Investiční tipy a triky na rok 2017: Sedm ostrých nábojů do vašeho portfolia

Investiční tipy a triky na rok 2017: Sedm ostrých nábojů do vašeho portfolia

Ruský rubl, brazilské akcie a ropa patřily mezi nejvýnosnější investice loňského roku. Co více (č)i méně odvážné investory potěší letos? Sedm předních investičních odborníků v anketě nabité konkrétními tipy doporučuje mimo jiné dolar, akcie těžařů nebo dobře diverzifikovanou sázku na rozvíjející se trhy.

Anketa Miroslav Plojhar Investiční tipy Výhled na rok 2017

Tomáš Raputa (FXstreet.cz): Britská libra v párech s eurem nebo dolarem potěší

Mezi nejvíce obchodovanými likvidními měnami má ve výhledu na rok 2017 nejlepší pozici britská libra. Po tristním roce 2016, kdy se v důsledku výsledku britského referenda propadla na mimořádně nízké hodnoty, má co dohánět. Oslabení libry během loňského léta bylo reakcí na očekávanou recesi, která měla vyvolat snížení sazeb do záporu a zavedení masivního kvantitativního uvolňování. Tyto negativní scénáře se ale zatím nenaplnily, britská ekonomika dokonce roste mnohem rychleji než hospodářství eurozóny a sazby zůstávají na britských ostrovech (0,25 %) výrazně výše než v zemích platících eurem (-0,40 %).

Pro využití levné libry se nabízí možnost prodávat měnový pár EUR/GBP, v případě spekulace proti dolaru má vyšší ziskový potenciál nákup GBP/USD ve srovnání s nákupem EUR/USD. Je však potřeba počítat se zvýšenou volatilitou, která bude přicházet v období diskuzí týkajících se samotného uskutečnění brexitu. Žádná vysoká páka se proto nedoporučuje, jde spíše o pozici, která bude přinášet ovoce v horizontu několika měsíců. Při aktuálních kurzech je lepší držet menší pozici a čekat na případné výkyvy pro navýšení dlouhé pozice v GBP.

Vladimír Vávra (WOOD & Company): Fond Proprietatea je proxy ekonomického růstu Rumunska

Atraktivitu akcií rumunského restitučního investičního fondu Fondul Proprietatea spatřujeme především v nadprůměrné distribuci hotovosti zpět akcionářům a v možném nárůstu hodnoty portfolia z titulu pokračujícího prodeje majetkových účastí. Akcie fondu patří dlouhodobě k nejlikvidnějším na rumunské burze, hodnota aktiv společnosti dosahuje přibližně 2,7 miliardy dolarů, tržní kapitalizace je 1,8 miliardy. Akcie se tudíž na burze obchodují s diskontem přes 30 % vůči čisté hodnotě aktiv (NAV).

Co se roku 2017 týče, mohlo by podle nás dojít k dalšímu významnému zlikvidnění portfolia částečným prodejem podílu ve společnosti Hidroelectrica (29 % NAV fondu) cestou IPO a dále prodejem podílů v distribučních společnostech Electrica (7,5 % NAV). Odhadujeme, že i díky tomu letos Fondul Proprietatea umožní dividendový výnos 12 %. Fond navíc v rámci zpětného odkupu z trhu každoročně stáhne přibližně 10 % vlastních akcií.

Zmínit je potřeba také to, že se Rumunsko řadí mezi nejrychleji rostoucí ekonomiky v EU (loni růst HDP přes 5 %) a že politická situace v zemi je stabilní. Všeobecný zájem o rumunské akcie by navíc mohl vzrůst v souvislosti s debatou ohledně možného přeřazení Rumunska v rámci indexů MSCI ze skupiny frontier markets do emerging markets.

Jan Čermák (ČSOB): SHORT na ropné měny i eurokorunu

Co se týče investičních či spekulativních doporučení, jsme poměrně skeptičtí vůči názoru, že ropná rally bude pokračovat v dosavadním kurzu. Pravděpodobnější je, že se brzy vyčerpá, což bude spolu s očekáváním, že Fed dále přitvrdí, komplikovat situaci na emerging markets. Obojí může v roce 2017 ropným měnám pěkně zatopit. Proto bych, pokud půjdou ceny ropy dále vzhůru směrem k 60 USD za barel, radil zaujmout krátkou pozici přímo proti ropě, případně spekulovat proti ropným měnám (CAD, NOK či RUB).

Pokud jde o českou korunu, globální růst inflace spolu s přitvrzováním měnových podmínek budou situaci nevyhnutelně přibližovat k exitu ČNB z režimu kurzového závazku. Ten by měl koruně uvolnit prostor k navázání na několik let zadržovaný trend dlouhodobého posilování vůči euru. Pokud tedy na exit dojde, a my si myslíme, že dojde, bude v dlouhém období obtížné získat proti koruně (na spotovém trhu) kladné body. To znamená, že by se mělo vyplatit zaujmout někdy v průběhu druhého kvartálu krátkou pozici na páru EUR/CZK.

Miroslav Plojhar (Česká spořitelna): Nakupujte dolar, ale pozor na euforii

Americký dolar vůči euru má pro rok 2017 velkou šanci se s dalším posilováním dostat do euforie. Za posledních několik let si americká měna v očích trhu prošla několika fázemi. Nejprve byla otloukánkem, když dokonce ani modelky nechtěly kontrakty v dolarech, aby na neustále padající měně neprodělávaly. Když pak dolar během evropské dluhové krize posiloval, bylo to spíše o výběru méně špatné měny než o oblibě mezi investory. Až během velkého posílení mezi létem 2014 a jarem 2015 si dolar vysloužil značnou oblibu (ale ještě to nebyla vyložená láska). Poslední dva roky pak hledal měnový pár EUR/USD směr a nyní možná stojí na hraně, za kterou budou dolar všichni milovat.

Důvodů pro silnější greenback se najde hned několik – od protnutí psychologické hladiny 1,05 EUR/USD přes rozdíl v úrokových sazbách a vliv nové hospodářské politiky pod taktovkou Donalda Trumpa až po možná politická zemětřesení během supervolebního roku v Evropě. Být LONG v dolaru rozhodně není kontrariánský obchod postavený na nákupu něčeho podhodnoceného, jako tomu bylo před lety. Racionální ekonomické důvody jsou již zčásti v kurzech započítané, ale ještě ne úplně. Až se tak stane, existuje dost velká šance na to, že na trhu zavládne euforie a dolar přestřelí.

Roman Koděra (Creditas): Ropa zamíří k 80 USD za barel a akcie těžařů se vyvezou s ní

Rok 2016 byl ve znamení ropy a osobně se domnívám, že černé zlato bude ovlivňovat dění na trzích i v roce 2017. OPEC dokázal po osmi letech najít společnou řeč a snížil produkci, čímž ukázal, že je opět schopen ovlivňovat ceny. Pokud k tomu připočteme dohodu nečlenů OPEC, lze již hovořit o změně fundamentu.

Cena ropy vytvořila v roce 2016 technickou formaci a aktuální proražení jednoho z pivotů naznačuje pokračování růstu s možností dosažení ceny okolo 77 USD za barel. Růst cen ropy by přitom pomohl celému energetickému sektoru, v takovém případě by se dařilo například akciím společností Chevron, BP nebo Marathon Oil.

Cena ropy WTI - technická analýza

Michala Moravcová (BOSSA): Jen vůči dolaru oslabí, centrální banky to zařídí

Měnový pár USD/JPY má za sebou 12 volatilních měsíců. V první polovině roku 2016 klesl ze 120 téměř na 100, tedy o 16 %. V létě konsolidoval a až výsledky amerických prezidentských voleb ho vyhnaly zpět ke 117. Přestože se podařilo dolaru v závěru roku získat zpět velkou část ztrát, věřím, že bude mít USD navrch i v roce 2017.

Hlavní zdroj posilování USD/JPY vidím v rozevírajících se nůžkách mezi výnosy státních dluhopisů obou zemí. Japonská centrální banka drží výnosy 10letých státních dluhopisů svojí měnovou politikou blízko nuly, čímž automaticky snižuje atraktivitu jenu proti všem měnám, které nabízejí výnos vyšší než nula. Fed je naopak jednou z mála centrálních bank ve vyspělém světě, které se chystají v roce 2017 zvyšovat sazby, což spolu se zvyšující se inflací bude podporovat růst výnosů amerických státních bondů. Nůžky mezi výnosy se budou dále rozevírat, což by mělo zvyšovat atraktivitu dolaru ve srovnání s japonským jenem, jehož výnos je bankou fixován na nule.

Štěpán Uherík (Save & Capital): Nízkonákladová kvalita jako odpověď na nejistotu

Na investování je podle mého názoru důležité i v roce 2017 pohlížet jako na dlouhodobé budování majetku, a tudíž neuvažovat jen o investici na příštích 12 měsíců. Pro dlouhodobé investory (7 a více let) bych z důvodu očekávané nejistoty v letošním roce doporučil držet diverzifikované portfolio složené z nízkonákladových nástrojů.

V takovém portfoliu mají určitě místo například americké akcie, a to skrze ETF Vanguard Total Stock Market, který nabízí skvělou diverzifikaci a nabízí až 30krát nižší náklady než u klasických fondů, konkrétně úžasných 0,05 % p.a. Dále bych držel alespoň 20 % portfolia v hotovosti, neboť se může objevit zajímavá příležitost na trhu. Pro tento případ bych využil Fidelity Money Market Fund. Nebál bych se ani rozvíjejících se trhů, které bych hrál například skrze Vanguard Emerging Markets Index Fund.

Pokud jde o případnou námitku o tom, zda dnes není kvůli očekávanému exitu ČNB a následnému možnému posílení koruny lepší se zahraničními investicemi počkat, je potřeba si uvědomit, že jde o dvousečnou zbraň – dlouhodobý investor, který investuje pravidelně se, v podstatě nemá čeho bát. Nízkonákladovost produktu mu dlouhodobě přinese mnohem více než starosti o měnové zajištění.

LVMH se dohodla s klenotnictvím Tiffany, převezme je levněji
před hodinou

LVMH se dohodla s klenotnictvím Tiffany, převezme je levněji

Francouzská skupina LVMH se po roztržce dohodla s americkým klenotnictvím Tiffany & Co., které zhruba za 15,8...
Americké akcie Evropské akcie Luxus
Asijské akcie ve čtvrtek klesaly, proti proudu šla jen Čína
Asijské akcie ve čtvrtek klesaly, proti proudu šla jen Čína
10:30

Asijské akcie ve čtvrtek klesaly, proti proudu šla jen Čína

Obchodování na akciových trzích v Asii a Tichomoří ve čtvrtek skončilo v minusu. Nad nulou se udržela jen Čína. Bank...
Asijské akcie Shrnutí obchodování v Asii
Samsung ve třetím čtvrtletí zvýšil provozní zisk téměř o 60 %
10:21

Samsung ve třetím čtvrtletí zvýšil provozní zisk téměř o 60 %

Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung Electronics zvýšil ve třetím čtvrtletí meziročně provozní zisk zhruba o 59 %...
Asijské akcie Samsung Výsledková sezóna
Německo: Nezaměstnanost v říjnu po očištění o sezónní vlivy klesla na…
10:02

Německo: Nezaměstnanost v říjnu po očištění o sezónní vlivy klesla na 6,2 %

Počet nezaměstnaných v Německu se v říjnu podle předběžných a sezónně upravených údajů snížil o 35 000 na 2,86...
Německo Nezaměstnanost
Tuzemská ekonomika letos podle ČBA klesne o 8 %
10:02

Tuzemská ekonomika letos podle ČBA klesne o 8 %

Česká bankovní asociace (ČBA) v nové prognóze očekává na základě odhadů ekonomů tuzemských bank, že ekonomika letos...
Česká ekonomika Česká republika HDP
Airbus se kvůli koronaviru a propouštění propadl ve třetím čtvrtletí…
09:53

Airbus se kvůli koronaviru a propouštění propadl ve třetím čtvrtletí do ztráty

Evropský výrobce letadel Airbus se kvůli koronavirové krizi a plánovému zrušení 15 000 pracovních míst propadl ve...
Evropské akcie Airbus Výsledková sezóna
Kofola odvolala valnou hromadu, rozhodnutí o dividendě proběhne mimo…
09:45

Kofola odvolala valnou hromadu, rozhodnutí o dividendě proběhne mimo zasedání

Nápojářská skupina Kofola ČeskoSlovensko oznámila, že odvolává konání řádné valné hromady naplánované na 2. listopad...
Kofola ČeskoSlovensko Akcie ČR Dividendy
ČTÚ nastínil přibližný časový harmonogram aukce frekvencí pro 5G
09:43

ČTÚ nastínil přibližný časový harmonogram aukce frekvencí pro 5G

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) nastínil přibližný časový harmonogram aukce frekvencí pro sítě páté generace (5G)....
Telekomunikace 5G sítě
Volkswagen se ve třetím čtvrtletí vrátil do zisku a černá čísla čeká…
08:58

Volkswagen se ve třetím čtvrtletí vrátil do zisku a černá čísla čeká i za celý rok

Německá automobilová skupina Volkswagen se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku. Přispěla tomu poptávka po luxusních...
Volkswagen Auta Výsledková sezóna
Babiš navrhl zvýšit zdanění hazardu, vynést to má až 300 milionů Kč
08:12

Babiš navrhl zvýšit zdanění hazardu, vynést to má až 300 milionů Kč

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl zvýšit zdanění většiny druhů hazardu, a to v rozmezí od dvou do sedmi procentních...
Česká republika Sázky a hazard Daně