US MARKETOtevírá za: 13 h 52 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+6,18 %

Zemědělské komodity: Aktuální pohled na suroviny, bez nichž bychom měli hlad

Trochu ve stínu ropy a zlata se na světových trzích obchodují zemědělské komodity. Jejich význam ve světové ekonomice je ale zásadní, ceny potravin od těchto komodit odvozené tvoří důležitou část spotřebního koše. Inflace, možná nejsledovanější indikátor současnosti, sice bývá o ceny potravin a paliv očišťována, stačí ale zajít do obchodu a nakoupit si suroviny na snídani, abyste zjistili, že ceny ani zdaleka nekopírují index spotřebitelských cen. Aktuální pohled na ceny zemědělských plodin proto určitě není od věci.

Ľuboš Mokráš
Ľuboš Mokráš
30. 5. 2015 | 18:00
Komodity

Dolarové ceny hlavních zemědělských komodit měly v posledních dvou týdnech jednoznačně tendenci klesat. Kukuřici v USA sice na konci posledního květnového týdne mírně pomohla informace o podpoře využití etanolu z ní vyrobeného jako pohonné hmoty, ale předchozí pokles to zatím stačilo jen zmírnit. Jako dodatečný zdroj podpory přišla také informace o růstu produkce a poklesu zásob etanolu v USA. Pohyb nahoru byl také podpořen zavíráním krátkých pozic. Celkově jde patrně pouze o mírnou korekci, nikoli začátek významnějšího posunu ceny nahoru.

Zprávy o stavu porostů jsou velmi příznivé. Jsou momentálně v nejlepším stavu od roku 2010 po rychlém průběhu setí a následných deštích. Setí je téměř dokončeno. Vyhlídky letošní úrody jsou tedy prozatím dobré. Cena pšenice se po krátkém výkyvu nahoru vrátila na původní úroveň a cena sóji pokračuje v pomalém poklesu.

Podle Rabobank by měly informace o nižší produkci v černomořském pěstebním regionu a EU podpořit cenu pšenice v letošním druhém pololetí. Ceny australských zrnin a olejnin by měly podle této analýzy být podpořeny kombinací nízkých nákladů na skladování a obavami z dopadů meteorologického fenoménu El Niño na letošní úrodu. Zatím však počasí pěstitelům přeje, množství vláhy je nad normálem. Dopad El Niña by se měl projevit naplno ve druhém pololetí. Austrálie patří mezi významné světové producenty a exportéry pšenice.

Největší světový exportér mléčných výrobků Fonterra očekává zvýšení ceny mléka, přestože zároveň snížila platby pro novozélandské farmáře v letošní sezóně o 10 centů na 4,40 novozélandského dolaru za kilogram mléčné sušiny. Podle prezidenta společnosti by ceny mělo podpořit vyrovnání nabídky a poptávky.

Světové ceny mléka a mléčných výrobků klesly v důsledku vysoké produkce na pětileté minimum. Jde o příklad komoditního cyklu - farmáři reagovali na příznivé ceny před rokem až rokem a půl zvýšením produkce, a nyní je proto mléka nadbytek, který je navíc podporován dobrými podmínkami ve většině klíčových produkčních regionů.

Nadměrné deště v Indii by mohly vést k meziročnímu poklesu produkce pšenice o 17 % na 80 milionů tun. Indie je druhý největší světový producent, tento výpadek by tak spolu s možnou vyšší spotřebou podpořil ceny pšenice. Ideální není ani situace v některých částech USA kvůli nadměrným dešťům.


Ceny nejen zemědělských komodit můžete sledovat on-line na Investičním webu.

Analytici ČSKomodityĽuboš MokrášPšeniceSoft komoditySója a sójové bobyZemědělství
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa