4 důležité informace o investování v jediném výsledkovém příběhu
|

4 důležité informace o investování v jediném výsledkovém příběhu

Společnost Apple zkraje ledna varovala investory, že její tržby v uplynulém kvartálu nebyly nic moc. Nastal výprodej jejích akcií. A když firma hospodářské výsledky zveřejnila (v souladu s vlastním výhledem), investoři titul nakupovali jako diví. Jak to?

Apple Ponaučení pro investory Investování Výsledková sezóna

Nečekejte odpověď. Z příběhu si ale můžete vzít hned čtyři ponaučení. Jsou sice možná začátečnická, ale občas jako kdyby na ně zapomínali i tržní profesionálové.

zdroj: Trading Eeconomics

1. Trhu je jedno, zda jsou hospodářská čísla dobrá, špatná nebo třeba nudná. Záleží pouze na tom, zda jsou lepší, nebo horší než odhady analytiků.

2. I když nakrásně víte, jaké budou firemní fundamenty (když to daná společnost sama v předstihu naznačí), nikdy nemáte jistotu, že danou informaci budou vnímat ostatní investoři stejně jako vy. A že těch investorů je! Jejich předchozí očekávání, natož pak reakce na zveřejněné údaje jsou zkrátka pouze další neznámé do tržní rovnice.

3. Každý obchod má dvě strany. Když prodáváte, někdo jiný od vás kupuje. Proč? Kdo z vás ví více či lépe?

4. Vysvětlením velkého části tržního dění není nic jiného než náhoda (snad ne ve filozoficky chápaném slova smyslu, zkrátka taková ta "lidská"). Trh není nic jiného než obrovská množina lidí (byť velká část z nich je spojena do podoby institucionálních investorů), a proto je ve své podstatě živým organismem. Lidská snaha o jeho pochopení a popsání jako mechanického stroje, který podléhá regulaci, fyzikálním zákonům (třeba akce a reakce) a podobně, může být částečně úspěšná, ale nikdy nedojde úplného vítězství. Kdykoli se může stát prakticky cokoli, a to bez hlubšího vysvětlení.

Proč vůbec investoři ztrácejí čas čtením tržních předpovědí?
Snaha předpovědět vývoj na trzích zaměstnává na Wall Street desetitisíce lidí. Přitom dlouhodobě uspokojivé výsledky vykazuje jen hrstka analytiků a stratégů. Proč se tedy k predikcím investoři stále upínají?
Zdroj: The Reformed Broker