Investiční tipy a triky na rok 2017: Sedm ostrých nábojů do vašeho portfolia
|

Investiční tipy a triky na rok 2017: Sedm ostrých nábojů do vašeho portfolia

Ruský rubl, brazilské akcie a ropa patřily mezi nejvýnosnější investice loňského roku. Co více (č)i méně odvážné investory potěší letos? Sedm předních investičních odborníků v anketě nabité konkrétními tipy doporučuje mimo jiné dolar, akcie těžařů nebo dobře diverzifikovanou sázku na rozvíjející se trhy.

Anketa Miroslav Plojhar Investiční tipy Výhled na rok 2017

Tomáš Raputa (FXstreet.cz): Britská libra v párech s eurem nebo dolarem potěší

Mezi nejvíce obchodovanými likvidními měnami má ve výhledu na rok 2017 nejlepší pozici britská libra. Po tristním roce 2016, kdy se v důsledku výsledku britského referenda propadla na mimořádně nízké hodnoty, má co dohánět. Oslabení libry během loňského léta bylo reakcí na očekávanou recesi, která měla vyvolat snížení sazeb do záporu a zavedení masivního kvantitativního uvolňování. Tyto negativní scénáře se ale zatím nenaplnily, britská ekonomika dokonce roste mnohem rychleji než hospodářství eurozóny a sazby zůstávají na britských ostrovech (0,25 %) výrazně výše než v zemích platících eurem (-0,40 %).

Pro využití levné libry se nabízí možnost prodávat měnový pár EUR/GBP, v případě spekulace proti dolaru má vyšší ziskový potenciál nákup GBP/USD ve srovnání s nákupem EUR/USD. Je však potřeba počítat se zvýšenou volatilitou, která bude přicházet v období diskuzí týkajících se samotného uskutečnění brexitu. Žádná vysoká páka se proto nedoporučuje, jde spíše o pozici, která bude přinášet ovoce v horizontu několika měsíců. Při aktuálních kurzech je lepší držet menší pozici a čekat na případné výkyvy pro navýšení dlouhé pozice v GBP.

Vladimír Vávra (WOOD & Company): Fond Proprietatea je proxy ekonomického růstu Rumunska

Atraktivitu akcií rumunského restitučního investičního fondu Fondul Proprietatea spatřujeme především v nadprůměrné distribuci hotovosti zpět akcionářům a v možném nárůstu hodnoty portfolia z titulu pokračujícího prodeje majetkových účastí. Akcie fondu patří dlouhodobě k nejlikvidnějším na rumunské burze, hodnota aktiv společnosti dosahuje přibližně 2,7 miliardy dolarů, tržní kapitalizace je 1,8 miliardy. Akcie se tudíž na burze obchodují s diskontem přes 30 % vůči čisté hodnotě aktiv (NAV).

Co se roku 2017 týče, mohlo by podle nás dojít k dalšímu významnému zlikvidnění portfolia částečným prodejem podílu ve společnosti Hidroelectrica (29 % NAV fondu) cestou IPO a dále prodejem podílů v distribučních společnostech Electrica (7,5 % NAV). Odhadujeme, že i díky tomu letos Fondul Proprietatea umožní dividendový výnos 12 %. Fond navíc v rámci zpětného odkupu z trhu každoročně stáhne přibližně 10 % vlastních akcií.

Zmínit je potřeba také to, že se Rumunsko řadí mezi nejrychleji rostoucí ekonomiky v EU (loni růst HDP přes 5 %) a že politická situace v zemi je stabilní. Všeobecný zájem o rumunské akcie by navíc mohl vzrůst v souvislosti s debatou ohledně možného přeřazení Rumunska v rámci indexů MSCI ze skupiny frontier markets do emerging markets.

Jan Čermák (ČSOB): SHORT na ropné měny i eurokorunu

Co se týče investičních či spekulativních doporučení, jsme poměrně skeptičtí vůči názoru, že ropná rally bude pokračovat v dosavadním kurzu. Pravděpodobnější je, že se brzy vyčerpá, což bude spolu s očekáváním, že Fed dále přitvrdí, komplikovat situaci na emerging markets. Obojí může v roce 2017 ropným měnám pěkně zatopit. Proto bych, pokud půjdou ceny ropy dále vzhůru směrem k 60 USD za barel, radil zaujmout krátkou pozici přímo proti ropě, případně spekulovat proti ropným měnám (CAD, NOK či RUB).

Pokud jde o českou korunu, globální růst inflace spolu s přitvrzováním měnových podmínek budou situaci nevyhnutelně přibližovat k exitu ČNB z režimu kurzového závazku. Ten by měl koruně uvolnit prostor k navázání na několik let zadržovaný trend dlouhodobého posilování vůči euru. Pokud tedy na exit dojde, a my si myslíme, že dojde, bude v dlouhém období obtížné získat proti koruně (na spotovém trhu) kladné body. To znamená, že by se mělo vyplatit zaujmout někdy v průběhu druhého kvartálu krátkou pozici na páru EUR/CZK.

Miroslav Plojhar (Česká spořitelna): Nakupujte dolar, ale pozor na euforii

Americký dolar vůči euru má pro rok 2017 velkou šanci se s dalším posilováním dostat do euforie. Za posledních několik let si americká měna v očích trhu prošla několika fázemi. Nejprve byla otloukánkem, když dokonce ani modelky nechtěly kontrakty v dolarech, aby na neustále padající měně neprodělávaly. Když pak dolar během evropské dluhové krize posiloval, bylo to spíše o výběru méně špatné měny než o oblibě mezi investory. Až během velkého posílení mezi létem 2014 a jarem 2015 si dolar vysloužil značnou oblibu (ale ještě to nebyla vyložená láska). Poslední dva roky pak hledal měnový pár EUR/USD směr a nyní možná stojí na hraně, za kterou budou dolar všichni milovat.

Důvodů pro silnější greenback se najde hned několik – od protnutí psychologické hladiny 1,05 EUR/USD přes rozdíl v úrokových sazbách a vliv nové hospodářské politiky pod taktovkou Donalda Trumpa až po možná politická zemětřesení během supervolebního roku v Evropě. Být LONG v dolaru rozhodně není kontrariánský obchod postavený na nákupu něčeho podhodnoceného, jako tomu bylo před lety. Racionální ekonomické důvody jsou již zčásti v kurzech započítané, ale ještě ne úplně. Až se tak stane, existuje dost velká šance na to, že na trhu zavládne euforie a dolar přestřelí.

Roman Koděra (Creditas): Ropa zamíří k 80 USD za barel a akcie těžařů se vyvezou s ní

Rok 2016 byl ve znamení ropy a osobně se domnívám, že černé zlato bude ovlivňovat dění na trzích i v roce 2017. OPEC dokázal po osmi letech najít společnou řeč a snížil produkci, čímž ukázal, že je opět schopen ovlivňovat ceny. Pokud k tomu připočteme dohodu nečlenů OPEC, lze již hovořit o změně fundamentu.

Cena ropy vytvořila v roce 2016 technickou formaci a aktuální proražení jednoho z pivotů naznačuje pokračování růstu s možností dosažení ceny okolo 77 USD za barel. Růst cen ropy by přitom pomohl celému energetickému sektoru, v takovém případě by se dařilo například akciím společností Chevron, BP nebo Marathon Oil.

Cena ropy WTI - technická analýza

Michala Moravcová (BOSSA): Jen vůči dolaru oslabí, centrální banky to zařídí

Měnový pár USD/JPY má za sebou 12 volatilních měsíců. V první polovině roku 2016 klesl ze 120 téměř na 100, tedy o 16 %. V létě konsolidoval a až výsledky amerických prezidentských voleb ho vyhnaly zpět ke 117. Přestože se podařilo dolaru v závěru roku získat zpět velkou část ztrát, věřím, že bude mít USD navrch i v roce 2017.

Hlavní zdroj posilování USD/JPY vidím v rozevírajících se nůžkách mezi výnosy státních dluhopisů obou zemí. Japonská centrální banka drží výnosy 10letých státních dluhopisů svojí měnovou politikou blízko nuly, čímž automaticky snižuje atraktivitu jenu proti všem měnám, které nabízejí výnos vyšší než nula. Fed je naopak jednou z mála centrálních bank ve vyspělém světě, které se chystají v roce 2017 zvyšovat sazby, což spolu se zvyšující se inflací bude podporovat růst výnosů amerických státních bondů. Nůžky mezi výnosy se budou dále rozevírat, což by mělo zvyšovat atraktivitu dolaru ve srovnání s japonským jenem, jehož výnos je bankou fixován na nule.

Štěpán Uherík (Save & Capital): Nízkonákladová kvalita jako odpověď na nejistotu

Na investování je podle mého názoru důležité i v roce 2017 pohlížet jako na dlouhodobé budování majetku, a tudíž neuvažovat jen o investici na příštích 12 měsíců. Pro dlouhodobé investory (7 a více let) bych z důvodu očekávané nejistoty v letošním roce doporučil držet diverzifikované portfolio složené z nízkonákladových nástrojů.

V takovém portfoliu mají určitě místo například americké akcie, a to skrze ETF Vanguard Total Stock Market, který nabízí skvělou diverzifikaci a nabízí až 30krát nižší náklady než u klasických fondů, konkrétně úžasných 0,05 % p.a. Dále bych držel alespoň 20 % portfolia v hotovosti, neboť se může objevit zajímavá příležitost na trhu. Pro tento případ bych využil Fidelity Money Market Fund. Nebál bych se ani rozvíjejících se trhů, které bych hrál například skrze Vanguard Emerging Markets Index Fund.

Pokud jde o případnou námitku o tom, zda dnes není kvůli očekávanému exitu ČNB a následnému možnému posílení koruny lepší se zahraničními investicemi počkat, je potřeba si uvědomit, že jde o dvousečnou zbraň – dlouhodobý investor, který investuje pravidelně se, v podstatě nemá čeho bát. Nízkonákladovost produktu mu dlouhodobě přinese mnohem více než starosti o měnové zajištění.

V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
16:00

V PONDĚLÍ V 10.00 ŽIVĚ: Expertní tržní výhled

Další týden plný extrémních tržních výkyvů, podpora ekonomiky ze strany vlád i centrálních bank, kondice jednotlivých...
Světové akcie Americké akcie Akcie ČR
Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví
12:40

Politico: Důsledky škrtů oslabily španělské zdravotnictví

Ohromující nárůst počtu obětí, které si ve Španělsku vyžádala pandemie způsobená koronavirem, zaměřil pozornost na...
Španělsko Zdravotnictví a zdravotní péče Evropská ekonomika
Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce…
12:35

Ministerstvo financí navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitosti, chce rozhýbat trh

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne vládě, aby byla zrušena čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti,...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč
12:20

Havlíček: Do 30. června by mohlo v ekonomice chybět až 700 miliard Kč

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) by mohly do 30. června v ekonomice chybět zdroje za 600 až...
Česká republika Česká ekonomika Ekonomické a politické hrozby
Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i…
12:10

Ministerstvo financí chce půlroční plošný odklad splácení hypoték i dalších úvěrů

Ministryně Alena Schillerová (za ANO) navrhne ve středu vládě moratorium na splácení hypoték, spotřebitelských i...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun…
11:42

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o posun termínu na odpověď o střetu zájmů premiéra Babiše

Ministerstvo pro místní rozvoj požádalo Evropskou komisi o odklad pro odpověď na závěrečnou auditní zprávu ke střetu...
Česká republika Strukturální fondy EU, operační programy, komunitární programy, národní programy Politika
Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům
10:42

Slovensko dá miliardu eur měsíčně na pomoc firmám i zaměstnancům

Slovenská vláda v souvislosti s koronavirovou nákazou oznámila balík přímé finanční pomoci zaměstnancům, firmám a...
Slovensko Podpora ekonomiky Koronavirus
Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu
10:05

Průzkum: Dvě třetiny firem by ocenily, kdyby ČNB posílila korunu

Dvě třetiny českých firem by ocenily, pokud by Česká národní banka zasáhla formou intervencí a podpořila oslabující...
Byznys a podnikání Česká koruna EUR/CZK
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu
včera v 21:48

The Economist: Ruská ekonomika je izolovaná od globálního kolapsu

Vladimir Putin se nepochybně cítí samolibě. Ruská ekonomika by měla být v krizi, ale není. COVID-19 nyní vyvolává...
Rusko Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí
včera v 19:51

Rosněfť končí své aktivity ve Venezuele, čeká konec amerických sankcí

Státem kontrolovaná ruská ropná společnost Rosněfť oznámila ukončení svého podnikání ve Venezuele. Svá aktiva v této...
Venezuela Rusko Ropa
Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli
včera v 17:23

Schillerová: Stát bude hradit skutečnou škodu, ušlý zisk nikoli

Stát bude hradit skutečnou škodu, která lidem vznikne kvůli opatřením proti koronavirové epidemii. Ministryně financí...
Česká republika Česká ekonomika Podpora ekonomiky
Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku
včera v 17:06

Japonský premiér slíbil zmírnit dopady pandemie na ekonomiku

Japonský premiér Šinzó Abe slíbil bezprecedentní balíček kroků, které mají zmírnit dopady pandemie koronaviru na...
Japonsko Asijská ekonomika Koronavirus
Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli
včera v 15:21

Společnost OneWeb požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli

Společnost OneWeb, která plánovala vytvořit celosvětovou satelitní internetovou síť, požádala ve Spojených státech o...
Internet Bankrot Spojené státy americké (USA)
Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to…
včera v 14:39

Italský premiér vyzval EU ke společným dluhopisům, Evropská komise to odmítá

Italský premiér Giuseppe Conte vyzval Evropskou unii, aby začala vydávat "evropské dluhopisy pro oživení ekonomiky",...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU
včera v 12:08

Von der Leyenová se kvůli koronaviru obává o soudržnost EU

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se kvůli krizi způsobené koronavirem obává o soudružnost Evropské...
Evropská unie Ekonomické a politické hrozby Koronavirus
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %,…
včera v 11:25

Podle České spořitelny český HDP letos spadne o 4,2-9,9 %, Raiffeisenbank varuje před ještě hlubším poklesem

V případě, že omezení ekonomiky kvůli opatřením proti šíření koronaviru budou trvat většinu druhého čtvrtletí, česká...
Česká republika Česká ekonomika Koronavirus
Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů
včera v 11:22

Trump slíbil, že USA vyrobí 100 tisíc plicních ventilátorů

Americký prezident Donald Trump v noci na sobotu prohlásil, že Spojené státy vyrobí za 100 dní 100 tisíc plicních...
Spojené státy americké (USA) Koronavirus Zdravotnictví a zdravotní péče
Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila…
včera v 11:07

Český rozhlas: Vnitro popírá existenci analýzy, o níž mluvila Schillerová v souvislosti se změnou právního základu nouzových opatření

Ministerstvo vnitra popírá, že zpracovalo analýzu změny právního základu nouzových opatření, která vyhlásila vláda...
Česká republika Česká ekonomika Byznys a podnikání
Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity
včera v 10:02

Airbnb šetří, pozastavuje marketingové aktivity

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, pozastavila veškeré své marketingové aktivity...
Sdílená ekonomika Koronavirus
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie
včera v 08:33

Agentura Fitch kvůli koronaviru snížila úvěrový rating Británie

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti Británie o jeden stupeň na...
Spojené království Koronavirus Rating