronavirus Rating