US MARKETOtevírá za: 0 h 52 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

BRIC zpomalují, nahradí je MIST?

V současnosti je nesmírně těžké nalézt ekonomiky, které nejsou na pokraji propadu do další recese, a to ani v bloku rozvojových ekonomik BRIC (Brazílie, Rusko, Indie a Čína). Zpomalení růstu hrubého domácího produktu je v těchto zemích výrazné a dojde-li skutečně časem k tvrdému přistání, nediverzifikovaní investoři mohou zaznamenat něco podobného jako v letech 2001 po technologické bublině či na počátku eskalace finanční krize v letech 2008 a 2009. Ne-li horšího.

Tehdy akciové indexy korigovaly přes 50 % a spousta lidí v USA i jinde ve světě přišla o své úspory na důchod. Existují však světlé výjimky. V poslední době se stále více hovoří o bloku nových mladých MIST (Mexiko, Indonésie, Jižní Korea a Turecko).

Zvláště se mluví o Mexiku, odkud mimo jiné pochází i nejbohatší člověk světa Carlos Slim Helú. Pojďme se podívat na porovnání vývoje růstu HDP kvartálně na roční bázi "staré" mladé ekonomiky Brazílie a "nové" mladé ekonomiky Mexika.

Je evidentní, že Brazílie stejně jako ostatní země BRIC zpomaluje, a i když Mexiko není nic extra jako třeba Čína před pár lety, alespoň se jeho vývoj zdá být lepší než před propadem v roce 2008. Oproti mnoha zemím je růst mexického HDP velmi nadstandardní.

Mexiko = nová (a lepší) Brazílie?

Problémem Mexika může být relativně vyšší míra inflace (za září 4,77 %, avšak když vezmeme v potaz, že průměrně od roku 1974 do současnosti byla inflace +28,03 %, je to stále pěkné číslo). Mexiko zažívá industriální revoluci, společnosti jako Siemens se namísto dalších investic a expanze více než na Čínu a Indii v zaměřují na Mexiko. Taktéž například Chrysler v alianci s italským Fiatem zainvestovaly v Mexiku a některé Fiaty 500 dodávají do Číny.

Poprvé za více než dekádu se tato druhá největší latinskoamerická ekonomika stává vážným konkurentem Číny. Aktuálně vyváží více průmyslových statků než všechny země Jižní Ameriky, a to nejen do USA, kde se podíl exportů snížil na celkových mexických exportech z 90 % před 10 lety na méně než 80 %. Mexiko má smlouvy o volném obchodu s 44 zeměmi, což je dvakrát více než Čína a čtyřikrát více než Brazílie, což umožňuje v mnoha případech suroviny a náhradní díly bez nutnosti placení cla a jistou komparativní výhodu.

Pokračování článku najdete na serveru Proinvestory.cz

Investice do obrovského potenciálu: Emerging markets mohou vyjít z módy, těchto 15 trhů nabízí rychlejší růst

Investice do obrovského potenciálu: Emerging markets mohou vyjít z módy, těchto 15 trhů nabízí rychlejší růst

Jim O'Neill: Se zeměmi BRIC je stále potřeba počítat

Jim O'Neill: Se zeměmi BRIC je stále potřeba počítat

BRICSEmerging marketsMexikoSvětová ekonomika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa