Co musíte ráno vědět (8. února)
|

Co musíte ráno vědět (8. února)

Jak se v úterý obchodovalo na burzách v Evropě a za Atlantikem, v jakém objemu v lednu intervenovala ČNB a jak vypadala první jízda Hyperloopu? To vše musíte ráno vědět.

Musíte vědět

1. Americké akcie v úterý mírně zpevnily. Indexy Dow a Nasdaq Composite posunuly svá maxima

Americké akcie v úterý mírně posílily. Během dne se indexy Dow a Nasdaq Composite vyšplhaly na nová rekordní maxima, nakonec však velkou část zisků odevzdaly kvůli dalšímu poklesu cen ropy a nejistotě kolem politiky nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Dow nakonec stoupl o 0,19 % na 20 090,29 bodu, širší index S&P 500 se zvýšil o 0,02 % na 2 293,08 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl o 0,19 % na nové zavírací maximum 5 674,22 bodu. Absolutní rekord Dow posunul na 20 155,35 bodu a Nasdaq Composite jej navýšil na 5 689,60 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,7 % na 11,29 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden a půl bazického bodu na 2,393 %. Dařilo se sektoru necyklického spotřebního zboží, technologickému odvětví či sektoru veřejných služeb. Nejvýrazněji naopak klesly energetický sektor a odvětví základních materiálů.

Lednová trifekta potvrzena. Vystřelí S&P 500 do konce roku na 2 800 bodů?

2. Evropské trhy v úterý mírně zpevnily, akcie BNP Paribas se ale propadly o téměř 5 %

Evropské akciové trhy zakončily úterní seanci převážně v plusu. Investoři se soustředili zejména na výsledkovou sezónu a makrodata. Trhy nadále sužuje nervozita z politické nejistoty v Evropě i v Americe. Regionální index STOXX Europe 600 si připsal 0,32 % na 362,74 bodu, když většina jeho sektorů skončila v plusu. Britský FTSE 100 stoupl o 0,2 % na 7 186,22 bodu, německý index DAX si polepšil o 0,34 % na 11 549,44 bodu a francouzský CAC 40 odevzdal 0,49 % na 4 754,47 bodu. Největší francouzská banka BNP Paribas v úterý reportovala hospodářské výsledky za čtvrté čtvrtletí loňského roku. Dosáhla čistého zisku 1,44 miliardy EUR, což je více než dvojnásobek oproti předcházejícímu roku. Výnos banky vzrostl o 2 % na 10,66 miliardy EUR. Její akcie však na výsledky reagovaly poklesem o zhruba 4,8 %. Výrazněji klesly také cenné papíry britské ropné společnosti BP. Ta sice v úterý oznámila, že se její čtvrtletní zisk zdvojnásobil, přesto nenaplnil očekávání. Zisk vystoupil na 400 milionů dolarů ze 196 milionů dolarů ve stejném období předchozího roku, analytici však v průměru zisk odhadovali na 560 milionů dolarů. Akcie BP po zprávě zlevnily o více než 4 %.

Fasdal (Saxo Bank): Evropa je na křižovatce. Rok 2017 pro ni může být pádem do pekla, ale i procházkou rájem

3. Pražská burza v úterý zpevnila o více než půl procenta, zobchodovaný objem byl díky O2 téměř tři miliardy korun

Pražská burza se v úterý odrazila od pondělní ztráty, index PX stoupl o 0,55 % na 947,25 bodu. Nahoru burzu táhly akcie Unipetrolu a Komerční banky, nedařilo se naopak Monetě Money Bank. Akcie O2 Czech Republic v úterý překvapily zobchodovaným objemem bezmála 2,5 miliardy Kč, který pražskou burzu z hlediska aktivity vytáhl do vysokého nadprůměru. Skupina PPF, která je majoritním vlastníkem O2, v úterý oznámila prodej 3% podílu ve společnosti. "To by značilo, že obchod byl realizován přes BCPP, jelikož 3 % akcií společnosti činí přibližně 9,3 milionu kusů. Tento objem byl zobchodován po třetí hodině za 265 Kč za kus," poznamenal Jan Tománek z Fio banky. Kupujícím je společnost Belviport Trading, která patří Pavlu Tykačovi. Analytik z České spořitelny Pavel Smolík upozornil na to, že v úterý se na adresu českých mobilních operátorů vyjádřil premiér Bohuslav Sobotka. "Víceméně zopakoval slova šéfa ČTÚ z minulého týdne o nutnosti snížit ceny za datové služby a navýšit maximální výše pokut. Politické tlaky na společnosti většinou nejsou dobrou zprávou, ale konkrétně v těchto dvou případech by dopad neměl být značný," uvedl analytik. Seanci nakonec akcie O2 Czech Republic uzavřely se ziskem 0,23 % na 266,70 Kč. V zelených číslech úterní obchodování zakončila většina titulů. Nejvíce se dařilo petrochemickému holdingu Unipetrol, solidní zisk si připsaly také textilka Pegas Nonwovens, Komerční banka, ČEZ, CME, Philip Morris ČR a Erste. V mínusu uzavřely pouze MONETA a Kofola.

ČS: Únorová strategie pro české akcie

4. Očekávané události

V noci na středu japonská centrální banka zveřejní zprávu o inflaci a ekonomickém růstu, načež budou v zemi vycházejícího slunce odtajněny bilance zahraničního obchodu a běžného účtu za prosinec. V Evropě vyjdou španělská průmyslová výroba za prosinec a portugalská nezaměstnanost za poslední čtvrtletí loňského roku a Úřad práce ČR vydá zprávu o tuzemské lednové nezaměstnanosti. Spojené státy se odpoledne pochlubí pravidelnými týdenními zprávami o počtu žádostí o hypotéku a o vývoji zásob ropy na americkém území. Kanada přidá lednové údaje o zahájené výstavbě. Hospodářské výsledky za poslední kvartál loňského roku oznámí například Time Warner, Allergan, Whole Foods Market, Prudential Financial, CenturyLink, Sanofi, GlaxoSmithKline, Rio Tinto nebo A.P. Møller - Mærsk. Očekávané události celého týdne najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 6. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 6. února a jaké zisky v rámci indexu S&P 500 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Thomson Reuters a Bloomberg?

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ČNB nakoupila od zahájení intervencí do konce prosince eura za 900 miliard Kč, v lednu zřejmě banka intervenovala za zhruba 400 miliard Kč

Česká národní banka nakoupila od zahájení intervencí do konce prosince eura za zhruba 900 miliard korun. V prosinci na devizovém trhu utratila zhruba 88 miliard korun. Je to výrazně větší objem než v listopadu, kdy centrální banka za intervence utratila asi 14 miliard korun. V lednu podle analytiků kvůli silnému tlaku spekulantů objem intervencí atakoval hranici 400 miliard korun. Jen o něco více banka za intervence utratila za celý loňský rok.

6. PPF prodala 3 % v O2 Czech Republic Tykačově firmě Belviport Trading

Společnost PPF Telco, která je součástí investiční skupiny PPF, prodala 3 % akcií telekomunikační společnosti O2 Czech Republic firmě Belviport Trading. Prodej je jednorázovým rozhodnutím a skupina PPF nezamýšlí prodávat další akcie O2, sdělila PPF. "Nic se tedy nemění na skutečnosti, že O2 je pro skupinu PPF dlouhodobou finanční investicí," uvedla dále společnost. Po vypořádání obchodu se podíl volně obchodovaných akcií O2 zvýší na 17,4 % a podíl skupiny PPF na kapitálu O2 klesne na 81,1 % a podíl na hlasovacích právech se sníží na 82,4 %.

7. Evropská komise: Británie bude muset splatit závazky, které má jako člen EU

Británie bude muset plně dodržet finanční závazky, které na sebe vzala za svého členství v Evropské unii. V úterý to řekl mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas. Bude to podle něj nezbytný prvek rozhovorů o odchodu Británie z osmadvacítky, které začnou, až Britové v souladu s unijní smlouvou oznámí partnerům svůj záměr unii opustit.

8. MMF: Dluh Řecka je navzdory pokroku stále neudržitelný

Řecko pokročilo při řešení svých rozpočtových problémů i ve snaze obnovit hospodářský růst, jeho zadlužení ale zůstává z dlouhodobého hlediska neudržitelné. V hodnocení řecké ekonomiky to uvedl Mezinárodní měnový fond. Jeho vedení stále nerozhodlo, zda se fond bude finančně podílet na další pomoci Řecku. MMF se zatím do posledního záchranného programu nezapojil právě kvůli pochybnostem ohledně udržitelnosti řeckého dluhu.

Ve stínu: Řecko stále úpí pod hromadou dluhů. Pomohou mu volby v Německu?

9. BGA: Trumpova hospodářská politika poznamená německé podnikatele

Hospodářská politika amerického prezidenta Donalda Trumpa silně doléhá na německé podnikatele, je přesvědčen šéf německého svazu obchodu BGA Anton Börner. Kvůli nebezpečí amerického protekcionismu by se podle něj mohl snížit i letošní růst německého exportu, který je odhadovaný na 2,5 %.

10. Český průmysl loni meziročně stoupl o 2,9 %

Průmyslová výroba v Česku loni meziročně stoupla o 2,9 %. K růstu přispěly zejména automobilový průmysl, kovovýroba a výroba pryžových a plastových výrobků. V samotném prosinci tuzemský průmysl zpomalil růst na 2,7 % z listopadového růstu o 7 %. V úterý o tom informoval Český statistický úřad.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Doprava budoucnosti na dosah ruky

V roce 2012 se americký vizionář Elon Musk poprvé zmínil o novém způsobu dopravy, který by měl znamenat revoluci v cestování. Projekt potrubní přepravy ve vakuu, který byl nazván Hyperloop, za pět let urazil dlouhou cestu.

Kromě toho, že o jeho využití uvažují i radní z Brna, byly nedávno sestrojeny první funkční prototypy. Postarali se o to studenti z předních světových univerzit, kteří se utkali v soutěži vypsané Muskem. Jak vypadala první jízda prototypu od týmu z MIT?

Jak by měl Hyperloop fungovat?

Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům
včera v 21:42

Trump kritizuje General Motors kvůli plicním ventilátorům

Spojené státy nakoupily velké množství plicních ventilátorů, které jsou klíčové při záchraně pacientů s koronavirem....
Spojené státy americké (USA) Donald Trump Zdravotnictví a zdravotní péče
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy…
včera v 21:30

Americké akcie v pátek oslabily, za celý týden však hlavní indexy výrazně vzrostly

Americké akcie v pátek po předchozím vysokém třídenním růstu oslabily. Znovu se objevily obavy o další osud americké...
Americké akcie Shrnutí obchodování v USA
Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy
včera v 20:56

Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy

Firmy prakticky na celém světě čelí tlaku, aby kvůli koronaviru preventivně nevyplácely dividendy. Ve Francii o to...
Dividendy Zpětné odkupy akcií Světové akcie
Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75…
včera v 20:47

Goldman Sachs: Ekonomika Latinské Ameriky letos klesne nejvíce za 75 let

Ekonomika Latinské Ameriky letos kvůli koronavirové pandemii sklouzne do nejhlubší recese od druhé světové války....
Latinská Amerika Hospodářský růst HDP
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2…
včera v 18:43

Sněmovna reprezentantů USA schválila balík stimulačních opatření za 2,2 bilionu dolarů, dokument následně podepsal Trump

(AKTUALIZOVÁNO) Americká Sněmovna reprezentantů v pátek schválila návrh zákona na podporu ekonomiky zasažené pandemií...
Spojené státy americké (USA) Americká ekonomika Podpora ekonomiky
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne
včera v 18:18

MMF: Globální ekonomika letos kvůli pandemii koronaviru klesne

Globální ekonomika v letošním roce kvůli globální pandemii nemoci COVID-19 klesne a mimořádně vysoký počet zemí bude...
Mezinárodní měnový fond Hospodářský růst Světová ekonomika
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním…
včera v 18:00

Evropské akciové indexy v pátek klesly i o více než 5 %, v týdenním horizontu ale skončily v plusu

Obchodování na západoevropských burzách začalo v pátek v červených číslech. Přetlak byl před víkendem na straně...
Evropské akcie Shrnutí obchodování v Evropě
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste
včera v 17:38

Prometeia: Italský HDP klesne o 6,5 procenta, zadlužení vzroste

Hrubý domácí produkt (HDP) Itálie v letošním roce kvůli negativním dopadům koronaviru klesne o 6,5 %. Zadlužení země...
Itálie HDP Koronavirus
Pojišťovny respektují výzvu ČNB nevyplácet dividendu
včera v 17:33

Pojišťovny respektují výzvu ČNB nevyplácet dividendu

Pojišťovny a penzijní společnosti respektují výzvu České národní banky nevyplácet dividendu z loňského zisku a...
Pojišťovny ČNB Dividendy
Analytici: Ekonomiku ČR změní více než pandemie chystané regulace
včera v 17:15

Analytici: Ekonomiku ČR změní více než pandemie chystané regulace

Více než dopady pandemie koronaviru změní českou ekonomiku připravované a zaváděné regulace ohledně větší ochrany...
Česká ekonomika Koronavirus Regulace
Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden…
Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden…
včera v 16:50

Pražská burza v pátek opět umazala část předchozích zisků, za týden index PX zpevnil o necelých 6 %

Obchodování na pražské burze začalo v pátek zhruba procento pod nulou. Během dne se ztráta indexu PX prohlubovala a...
Akcie ČR Shrnutí obchodování v ČR
Státy EU chtějí rychle použít kohezní peníze na boj s koronavirem
včera v 16:41

Státy EU chtějí rychle použít kohezní peníze na boj s koronavirem

Státy Evropské unie v pátek vyzvaly Evropskou komisi (EK), aby umožnila co nejpružnější a nejrychlejší využití peněz...
Evropská unie Koronavirus Evropská ekonomika
Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod…
Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod…
včera v 16:26

Volkswagen by mohl propouštět, pokud se nepodaří dostat virus pod kontrolu

Německý automobilový koncern Volkswagen by mohl přikročit ke snižování počtu zaměstnanců, pokud se šíření koronaviru...
Volkswagen Auta Zaměstnání
Spotřebitelská důvěra v USA v březnu klesla nejníže od října 2016
včera v 16:06

Spotřebitelská důvěra v USA v březnu klesla nejníže od října 2016

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v březnu klesla nejníže od října 2016 a její pokles byl nejvýraznější od...
Spojené státy americké (USA) Spotřebitelská důvěra Koronavirus
DIHK: Každá pátá firma v Německu se obává platební neschopnosti
včera v 15:34

DIHK: Každá pátá firma v Německu se obává platební neschopnosti

Téměř každá pátá firma v Německu má za to, že jí kvůli krizi vyvolané šířením koronaviru hrozí platební neschopnost....
Německo Koronavirus Byznys a podnikání
Kanadská centrální banka opět snížila úrokové sazby
včera v 14:35

Kanadská centrální banka opět snížila úrokové sazby

Kanadská centrální banka v pátek opět snížila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 0,25 %, aby...
Kanada Centrální banky Úrokové sazby
Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia
Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia
včera v 14:28

Analytici: Stát využil ČEZ, aby se dostal zpět k těžbě lithia

Stát využil energetickou společnost ČEZ, ve které má majoritní podíl, aby se dostal zpět k možné těžbě lithia v Česku...
ČEZ Lithium Akcie ČR
Tunisko vydalo poprvé bankovku s portrétem ženy
včera v 14:09

Tunisko vydalo poprvé bankovku s portrétem ženy

Tuniská centrální banka v pátek dala do oběhu novou bankovku, na níž je v dějinách země poprvé žena. Je jí Tauhída...
Centrální banky Měny
Věřitelé: Dlužníkům v exekuci by nyní neměly růst úroky
včera v 13:38

Věřitelé: Dlužníkům v exekuci by nyní neměly růst úroky

V rámci krizových opatření, která mají ochránit občany v exekuci před negativními důsledky současné koronavirové...
Zadlužení Úvěry Koronavirus
OECD: Každý měsíc karantény sníží vývoj HDP o dva procentní body
včera v 13:30

OECD: Každý měsíc karantény sníží vývoj HDP o dva procentní body

Každý měsíc, který hospodářsky silné země stráví v karanténě, povede ke snížení vývoje hrubého domácího produktu (HDP...
Koronavirus Světová ekonomika Hospodářský růst