Co musíte ráno vědět (21. února)
|

Co musíte ráno vědět (21. února)

Jak se v pondělí obchodovalo v Praze a na západoevropských trzích, jak to vypadá se záchranným plánem pro Řecko a co si polský ministr energetiky myslí o smogu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Evropské akcie se v pondělí na směru neshodly, RBS stoupla o téměř 7 %, Unilever naopak ztratil 6,5 %

Evropské akciové trhy v úvodu týdne uzavřely smíšeně. Investoři v pondělí vyhodnocovali evropská makrodata a nadále pozorně sledovali situaci ve Spojených státech, kde se netrpělivě čeká na oznámení slibované daňové reformy prezidenta Donalda Trumpa. Pozitivně na obchodování působily rostoucí ceny ropy. Regionální index STOXX Europe 600 během dne kolísal mezi zelenými a červenými čísly, nakonec uzavřel se ziskem 0,22 % na 371,04 bodu. Britský FTSE 100 uzavřel na nule, francouzský CAC 40 odevzdal 0,05 % a německý index DAX stoupl o 0,6 %. Nejvíce se v pondělí dařilo telekomunikačním společnostem, které povzbudila zpráva, že japonská SoftBank je připravená přenechat kontrolu nad svým americkým operátorem Sprint společnosti T-Mobile US, kterou vlastní Deutsche Telekom. Akcie německé telekomunikační skupiny v pondělí zdražily o zhruba 2,5 %. O téměř 7 % stouply akcie Royal Bank of Scotland. Ta v pondělí oznámila, že ruší plány na prodej své divize Williams and Glyn. Výraznou ztrátu naopak zaznamenaly cenné papíry britsko-nizozemského výrobce spotřebního zboží Unilever (-6,56 %), o něhož měla zájem americká potravinářská skupina Kraft Heinz. Ta se však po vzájemné dohodě rozhodla stáhnout svou nabídku.

Pasivní investování jde do světa

Jak poznat skvělého investora?

2. Pražská burza v úvodu týdne zpevnila, dařilo se finančním titulům

Pražská burza vykročila do nového týdne pravou nohou, index PX stoupl o 0,34 % na 973,32 bodu. Nahoru ji táhly finanční tituly, nedařilo se naopak operátorovi O2. Objem obchodů byl se 433 miliony korun podprůměrný. Nejobchodovanější byly v pondělí akcie Monety Money Bank, které zdražily o 1,36 % na 85,85 Kč. Dařilo se i dalším finančním titulům. Komerční banka stoupla o 0,31 % na 963 Kč, pojišťovna VIG si připsala 1,3 % na 623 Kč a Erste Group Bank zpevnila o 0,06 % na 795,40 Kč. V plusu uzavřely také akcie energetického gigantu ČEZ (+0,59 % na 442,50 Kč), nápojářské Kofoly ČeskoSlovensko (+0,79 % na 409 Kč), likérky Stock Spirits (+0,62 % na 57,10 Kč) a petrochemického holdingu Unipetrol (+1,56 % na 202,10 Kč). V souvislosti s energetickou skupinou ČEZ analytici z České spořitelny upozornili na pondělní slova Andreje Babiše. Ministr financí prohlásil, že upřednostňuje udržení dividendy z minulých let i na úkor zhoršení finančního profilu společnosti a případného snížení ratingu. "Rozhodnutí o výši dividendy ještě nepadlo, nicméně očekávání trhu jsou nastavena na 30 Kč na akcii po 40 Kč v loňském roce. My očekáváme, že se management bude snažit vyhovět zájmu ministerstva financí a navrhne co nejvyšší dividendu," uvedli analytici z ČS. Nedařilo se naopak operátorovi O2 Czech Republic, který přišel o 1,83 % na 272,90 Kč, textilce Pegas Nonwovens, jež odepsala 1,07 % na 825 Kč, mediální CME (-0,35 % na 70,70 Kč) a sázkařské Fortuně (-0,47 % na 95 Kč).

Investorský magazín: Vybíráme obchodní platformu

Spurný (TrustWorthy): Na tohle by neměli zapomínat investoři do zlata a dalších kovů

3. Očekávané události

Úterý bude patřit indexům nákupních manažerů. Předběžné PMI vyjdou v Japonsku (zpracovatelský sektor), ve vybraných zemích eurozóny (zpracovatelský sektor a sektor služeb) a odpoledne také ve Spojených státech (zpracovatelský sektor i odvětví služeb). V Evropě budou rovněž sledovány údaje o lednové obchodní bilanci Švýcarska, prosincové bilanci běžného účtu Portugalska a lednové francouzské inflaci. Rušno bude i před řečnickými pultíky, když se za nimi postupně objeví guvernér britské centrální banky Mark Carney, guvernér australské centrální banky Philip Lowe a šéfové filadelfského a sanfranciského Fedu Patrick Harker a John Williams. Hospodářské výsledky za čtvrté čtvrtletí pošlou na trh například společnosti Wal-Mart Stores, First Solar, Home Depot, Macy's, HSBC Holdings, Anglo American nebo Medtronic. Události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 20. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 20. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

4. Portugalsko splatilo MMF předčasně už polovinu úvěru

Portugalsko minulý týden předčasně splatilo Mezinárodnímu měnovému fondu 1,7 miliardy eur. Oznámilo to v pondělí portugalské ministerstvo financí. Z příspěvku MMF k záchrannému úvěru z roku 2011 tak už země umořila asi polovinu, uvedla agentura AP.

5. Dijsselbloem: Řecká ekonomika se pozvolna zotavuje, krizových plánů nebude třeba

Jeroen Dijsselbloem, šéf takzvané euroskupiny a nizozemský ministr financí, v pondělí na zasedání euroskupiny, které je mimo jiné věnováno jednání o třetím záchranném balíčku na pomoc Řecku, řekl, že ekonomika Řecka je na dobré cestě k úplnému zotavení. Dle jeho názoru tudíž není potřeba zabývat se krizovými plány.

6. Nezaměstnanost na Slovensku klesla na více než 8leté minimum

Míra nezaměstnanosti na Slovensku v lednu klesla na 8,64 % z 8,76 % v prosinci. Dosáhla tak nového minima od konce roku 2008. Vyplývá to z pondělních údajů slovenského ústředí práce, sociálních věcí a rodiny, které na Slovensku řídí úřady práce.

7. Berlín nepotvrdil, že mu PSA dala záruky v případě převzetí Opelu

Německo v pondělí nepotvrdilo, že by mu francouzská automobilová skupina PSA Group slíbila zachovat v případě převzetí automobilky Opel všechny továrny a pracovní místa v zemi. Německá vláda o podmínkách transakce dál jedná s vedením PSA i americké General Motors, která je nyní vlastníkem Opelu, řekl mluvčí německého ministerstva hospodářství.

8. Amazon letos vytvoří v Británii 5 000 pracovních míst

Americký internetový prodejce Amazon plánuje vytvořit letos v Británii více než 5 000 pracovních míst. Firma opět zvyšuje své investice v zemi, která se chystá opustit Evropskou unii. Plánované najímání v letošním roce bude největším najímáním zaměstnanců v Británii, a počet zaměstnanců v zemi se tak zvýší na 24 000, napsala agentura Reuters.

9. Ministr Mattis vyloučil možnost, že se USA zmocní irácké ropy

USA nejsou přítomny v Iráku, aby se zmocnily irácké ropy. Řekl to americký ministr obrany James Mattis, který v pondělí přicestoval na předem neohlášenou návštěvu do Bagdádu. Distancoval se tak od výroku prezidenta Donalda Trumpa, který v lednu řekl, že USA měly zabrat iráckou ropu a že je možné, že k tomu budou ještě mít další příležitost.

10. Mládek na konci února odejde z čela ministerstva průmyslu

Jan Mládek (ČSSD) odejde na konci února z čela ministerstva průmyslu a obchodu. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v pondělí novinářům řekl, že návrh na jeho odvolání předloží ve čtvrtek prezidentovi Miloši Zemanovi, kterému také jako prvnímu sdělí jméno Mládkova nástupce. Mládek čelil v posledních dnech kritice kvůli vyjadřování resortu v debatě o cenách mobilních dat a části novely telekomunikačního zákona. Sobotka řekl, že nebyl spokojen s tím, jak Mládek problematiku řešil.

BONUS

Smog podle polského ministra až tak moc nezabíjí

Znečištění vzduchu nezkracuje lidem život. Přinejmenším tedy podle polského ministra energetiky, který takto zlehčoval rostoucí obavy z bídné kvality ovzduší v Polsku, jemuž se kvůli smogu přezdívá "Čína Evropy".

Poláci dýchají nejšpinavější vzduch na kontinentu hlavně vinou nedokonalého spalování uhlí v domácnostech, tvrdí ochránci životního prostředí upozorňující na studii, podle níž vinou znečištěného ovzduší v zemi s 38 miliony obyvateli ročně umírá předčasně asi 50 000 lidí.

Velká města, jako jsou Varšava či Krakov, bývají tuto zimu tak zahalena smogem, že na žebříčku měst s nejvíce znečištěným ovzduším na světě předstihují i Peking nebo Dillí. Polská vláda, která fandí těžbě uhlí, ale přistupuje k problému zdráhavě.

"Nepodléhejme demagogii. Znečištění je někdy větší vinou počasí, ale rozhodně to není důvod, proč by se někomu měl zkrátit život," citovala agentura Reuters polského ministra energetiky Krzysztofa Tchórzewského.

Co musíte ráno vědět (29. října)
Co musíte ráno vědět (29. října)
00:00

Co musíte ráno vědět (29. října)

Jak hluboce ve středu klesly ceny amerických a evropských akcií, jak na tom letos mají být české veřejné finance v...
Musíte vědět
Americké akcie ve středu krvácely, hlavní indexy odepsaly kolem tří a…
Americké akcie ve středu krvácely, hlavní indexy odepsaly kolem tří a…
včera v 21:00

Americké akcie ve středu krvácely, hlavní indexy odepsaly kolem tří a půl procenta

Americké akcie se ve středu propadly, hlavní indexy odepsaly kolem tří a půl procenta a Dow klesl na hodnoty z konce...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Šéfové sociálních sítí mluvili v americkém Senátu o odpovědnosti za…
Šéfové sociálních sítí mluvili v americkém Senátu o odpovědnosti za…
včera v 19:47

Šéfové sociálních sítí mluvili v americkém Senátu o odpovědnosti za sdílené zprávy

Jen týden před americkými prezidentskými volbami v Senátu mluvili šéfové technologických firem Facebook, Google a...
Spojené státy americké (USA) Sociální sítě Facebook
Toyota v USA svolává do servisu dalších 1,5 milionu vozů
včera v 18:49

Toyota v USA svolává do servisu dalších 1,5 milionu vozů

Největší japonská automobilka Toyota svolává do servisu ve Spojených státech dalších 1,5 milionu vozů kvůli závadě...
Spojené státy americké (USA) Auta Asijské akcie
Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a…
Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a…
včera v 18:00

Evropské akciové trhy se ve středu ponořily do červené, Francie a Německo řeší zavření ekonomiky

Burzy v západní Evropě ve středu navázaly na negativní náladu na asijských a amerických trzích a výrazně oslabily. V...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Zásoby ropy v USA minulý týden stouply výrazně nad očekávání
včera v 15:30

Zásoby ropy v USA minulý týden stouply výrazně nad očekávání

Zásoby ropy ve Spojených státech v týdnu do 23. října stouply o 4,32 milionu barelů, čekal se růst jen o 1,23 milionu.
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Ropa
Berlín chystá balík 10 miliard eur pro firmy stižené restrikcemi,…
včera v 15:14

Berlín chystá balík 10 miliard eur pro firmy stižené restrikcemi, schodek rozpočtu za celý rok zřejmě nebude pod 100 miliard eur

Balík deseti miliard eur pro německé podniky postižené novou vlnou karanténních opatření chystá ministr financí Olaf...
Německo Koronavirus Podpora ekonomiky
Ze světa investičních doporučení (28. října)
včera v 14:00

Ze světa investičních doporučení (28. října)

Které akcie si ve středu vysloužily pozornost analytiků? Nabízíme přehled vybraných nových a upravených investičních...
Americké akcie Investiční doporučení Cílové ceny
Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a…
Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a…
včera v 13:48

Primoco UAV byla uznána Ministerstvem obrany ČR jako výrobní a vývojová organizace

Společnost Primoco UAV SE, s jejímiž akciemi se obchoduje na trhu START pražské burzy, byla 26. října 2020 ze strany...
Primoco UAV Akcie ČR
Fiat Chrysler Automobiles se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku…
včera v 13:41

Fiat Chrysler Automobiles se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku díky rekordu v USA

Italsko-americká automobilka Fiat Chrysler Automobiles (FCA) se ve třetím čtvrtletí vrátila do zisku. Automobilový...
Americké akcie Auta Výsledková sezóna
Výsledky Boeing ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 1,39 USD (odhad: -2…
včera v 12:38

Výsledky Boeing ve 3Q: Upravená ztráta na akcii 1,39 USD (odhad: -2,35 USD), tržby 14,14 miliardy USD (odhad: 14,2 miliardy USD, loni: 19,98 miliardy USD)

Americký výrobce letadel Boeing vykázal již čtvrté čtvrtletí za sebou ztrátu. Může za to propad prodeje způsobený...
Boeing Výsledková sezóna Americké akcie
Provozní zisk výrobce sportovního oblečení Puma ve třetím čtvrtletí…
včera v 12:13

Provozní zisk výrobce sportovního oblečení Puma ve třetím čtvrtletí stoupl o 17 %

Německému výrobci sportovního oblečení a obuvi Puma vzrostl ve třetím čtvrtletí provozní zisk o 17 % na 190 milionů...
Evropské akcie Výsledková sezóna