Burzovní kalendář 28. 1. - 1. 2. 2013

Investoři pomalu začínají věřit, že má světová ekonomika to nejhorší za sebou. Další důkazy toho by v novém týdnu měla přinést série hospodářských výsledků firem v zámoří i v Evropě. Investory bude dále zajímat jakýkoli náznak změny politiky Fedu. Budou také sledovat probíhající jednání politiků a byznysmenů v Davosu. Makročíslem týdne bude páteční americká nezaměstnanost.
Wall Street
28/1 - 1/2 Výsledková sezóna (Caterpillar, Yahoo!, Ford, Exxon Mobil, MasterCard, Boeing, Facebook)
28/1 -29/1 - Zasedání FOMC
28/1 Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby
28/1 Index cen nemovitostí S&P/Case-Shiller
28/1 Index spotřebitelské důvěry
30/1 Hrubý domácí produkt za 4. čtvrtletí 2012
31/1 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti
1/2 Celková nezaměstnanost
1/2 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity
Týden bude opravdu bohatý na data, a to především ve Spojených státech. Nejdůležitější budou páteční údaje z trhu práce. Data o týdenních žádostech o podporu v nezaměstnanosti naznačují, že pokračuje relativně příznivý vývoj. Tržní odhad změny počtu pracovních míst se drží při zemi (150 tisíc), mohl by tedy pozitivně překvapit. Pokud se očekávání potvrdí nebo budou překonána, mělo by to pomoci trhu.
Hned v pondělí bude zveřejněn údaj o vývoji počtu objednávek zboží dlouhodobé spotřeby. Česká se solidní růst o 1,9 %. Tento údaj je ovšem chronicky volatilní a těžko předvídatelný, takže vždy existuje riziko velkého překvapení a významné reakce trhu. V úterý následuje spotřebitelská důvěra, u které se čeká praktická stagnace. Podle našeho názoru by mohly spotřebitelé překvapit pozitivně kvůli zlepšující se situaci na trhu práce.
Ve středu bude zveřejněn první předběžný údaj o vývoji HDP ve čtvrtém čtvrtletí 2012. Trh je opatrný, čeká růst o 1,2 %. K opatrnosti jsou dobré důvody – vysoký základ ze třetího čtvrtletí a některé údaje ukazující na slabý růst v uplynulém kvartálu. Trh může reagovat nepříznivě, ovšem reakce by měla být omezená (pokud nebude skutečnost podstatně horší než očekávání).
Ve stejný den večer bude investory enomně zajímat, na čem se na svém proběhnuvším zasedání dohodli členové měnového výboru Fedu. V posledních týdnech se množí spekulace, že by kvantitativní uvolňování nemuselo trvat tak dlouho, jak se původně předpokládalo. Jakýkoli náznak něčeho podobného by trhy jistě nepotěšilo.
Ve čtvrtek budou zveřejněny údaje o vývoji osobních příjmů a výdajů. Česká se silný přírůstek osobních příjmů, potvrzení očekávání by trhu mělo pomoci. Ve stejný den bude zveřejněn také chicagský index nákupních manažerů a v pátek celostátní výrobní index ISM. U obou se čeká mírný pokles. Slabé regionální indexy ukazují na negativní překvapení, index nákupních manažerů naopak ukazuje na pozitivní překvapení.
Riziková aktiva těží z dobrých globálních čísel – roste ropa i další komodity. Přízrak utahování měnové politiky naopak vadí zlatu, které minulý týden mírně ztrácelo. Akcie ovlivňují jak makrodata, tak výsledky společností, převládá mírný optimismus.
Čína
1/2 Index nákupních manažerů v průmyslu
Evropa
28/1 - 1/2 Výsledková sezóna (AstraZeneca, Deutsche Bank, Royal Dutch Shell)
31/1 Německo - index spotřebitelských cen
31/1 Německo - maloobchodní tržby
1/2 Eurozóna - index nákupních manažerů
1/2 Eurozóna - celková míra nezaměstnanosti
V Evropě bude jako obvykle na konci měsíce zveřejněna sada indikátorů důvěry a předběžné údaje o vývoji maloobchodních cen. V pátek pak budeme mít definitivní údaje o výrobních indexech nákupních manažerů v EU.
Dolar je pod poměrně silným tlakem. Euru pomáhají jak relativně dobré údaje z Německa, tak splacení části LTRO bankami, tedy de facto mírné utažení měnové politiky. V blízké budoucnosti patrně zůstane dolar pod tlakem. Splacení LTRO a dobrá data z Německa posunuly výše také výnosy německých státních dluhopisů. U amerických státních dluhopisů je také vidět tlak na růst výnosů, ale podstatně mírnější než v Německu.
Pražská burza
1/2 Index nákupních manažerů (zpracovatelský sektor)
Tento týden v ČR pouze výrobní PMI, po dobrých datech z Německa (jak index PMI, tak Ifo se zlepšil, u PMI došlo k podstatnému nárůstu na dohled 50) uvidíme, zda se to projeví i v ČR.
Aktuality
