Co musíte ráno vědět (21. února)
|

Co musíte ráno vědět (21. února)

Jak se v pondělí obchodovalo v Praze a na západoevropských trzích, jak to vypadá se záchranným plánem pro Řecko a co si polský ministr energetiky myslí o smogu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Evropské akcie se v pondělí na směru neshodly, RBS stoupla o téměř 7 %, Unilever naopak ztratil 6,5 %

Evropské akciové trhy v úvodu týdne uzavřely smíšeně. Investoři v pondělí vyhodnocovali evropská makrodata a nadále pozorně sledovali situaci ve Spojených státech, kde se netrpělivě čeká na oznámení slibované daňové reformy prezidenta Donalda Trumpa. Pozitivně na obchodování působily rostoucí ceny ropy. Regionální index STOXX Europe 600 během dne kolísal mezi zelenými a červenými čísly, nakonec uzavřel se ziskem 0,22 % na 371,04 bodu. Britský FTSE 100 uzavřel na nule, francouzský CAC 40 odevzdal 0,05 % a německý index DAX stoupl o 0,6 %. Nejvíce se v pondělí dařilo telekomunikačním společnostem, které povzbudila zpráva, že japonská SoftBank je připravená přenechat kontrolu nad svým americkým operátorem Sprint společnosti T-Mobile US, kterou vlastní Deutsche Telekom. Akcie německé telekomunikační skupiny v pondělí zdražily o zhruba 2,5 %. O téměř 7 % stouply akcie Royal Bank of Scotland. Ta v pondělí oznámila, že ruší plány na prodej své divize Williams and Glyn. Výraznou ztrátu naopak zaznamenaly cenné papíry britsko-nizozemského výrobce spotřebního zboží Unilever (-6,56 %), o něhož měla zájem americká potravinářská skupina Kraft Heinz. Ta se však po vzájemné dohodě rozhodla stáhnout svou nabídku.

Pasivní investování jde do světa

Jak poznat skvělého investora?

2. Pražská burza v úvodu týdne zpevnila, dařilo se finančním titulům

Pražská burza vykročila do nového týdne pravou nohou, index PX stoupl o 0,34 % na 973,32 bodu. Nahoru ji táhly finanční tituly, nedařilo se naopak operátorovi O2. Objem obchodů byl se 433 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly v pondělí akcie Monety Money Bank, které zdražily o 1,36 % na 85,85 Kč. Dařilo se i dalším finančním titulům. Komerční banka stoupla o 0,31 % na 963 Kč, pojišťovna VIG si připsala 1,3 % na 623 Kč a Erste Group Bank zpevnila o 0,06 % na 795,40 Kč. V plusu uzavřely také akcie energetického gigantu ČEZ (+0,59 % na 442,50 Kč), nápojářské Kofoly ČeskoSlovensko (+0,79 % na 409 Kč), likérky Stock Spirits (+0,62 % na 57,10 Kč) a petrochemického holdingu Unipetrol (+1,56 % na 202,10 Kč). V souvislosti s energetickou skupinou ČEZ analytici z České spořitelny upozornili na pondělní slova Andreje Babiše. Ministr financí prohlásil, že upřednostňuje udržení dividendy z minulých let i na úkor zhoršení finančního profilu společnosti a případného snížení ratingu. "Rozhodnutí o výši dividendy ještě nepadlo, nicméně očekávání trhu jsou nastavena na 30 Kč na akcii po 40 Kč v loňském roce. My očekáváme, že se management bude snažit vyhovět zájmu ministerstva financí a navrhne co nejvyšší dividendu," uvedli analytici z ČS. Nedařilo se naopak operátorovi O2 Czech Republic, který přišel o 1,83 % na 272,90 Kč, textilce Pegas Nonwovens, jež odepsala 1,07 % na 825 Kč, mediální CME (-0,35 % na 70,70 Kč) a sázkařské Fortuně (-0,47 % na 95 Kč).

Investorský magazín: Vybíráme obchodní platformu

Spurný (TrustWorthy): Na tohle by neměli zapomínat investoři do zlata a dalších kovů

3. Očekávané události

Úterý bude patřit indexům nákupních manažerů. Předběžné PMI vyjdou v Japonsku (zpracovatelský sektor), ve vybraných zemích eurozóny (zpracovatelský sektor a sektor služeb) a odpoledne také ve Spojených státech (zpracovatelský sektor i odvětví služeb). V Evropě budou rovněž sledovány údaje o lednové obchodní bilanci Švýcarska, prosincové bilanci běžného účtu Portugalska a lednové francouzské inflaci. Rušno bude i před řečnickými pultíky, když se za nimi postupně objeví guvernér britské centrální banky Mark Carney, guvernér australské centrální banky Philip Lowe a šéfové filadelfského a sanfranciského Fedu Patrick Harker a John Williams. Hospodářské výsledky za čtvrté čtvrtletí pošlou na trh například společnosti Wal-Mart Stores, First Solar, Home Depot, Macy's, HSBC Holdings, Anglo American nebo Medtronic. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 20. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

4. Portugalsko splatilo MMF předčasně už polovinu úvěru

Portugalsko minulý týden předčasně splatilo Mezinárodnímu měnovému fondu 1,7 miliardy eur. Oznámilo to v pondělí portugalské ministerstvo financí. Z příspěvku MMF k záchrannému úvěru z roku 2011 tak už země umořila asi polovinu, uvedla agentura AP.

5. Dijsselbloem: Řecká ekonomika se pozvolna zotavuje, krizových plánů nebude třeba

Jeroen Dijsselbloem, šéf takzvané euroskupiny a nizozemský ministr financí, v pondělí na zasedání euroskupiny, které je mimo jiné věnováno jednání o třetím záchranném balíčku na pomoc Řecku, řekl, že ekonomika Řecka je na dobré cestě k úplnému zotavení. Dle jeho názoru tudíž není potřeba zabývat se krizovými plány.

6. Nezaměstnanost na Slovensku klesla na více než 8leté minimum

Míra nezaměstnanosti na Slovensku v lednu klesla na 8,64 % z 8,76 % v prosinci. Dosáhla tak nového minima od konce roku 2008. Vyplývá to z pondělních údajů slovenského ústředí práce, sociálních věcí a rodiny, které na Slovensku řídí úřady práce.

7. Berlín nepotvrdil, že mu PSA dala záruky v případě převzetí Opelu

Německo v pondělí nepotvrdilo, že by mu francouzská automobilová skupina PSA Group slíbila zachovat v případě převzetí automobilky Opel všechny továrny a pracovní místa v zemi. Německá vláda o podmínkách transakce dál jedná s vedením PSA i americké General Motors, která je nyní vlastníkem Opelu, řekl mluvčí německého ministerstva hospodářství.

8. Amazon letos vytvoří v Británii 5 000 pracovních míst

Americký internetový prodejce Amazon plánuje vytvořit letos v Británii více než 5 000 pracovních míst. Firma opět zvyšuje své investice v zemi, která se chystá opustit Evropskou unii. Plánované najímání v letošním roce bude největším najímáním zaměstnanců v Británii, a počet zaměstnanců v zemi se tak zvýší na 24 000, napsala agentura Reuters.

9. Ministr Mattis vyloučil možnost, že se USA zmocní irácké ropy

USA nejsou přítomny v Iráku, aby se zmocnily irácké ropy. Řekl to americký ministr obrany James Mattis, který v pondělí přicestoval na předem neohlášenou návštěvu do Bagdádu. Distancoval se tak od výroku prezidenta Donalda Trumpa, který v lednu řekl, že USA měly zabrat iráckou ropu a že je možné, že k tomu budou ještě mít další příležitost.

10. Mládek na konci února odejde z čela ministerstva průmyslu

Jan Mládek (ČSSD) odejde na konci února z čela ministerstva průmyslu a obchodu. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v pondělí novinářům řekl, že návrh na jeho odvolání předloží ve čtvrtek prezidentovi Miloši Zemanovi, kterému také jako prvnímu sdělí jméno Mládkova nástupce. Mládek čelil v posledních dnech kritice kvůli vyjadřování resortu v debatě o cenách mobilních dat a části novely telekomunikačního zákona. Sobotka řekl, že nebyl spokojen s tím, jak Mládek problematiku řešil.

BONUS

Smog podle polského ministra až tak moc nezabíjí

Znečištění vzduchu nezkracuje lidem život. Přinejmenším tedy podle polského ministra energetiky, který takto zlehčoval rostoucí obavy z bídné kvality ovzduší v Polsku, jemuž se kvůli smogu přezdívá "Čína Evropy".

Poláci dýchají nejšpinavější vzduch na kontinentu hlavně vinou nedokonalého spalování uhlí v domácnostech, tvrdí ochránci životního prostředí upozorňující na studii, podle níž vinou znečištěného ovzduší v zemi s 38 miliony obyvateli ročně umírá předčasně asi 50 000 lidí.

Velká města, jako jsou Varšava či Krakov, bývají tuto zimu tak zahalena smogem, že na žebříčku měst s nejvíce znečištěným ovzduším na světě předstihují i Peking nebo Dillí. Polská vláda, která fandí těžbě uhlí, ale přistupuje k problému zdráhavě.

"Nepodléhejme demagogii. Znečištění je někdy větší vinou počasí, ale rozhodně to není důvod, proč by se někomu měl zkrátit život," citovala agentura Reuters polského ministra energetiky Krzysztofa Tchórzewského.

Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci
před 18 minutami

Nárok podnikatelů na náhradu škody od státu trvá, tvrdí právníci

Podnikatelé, které poškodil zákaz maloobchodního prodeje, mají právo na náhradu škody podle krizového zákona i přesto...
Byznys a podnikání Koronavirus
V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím
V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím
před 34 minutami

V Mexiku dočasně přeruší výrobu piva Corona, je zbytným zbožím

Mexická společnost Grupo Modelo dočasně přeruší výrobu piva Corona a dalších značek, které se vyvážejí zhruba do 180...
Pivo Koronavirus Mexiko
CRIF: V březnu zbankrotovalo nejvíce firem od listopadu
před 42 minutami

CRIF: V březnu zbankrotovalo nejvíce firem od listopadu

V březnu bylo v Česku vyhlášeno 62 bankrotů obchodních společností, což bylo o deset více než v únoru. Počet byl...
Bankrot Byznys a podnikání Česká ekonomika
Reuters: Air France-KLM jednají o úvěrech až za šest miliard eur
před hodinou

Reuters: Air France-KLM jednají o úvěrech až za šest miliard eur

Letecká společnost Air France-KLM jedná s bankami o úvěrech, za které by ručily vlády Francie a Nizozemska. S...
Francie Nizozemsko Doprava
Smartwings a ČSA mají na zemi 90 % flotily, snižují mzdy
12:34

Smartwings a ČSA mají na zemi 90 % flotily, snižují mzdy

Letecká skupina Smartwings Group, do které patří značky Smartwings i ČSA, má v současné době odstaveno 90 % své...
Doprava Koronavirus
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie dopoledne klesaly,…
Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie dopoledne klesaly,…
12:15

Pátek na trzích (3. dubna 2020): Evropské akcie dopoledne klesaly, čeká se na zprávu z trhu práce USA

Obchodování na západoevropských akciových trzích začalo v pátek pod nulou a indexy se v červených číslech držely celé...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR
Toyota zastavuje sedm výrobních linek v pěti japonských závodech
12:02

Toyota zastavuje sedm výrobních linek v pěti japonských závodech

Automobilka Toyota Motor kvůli poklesu poptávky vlivem pandemie dnes zastavila sedm výrobních linek v pěti japonských...
Auta Koronavirus Japonsko
Finanční správa dosud vybrala 1,4 milionu daňových přiznání
11:53

Finanční správa dosud vybrala 1,4 milionu daňových přiznání

Finanční správa obdržela ke čtvrtku téměř 1,4 milionu přiznání k dani z příjmu. Loni jich na začátku dubna bylo přes...
Daně Koronavirus
Emirates obnoví osobní lety do vybraných evropských destinací
11:33

Emirates obnoví osobní lety do vybraných evropských destinací

Letecká společnost Emirates obnoví 6. dubna osobní lety do vybraných destinací. Dubajské aerolinky to v pátek...
Asijské akcie Doprava Koronavirus
Pražské letiště zavírá některé brány, dále však funguje
11:19

Pražské letiště zavírá některé brány, dále však funguje

Pražské letiště dál omezuje svůj provoz, zavírány jsou brány a nástupní prsty a jiná dílčí infrastruktura. Celkově...
Doprava Koronavirus
Temelín kontroluje reaktor, práce potrvají 14 dní
11:05

Temelín kontroluje reaktor, práce potrvají 14 dní

V jaderné elektrárně Temelín začala kontrola tlakové nádoby reaktoru. Pomocí zařízení v hodnotě desítek milionů korun...
ČEZ Akcie ČR Jaderná energetika
Morgan Stanley: Ekonomika USA letos klesne nejvíce od roku 1946
10:37

Morgan Stanley: Ekonomika USA letos klesne nejvíce od roku 1946

Ekonomika Spojených států by v letošním roce mohla klesnout o 5,5 %, což by byl nejhlubší propad od roku 1946. Míra...
Morgan Stanley Americká ekonomika Koronavirus
Podnikatelská aktivita v eurozóně je na minimu za dobu měření
10:17

Podnikatelská aktivita v eurozóně je na minimu za dobu měření

Podnikatelská aktivita v eurozóně v březnu oslabila více, než se předpokládalo. Její souhrnný index v konečném...
Indexy nákupních manažerů (PMI) Evropská ekonomika Eurozóna
Tesla v prvním čtvrtletí zvýšila prodej o 40 %
09:50

Tesla v prvním čtvrtletí zvýšila prodej o 40 %

Výrobce elektrických vozů Tesla na začátku roku výrazně zvýšil prodej, i když podnik minulý měsíc zažil stejně jako...
Tesla Auta
Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu
Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu
09:39

Na jednání ČNB zazněly úvahy snížit sazby jen o 0,5 bodu

Na jednání bankovní rady České národní banky 26. března zazněly od Tomáše Nidetzkého a Oldřicha Dědka úvahy snížit...
ČNB Úrokové sazby Koronavirus
ADB: Náklady pandemie mohou svět přijít až na 4,1 bilionu USD
09:26

ADB: Náklady pandemie mohou svět přijít až na 4,1 bilionu USD

Náklady na boj s ekonomickými dopady pandemie by mohly celosvětově dosáhnout až 4,1 bilionu dolarů, což je asi pět...
Koronavirus Světová ekonomika
S akciemi O2 C.R. se v pátek obchoduje poprvé bez nároku na dividendu
09:14

S akciemi O2 C.R. se v pátek obchoduje poprvé bez nároku na dividendu

Pátek 3. dubna je pro akcie operátora O2 Czech Republic prvním obchodním dnem bez nároku na hrubou dividendu ve výši...
O2 Czech Republic (dříve Telefónica C.R.) Akcie ČR Dividendy
Co musíte ráno vědět (3. dubna)
Co musíte ráno vědět (3. dubna)
00:00

Co musíte ráno vědět (3. dubna)

Jak si ve čtvrtek vedly světové akcie, jak velkým rizikem je pro budoucnost eura a eurozóny Itálie a proč je úplně...
Musíte vědět
Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena…
Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena…
včera v 22:30

Americké akcie ve čtvrtek posílily díky energetickým podnikům, cena ropy poskočila o více než 15 %

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily. Velkou měrou k tomu přispěly energetické společnosti, které těžily z prudkého...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily…
Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily…
včera v 22:20

Čtvrtek na trzích (2. dubna 2020): Evropské i americké akcie zpevnily, skokově zdražila ropa

Obchodování na západoevropských akciových trzích bylo ve čtvrtek volatilní, nakonec ale indexy skončily shodně v...
Shrnutí obchodování v USA Shrnutí obchodování v Evropě Shrnutí obchodování v ČR