Zemědělské komodity: Aktuální pohled na jídelní stůl

Trochu ve stínu ropy a zlata se na světových trzích obchodují zemědělské komodity. Jejich význam ve světové ekonomice je ale zásadní, ceny potravin od těchto komodit odvozené tvoří důležitou část spotřebního koše. Inflace, možná nejsledovanější indikátor současnosti, sice bývá o ceny potravin a paliv očišťována, stačí ale zajít do obchodu a nakoupit si suroviny na snídani, abyste zjistili, že ceny ani zdaleka nekopírují index spotřebitelských cen. Aktuální pohled na ceny zemědělských plodin proto určitě není od věci.
Ceny základních zemědělských komodit na amerických burzách pokračují v praktické stagnaci s velmi mírným driftem k nižším cenám.
Cena pšenice v posledních týdnech vykazovala zvýšenou volatilitu, když trh reagoval na měnící se výhled úrody. Tento týden se její cena vracela na nižší úrovně po předchozím růstu, který byl vyvolán spekulacemi na nižší odhad světových zásob od amerického ministerstva zemědělství.
Hlavní příčinou poklesu ceny na konci pracovního týdne byl vyšší odhad letošní americké úrody od tamního ministerstva zemědělství. Lepší vyhlídky souvisejí s vydatnými květnovými dešti v klíčových pěstebních regionech. Aktuální odhad produkce pro letošní rok je 50 milionů tun (zvýšení odhadu o 900 tisíc tun). Odhad překonal očekávání trhu. Odhad letošních zásob v USA byl zvýšen z 21,6 milionu tun na 22,1 milionu tun.
Americké ministerstvo zemědělství zvýšilo odhad zásob kukuřice kvůli nižší produkci biopaliv (etanolu). Odhad množství kukuřice využitého na výrobu etanolu byl snížen o 635 tisíc tun, což vedlo ke zvýšení odhadu zásob ze 44,3 milionu tun na 45 milionů tun. Z ostatních trhů byl zvýšen odhad produkce kukuřice v Brazílii v sezóně 2014/15 o 3 miliony tun na 81 milionů tun. Důvodem zvýšení odhadu je zvětšení osevní plochy.
Odhad zásob sóji pro letošní sezónu snížilo americké ministerstvo zemědělství o 680 tisíc tun na 12,9 milionu tun. Důvodem je očekávaná vyšší spotřeba sóji.
Austrálie snížila odhad úrody pšenice z 24,4 milionu tun na 23,6 milionu tun kvůli klimatickému fenoménu El Niño, který se v oblasti Tichého oceánu zformoval poprvé od roku 2010. El Niño ovlivňuje počasí celosvětově a mívá významné dopady na produkci potravin. Podle japonských a amerických meteorologů by měl trvat nejméně do podzimu a může se protáhnout až do příštího roku. Podle australských meteorologů by letošní El Niño mohl být srovnatelný se zatím nejsilnějším zaznamenaným v letech 1997-1998.
Podle předpovědi amerického ministerstva zemědělství by letos mohla cena vajec dosáhnout historického maxima. Příčinou jsou důsledky masivní epidemie ptačí chřipky, která zdecimovala chovy slepic. Ve čtvrtém čtvrtletí by se podle odhadu cena za tucet vajec měla pohybovat v průměru mezi 1,73 a 1,78 USD, před rokem byl průměr 1,63 USD. Před měsícem trh čekal ve čtvrtém čtvrtletí cenu 1,33-1,45 USD. Zpráva o výskytu ptačí chřipky se koncem týdne objevila i v Německu, jde však pouze o málo nebezpečný kmen této pro ptáky vysoce nebezpečné nemoci.
Ceny nejen zemědělských komodit můžete sledovat on-line na Investičním webu.