Zemědělské komodity: Aktuální dění na trzích se surovinami na vaši snídani

Trochu ve stínu ropy a zlata se na světových trzích obchodují zemědělské komodity. Jejich význam ve světové ekonomice je ale zásadní, ceny potravin od těchto komodit odvozené tvoří důležitou část spotřebního koše. Inflace, možná nejsledovanější indikátor současnosti, sice bývá o ceny potravin a paliv očišťována, stačí ale zajít do obchodu a nakoupit si suroviny na snídani, abyste zjistili, že ceny ani zdaleka nekopírují index spotřebitelských cen. Aktuální pohled na ceny zemědělských plodin proto určitě není od věci.
Ceny základních zemědělských komodit se po krátkém období růstu vrátily na úrovně před tímto posílením. Škody způsobené nepřízní počasí nebudou nijak zásadní, takže spekulanti museli rychle likvidovat pozice založené na očekávání nižší úrody.
Podle zprávy burzy v Rosariu budou argentinští zemědělci v nadcházející pěstební sezóně snižovat osevní plochy pšenice o 28 % oproti končící sezóně. Navíc může být úroda ještě snížena nadměrnými dešti. Zprávy z Argentiny vedly k lokálnímu tlaku na růst ceny pšenice.
Deště v severních a západních oblastech USA zvyšují množství vláhy v půdě před setím ozimé pšenice, a tím zvyšují šance na solidní úrodu v příštím roce.
Podle posledních odhadů analytiků letos sklidí kanadští farmáři méně pšenice a řepky než loni. U pšenice je celkově očekávána úroda 26,2 milionu tun (loni 29,3 milionu tun), z toho tvrdá pšenice 4,83 milionu tun (loni 5,2 milionu tun), řepka 13,7 milionu tun (loni 15,6 milionu tun), ječmen 6,9 milionu tun (loni 7,1 milionu tun) a oves 3,2 milionu tun (loni 2,9 milionu tun).
Ceny sóji reagovaly výrazným poklesem na ne zvýšení odhadu produkce ze strany amerického ministerstva zemědělství. Analytici očekávali snížení odhadu. Podobně reagovaly na odhady ministerstva zemědělství i kukuřice a pšenice.
Příznivé počasí zlepšuje vyhlídky úrody a exportu v černomořské pěstební oblasti. Ukrajinská sklizeň je téměř ukončena, Rusko má sklizeno na 45 % osevní plochy. Úroda by měla být třetí rok po sobě nadprůměrná. Ukrajina, Rusko a Kazachstán exportují především do Severní Afriky a na Střední východ.
Podle amerického centra pro klimatické předpovědi by mohl klimatický fenomén El Niño trvat do časného jara příštího roku a mohl by být jedním z nejsilnějších za posledních 65 let, což je doba, po kterou se vedou o tomto jevu záznamy. Povrchové teploty oceánu jsou druhé nejvyšší po roce 1997, kdy byl zaznamenán nejsilnější El Niño. Tento jev, obzvlášť pokud je silný, má významné negativní dopady na zemědělskou produkci v řadě regionů, především v Asii (vliv na úrodu rýže) a Austrálii (především pšenice).
Pokles cen sušeného mléka vedl ke snížení nabízeného množství ze strany společnosti Fonterra o zhruba 10 %. To vedlo k nárůstu ceny listopadového kontraktu na NZX na 2 100 USD a dubnového na 2 500 USD.