Co musíte ráno vědět (4. ledna)

Jak se v úterý obchodovalo v Evropě a ve Spojených státech, s jakým rozpočtovým přebytkem ČR zakončila rok 2016 a komu se podobá budoucí prezident Spojených států? To vše musíte ráno vědět.
1 Americké akcie nový rok zahájily růstem, ropa v úterý přišla o úvodní zisky a nakonec výrazně zlevnila
Akcie v USA zahájily po prodlouženém víkendu rok 2017 smělým růstem, většinu z více než procentních zisků ovšem poměrně rychle odevzdaly a pohybovaly se poté jen lehce nad nulou. V závěru ale všechny tři hlavní indexy zabraly a zisky znovu rozšířily. Zajímavým vývojem prošel trh s ropou - ceny černého zlata nejdříve vystoupaly na 16měsíční maxima, později ale zisky odevzdaly a spadly výrazně pod nulu. V pondělí byly americké burzy kvůli nahrazování nedělního státního svátku zavřené. Dow nakonec posílil o 0,6 % na 19 881,76 bodu, širší S&P 500 přidal 0,85 % na 2 257,83 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel se ziskem 0,85 % na 5 429,08 bodu. Index volatility VIX spadl o 8,48 % na 12,85 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se nepatrně zvýšil na 2,448 %. V plusu skončilo deset z jedenácti hlavních sektorů indexu S&P 500. Dařilo se především sektoru zdravotní péče, energetickému odvětví a finančnímu sektoru. Pod nulou skončil sektor veřejných služeb. Ceny ropy vzhůru táhly naděje na snížení nabídky suroviny na trhu, dolů poté surovinu stahovaly vyhlídky růstu těžby suroviny v Libyi a v USA a posilování dolaru.
Toto jsou akcie, které by měly nejlépe odolávat rostoucím sazbám
Faktor, který podpoří akciového býka v příštích kvartálech
2. Evropské burzy v úterý uzavřely převážně v pozitivním pásmu, britský index FTSE 100 znovu dosáhl na nové historické maximum
Evropské akciové trhy v úterý převážně rostly. Stejně jako v pondělí jim k tomu dopomohla řada makrodat a růst cen ropy. Pozitivně rovněž zapůsobily úspěšná asijská seance a dobrý start obchodování na Wall Street. Britský FTSE 100 v první seanci roku 2017 dosáhl nového historického maxima 7 205,45 bodu a obchodování zakončil se ziskem 0,49 % na 7 177,89 bodu. Francouzský CAC 40 si polepšil o 0,35 % na 4 899,33 bodu, německý index DAX však klesl o 0,12 % na 11 584,24 bodu. Regionální index STOXX Europe 600 si připsal 0,7 % na 365,71 bodu, když většina jeho sektorů skončila v plusu. Investorům v úvodu roku zvedají náladu zejména lepší než očekávaná makrodata. V úterý trhy potěšily zejména německé zprávy o prosincové inflaci a nezaměstnanosti. Počet nezaměstnaných v Německu v prosinci podle sezonně přepočtených údajů klesl ve srovnání s předchozím měsícem o 17 000 a míra nezaměstnanosti zůstala na 6 %, což je nejnižší hodnota od znovusjednocení země v roce 1990. Meziroční inflace v Německu v prosinci vyskočila na 1,7 % z listopadových 0,8 %, což je nejvyšší hodnota od července 2013. Zpráva tak naznačuje, že se začíná projevovat efekt podpůrných opatření Evropské centrální banky (ECB), která mají zajistit růst cen. Nejvíce se v úterý dařilo bankovnímu sektoru, který získal téměř 3 %.
V hledáčku investičního makléře: Airbus sází (nejen) na mladé trhy
Investiční tipy a triky na rok 2017: Sedm ostrých nábojů do vašeho portfolia
3. Pražská burza v úterý zpevnila téměř o procento, dařilo se rakouským finančním titulům
Pražská burza v úterý navázala na pondělní zisk, když index PX vzrostl o 0,95 % na 932,86 bodu. Nahoru ji táhly rakouské finanční tituly, výraznější ztrátu naopak zaznamenala likérka Stock Spirits. Objem obchodů se pomalu vrací k průměru. Nejobchodovanější byly v úterý akcie Erste Group Bank, které zpevnily o 2,34 % na 782 Kč. Dařilo se ale i dalším finančním titulům. Pojišťovna VIG vyskočila o 2,64 % na 597,70 Kč, Komerční banka si připsala 0,55 % na 892 Kč a MONETA Money Bank zdražila o 0,3 % na 82,95 Kč. V zelených číslech v úterý uzavřela většina titulů na burze. Mediální CME si polepšila o 2,66 % na 67,50 Kč, operátor O2 Czech Republic získal 1,88 % na 264,90 Kč, nápojářská Kofola ČeskoSlovensko stoupla o 1,68 % na 367,90 Kč, sázkařská Fortuna zpevnila o 0,46 % na 87 Kč a textilka Pegas Nonwovens vzrostla o 0,4 % na 770 Kč. V negativním pásmu naopak skončily energetická společnost ČEZ (-0,4 % na 427,30 Kč), likérka Stock Spirits (-0,7 % na 56,60 Kč), tabáková firma Philip Morris ČR (-0,07 % na 13 180 Kč) a petrochemický holding Unipetrol (-0,05 % na 183 Kč).
4. Očekávané události
Středa bude patřit finálním prosincovým indexům nákupních manažerů v sektoru služeb a konečným kompozitním PMI. Údaje vyjdou v Japonsku a v jednotlivých zemích starého kontinentu. Británie zveřejní index za stavební odvětví. Vedle PMI budou investoři v Evropě vyhodnocovat francouzský index spotřebitelské důvěry, španělskou statistiku nezaměstnanosti, zprávu o objemu úvěrů poskytnutých britským spotřebitelům či inflační statistiky eurozóny a Itálie. V USA vyjdou statistika žádostí o hypotéku, ISM index aktivity pro oblast New Yorku a Fed večer zveřejní zápis z posledního zasedání svého měnového výboru, na němž bylo rozhodnuto o zvýšení základní úrokové sazby o 25 bazických bodů na 0,5-0,75 %. Dále ještě večer ropný institut API přidá týdenní zprávu o vývoji zásob ropy na americkém území a automobilky budou informovat o svých prodejích v USA. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE
5. Rozpočet byl loni v přebytku 62 miliard Kč, jde o nejlepší výsledek od vzniku ČR
Státní rozpočet skončil loni v přebytku 61,8 miliardy korun, což je nejlepší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Schválený rozpočet přitom počítal se schodkem 70 miliard korun. Na tiskové konferenci o tom v úterý informoval ministr financí Andrej Babiš (ANO). Předloni byl schodek státního rozpočtu 62,8 miliardy korun.
6. GfK: ČR si loni na žebříčku zemí podle jejich image pohoršila
Česko si loni pohoršilo v žebříčku zemí podle jejich image o dvě příčky na 30. místo. Reputace Česka v zahraničí ale mírně vzrostla. Na žebříčku Anholt-GfK Nation Brands Index 2016 se zhoršilo globální vnímání národní značky u všech zemí v první desítce, největší pokles zaznamenaly Velká Británie a USA. V tiskové zprávě to v úterý uvedla společnost GfK. Hodnocení vedou USA před Německem a Británií.
7. Australská ANZ prodala pětinu v čínské bance SRCB
Australská banka ANZ prodala za 1,84 miliardy australských dolarů (34,3 miliardy Kč) dvěma čínským státním podnikům svůj 20% podíl v čínské Shanghai Rural Commercial Bank (SRCB). Prodej je součástí plánu australské banky, který počítá s odchodem z oblasti drobných bankovních služeb v Asii a zaměřením se na institucionální bankovnictví, uvedl list Financial Times.
8. Elektřina ze slunce by mohla být do roku 2025 levnější než energie z uhlí
Elektřina vyrobená ze slunce je již nyní v některých částech světa levnější než elektřina vyrobená spalováním uhlí. Za necelé desetiletí bude slunce pravděpodobně nejlevnější možností výroby elektřiny po téměř celém světě, upozornila agentura Bloomberg.
9. Ford po Trumpově kritice ruší plánovanou výstavbu závodu v Mexiku
Americká automobilka Ford Motor zruší plán na výstavbu továrny v Mexiku za 1,6 miliardy dolarů. Firma v úterý uvedla, že místo toho investuje 700 milionů USD do své továrny v americkém státě Michigan. Investiční plány Fordu v Mexiku se dříve staly terčem ostré kritiky ze strany budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa.
10. Americká právní kancelář chce od Volkswagenu vymoci odškodné pro Evropany
Americká advokátní kancelář Hausfeld chce od německé automobilky Volkswagen vymoci odškodné pro evropské majitele naftových vozů umožňujících manipulovat s testy emisí. Doufá přitom v pomoc ze strany Soudního dvora Evropské unie, informovala v úterý agentura DPA.
Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE
BONUS
Trump zvířecí říše
Donald Trump na sebe strhává pozornost celého světa i týdny po konání vypjatých prezidentských voleb. V záplavě ohlasů na miliardářovy ostré tweety by však nemělo zapadnout zjištění bystrého čínského novináře, který objevil Trumpův protějšek ve zvířecí říši.
Aktuality
