US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,74 %
KB-0,48 %
Erste-0,93 %

Paradox investování: I správná sázka může prodělat

Schopnost přiznat vlastní chybu a poučit se z ní je základním a ne snadným předpokladem úspěšného investování. Ještě těžší je pochopit, že i racionální rozhodnutí může v investování skončit neúspěchem.

Tomáš Beránek
Tomáš Beránek
18. 4. 2016 | 7:00
Psychologie

Většina investorů, kteří na finančních trzích přijdou o velké peníze, si sype popel na hlavu. Najdou se ale výjimky. "Investování je hra pravděpodobnosti. Někdy zkrátka můžete prohrát i tehdy, když si vsadíte dobře," říká indicko-americký investor a filantrop Mohnish Pabrai, který se v roce 2007 spálil při sázce na poskytovatele "subprime" hypoték Delta Financial.

"Ukázalo se, že firma neměla dostatečnou finanční sílu. To jsem zanedbal. Je to stejné, jako když v blackjacku začínáte se slibnými kartami, ale potom přijdou další, které jsou proti vám," řekl Pabrai v rozhovoru pro magazín SmartMoney. Na otázku, zda by tuto investici zopakoval, překvapivě odpověděl, že rozhodně ano, protože to byla dobrá sázka.

"Pokud budete mít 10% šanci, že můžete vydělat stonásobek, musíte ji využít," napsal nedávno v dopise akcionářům zakladatel a šéf internetového obchodu Amazon Jeff Bezos. "Ale musíte stále myslet na to, že v devíti z deseti případů prohrajete," upozornil dále. "Když se v baseballu snažíte dát homerun, ne pokaždé se vám to povede, ale když ano, stojí to za to. A rozdíl mezi baseballem a byznysem je ten, že homerun můžete dát za zápas jen čtyřikrát, zatímco v investování se můžete trefit do černého třeba tisíckrát. Právě to, že investování je běh na dlouhou trať, je důvod, proč se vyplatí riskovat," dodal Bezos.

Zoufalství až nakonec

Vlasy by si aktuálně mohl rvát třeba i David Einhorn, který drží 6,8% podíl v největším světovém dodavateli zařízení pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů SunEdison. Akcie společnosti, kterou zatěžují extrémní zadlužení a problémy s likviditou, přišly od druhé poloviny loňského července o 98 % hodnoty. Přesto si Einhorna nikdo nedovolí označit za žabaře, protože díky desítkám jiných úspěšných sázek aktuálně kontroluje aktiva za téměř dvě miliardy dolarů.

V investování se klidně můžete "mýlit" v celé polovině obchodů, a stejně můžete být v plusu. Dokonce i ti nejlepší z nejlepších neuspějí minimálně ve třetině případů.

Podobné je to s indexovým investováním. V benchmarku Russell 3000 zahrnujícím akcie firem, jež tvoří zhruba 98 % celkové tržní kapitalizace společností veřejně obchodovaných v USA, jich 40 % mezi lety 1980 a 2014 přišlo o minimálně 70 % hodnoty. Přesto se index jako celek za stejnou dobu dostal na zhruba 30násobek původní hodnoty. Za tento výsledek vděčí Russell 3000 podle studie banky JPMorgan Chase pouhé desetině titulů, které předvedly famózní výkon.

"Říká se, že úspěšný může být jen ten, kdo se dokáže poučit z vlastních chyb. Jenže v investování většina toho, co lidé považují za chyby, ve skutečnosti chybou vůbec není," říká esejista a finanční matematik Nassim Taleb. Investování není hladkou cestou vzhůru. Každý zkušený investor ví, že občas se zkrátka obloha nečekaně zatáhne a silný déšť spláchne i to, co do té doby vypadalo nezničitelně.

"Zeptejte se sami sebe, zda věříte, že se dokážete vypořádat se všemi překážkami na své životní cestě. Pokud si odpovíte, že ano, jste vítězi," řekl jednou Charlie Munger, pravá ruka legendárního investora Warrena Buffetta. Totéž platí o investování - důležité je při prvním neúspěchu nepropadat panice.

Zdroj: fool.com

Chyby v investováníPonaučení pro investoryPravidla a doporučení pro investováníPsychologie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár