Zemědělské komodity: Aktuální pohled na trh se surovinami pro náš jídelní stůl

Trochu ve stínu ropy a zlata se na světových trzích obchodují zemědělské komodity. Jejich význam ve světové ekonomice je ale zásadní, ceny potravin od těchto komodit odvozené tvoří důležitou část spotřebního koše. Inflace, možná nejsledovanější indikátor současnosti, sice bývá o ceny potravin a paliv očišťována, stačí ale zajít do obchodu a nakoupit si suroviny na snídani, abyste zjistili, že ceny ani zdaleka nekopírují index spotřebitelských cen. Aktuální pohled na ceny zemědělských plodin proto určitě není od věci.
Ceny základních zemědělských komodit zůstávají zvýšené. Hlavní příčinou růstu cen zůstává nepříznivé počasí (konkrétně příliš mnoho srážek v důležitých pěstebních oblastech USA, od Missouri po Ohio spadlo v uplynulých 30 dnech zhruba šestkrát více srážek než normálně).
Riziko je na straně dalšího růstu cen, pokud by nepříznivé počasí v USA pokračovalo. Počítat je ovšem také potřeba s neamerickou produkcí, která může prostor pro růst cen omezovat. U sóji navíc kvůli vyšší poptávce povzbuzené předchozí nízkou cenou narostla spotřeba, a proto rychleji, než se čekalo, klesají zásoby. Pro další vývoj cen budou důležité odhady amerického ministerstva zemědělství, a to jak pro očekávanou úrodu, tak pro vývoj zásob.
Konsenzuální odhad sestavovaný agenturou Bloomberg počítá se světovými zásobami sóji pro letošní rok ve výši 82,9 milionu tun, což je o 53 % více než v roce 2012. Navíc roste její produkce v Jižní Americe. To vede Goldman Sachs k předpovědi, že se cena sóji bude i přes nepřízeň počasí v USA držet zhruba na stávající úrovni (8,75 USD/bušl). Spekulanti se však domnívají, že je riziko negativního počasí podceňováno, což vede k nárůstu dlouhých spekulativních pozic ve futures a ETF. Setí sóji probíhá nejpomaleji od roku 1993, vůbec nebude oseto zhruba 800 tisíc hektarů (oproti průměrně neosetým 300 tisícům hektarů) a u dalších zhruba 400 tisíc hektarů bude úroda záplavami prakticky zničena.
Ruské exportní ceny pšenice a ječmene pokračují v růstu kvůli kombinaci opožděné sklizně, posílení rublu a růstu světových cen. Sklizeň je opožděna kvůli deštivému počasí na jihu Ruska. Během týdne narostla cena pšenice (FOB) o 9 USD na 199 USD/tunu, ječmen stojí 186 USD/tunu. Egypt nakoupil v Rusku tento týden 120 tisíc tun pšenice s dodáním v srpnu za 202 USD/tunu.
Zatím bylo sklizeno 6,7 milionu tun zrnin z 3,8 % oseté plochy, loni touto dobou bylo sklizeno 10,9 milionu tun. Výnosy jsou však vyšší.
Cena slunečnicového oleje z loňské sklizně je stabilní mezi 840 a 850 USD/tunu pro spot a s dodáním v říjnu 770-780 USD/tunu.
Podle ukrajinského ministra zemědělství Pavlenka by mohla Ukrajina snížit odhad letošní sklizně, pokud bude přetrvávat horké počasí. Předchozí odhad byl 60 milionů tun zrnin, z nichž by se mělo 34 milionů tun exportovat. Pšenice by podle odhadu ministerstva mělo být sklizeno 24 milionů tun, analytici počítají s 21-23 miliony tun.
Podle FAO v červnu dále klesly světové ceny potravin (oproti květnu klesl index FAO o 0,9 %). Nejvíce zlevnil cukr a mléčné výrobky. Ceny tlačí dolů vysoká produkce ve světě, silný dolar a levnější ropa.