F*CK: O báječném Donaldu Trumpovi trochu jinak

Některá slova se neříkají. Některá slova, která se neříkají, nám ale čas od času ujedou. A občas je prostě řekneme, protože si nemůžeme pomoct.
Pojďme si ještě jednou zrekapitulovat rok 2016. Tentokrát v číslech. Ve světě probíhalo 28 závažných konfliktů, byla podepsána jedna mírová dohoda, do oxfordského slovníku bylo přidáno 843 slov, ve světě bylo 21,3 milionu uprchlíků, narodilo se 147 milionů dětí, v Mléčné dráze vzniklo sedm nových hvězd, Cristiano Ronaldo si vydělal 88 milionů dolarů a internet byl obohacen o 950 milionů exemplářů kouzelného slovíčka fuck.
Zastavme se na chvíli u poslední položky pestrého seznamu. Asi vás zrovna nebude šokovat to, že vůbec nejvíce lidé slovem fuck internet bombardovali 9. listopadu. Právě v ten den byly oznámeny výsledky amerických prezidentských voleb. Zatímco v průměru na internetu slovo fuck přistálo loni každý den asi 2,6milionkrát, 9. listopadu lidem zakázané slovo vyklouzlo 7,6milionkrát.
Zajímavý je i pohled na takzvaný slovní mrak (word cloud), který ukazuje, v jakém kontextu byl výraz používán nejčastěji. Poměrně atraktivně samozřejmě slovo vypadá v kombinaci s výrazy girls, bitch nebo pussy, s přehledem ale vede spojení What the fuck. Překlad necháme na vás.
Dojem trochu kazí jen slovní mrak, který se snaží vyjádřit frekvenci užívání slova v kombinaci se jmény nebo postavami. Trumpa totiž o třídu porazily "místní povolné krásky".
Na základě statistik frekvence používání zakázaného slovíčka by se daly psát vědecké studie. Jak třeba interpretovat to, že v 58 % případů do klávesnice slovo vyťukaly ženy? Souvisí to snad s chováním Donalda Trumpa k něžnému pohlaví? Nebo je v tom macho miliardář nevinně a ženy se jako andílci jen tváří?
Poznámka: Text byl v originálním znění publikován na portálu medium.com. Statistiky týkající se užívání slova fuck byly vytvořeny on-line analytickým nástrojem NetBase. Podkladem analýzy byly sociální sítě Twitter, Facebook a Instagram, videoportál YouTube a další internetové zdroje jako blogy, diskuzní fóra nebo zpravodajské weby.
Zdroj: medium.com
Aktuality
