Zemědělské komodity: Co nového na trhu s naším nejen snídaňovým menu?

Trochu ve stínu ropy a zlata se na světových trzích obchodují zemědělské komodity. Jejich význam ve světové ekonomice je ale zásadní, ceny potravin od těchto komodit odvozené tvoří důležitou část spotřebního koše. Inflace, možná nejsledovanější indikátor současnosti, sice bývá o ceny potravin a paliv očišťována, stačí ale zajít do obchodu a nakoupit si suroviny na snídani, abyste zjistili, že ceny ani zdaleka nekopírují index spotřebitelských cen. Aktuální pohled na ceny zemědělských plodin proto určitě není od věci.
Ceny pšenice a kukuřice se v posledních čtrnácti dnech příliš nehýbaly, cena sóji zřetelně klesla. Mezinárodní rada pro zrniny (International Grain Council, IGC) zvýšila odhad letošní úrody oproti předchozímu měsíci o 1,4 % na 720 milionů tun, což by by lo vyrovnání loňského rekordu.
Kombinace vyšší úrody ve světě a silnějšího dolaru snižuje poptávku po americké pšenici, což drží cenu na nízkých úrovních. U kukuřice americké ministerstvo zemědělství poněkud zvýšilo odhad výnosů pšenice (z 10,5 na 10,6 tuny na hektar), stále by však měly mírně zaostat za loňskými (10,7 tuny na hektar. Spekuluje se o možném dalším negativním vlivu počasí na úrodu, což by molo vést k růstu ceny. Nižší průměrné výnosy souvisejí především s nadbytkem vláhy na jaře v některých oblastech USA.
IGC očekává růst zásob zrnin na 447 milionů tun, což je nejvíce za téměř 30 let. Jde o zvýšení odhadu o 2,8 % oproti tomu poslednímu z července, kdy IGC čekala pokles světových zásob. K revizi přispěla především lepší než předpokládaná úroda v Evropě a státech bývalého Sovětského svazu.
Největší pěstitel pšenice v EU, Francie, letos podle IGC sklidí 41 milionů tun. Dobrá úroda poslala futures v Evropě na devítiměsíční dno.
Celková úroda zrnin ve světě letos podle IGC dosáhne 1,99 miliardy tun (pokles z loňských 2,02 miliardy tun). Třetí rok po sobě však úroda přesahuje spotřebu. Světový obchod se zrninami by měl o 2,5 % klesnout.
Podle banky Nomura Internationl světu hrozí prudký růst cen potravinářských komodit kvůli klimatickému fenoménu El Niño, který by mohl způsobit sucha a záplavy. Růst by údajně mohl mít stejný rozsah jako v letech 2008 a 2011. Nomura se také obává, že by růst poptávky mohl být silnější, než se čeká, což by situaci dále zhoršilo. Banka také čeká postupný růst cen potravin v příštích deseti letech způsobený růstem spotřeby.
Ve čtvrtek 27. srpna byly na Euronextu zobchodovány první futures na prášek z odstředěného mléka. Zobchodovány byly kontrakty reprezentující 96 tun produktu. Podle šéfa obchodování s komoditami na Euronextu by mělo obchodování přispět k lepšímu přehledu o cenách tohoto produktu.
Export mléčných produktů po zrušení kvót v dubnu roste. Evropská komise čeká, že export sušeného odtučněného mléka do roku 2016 ve srovnání s rokem 2014 naroste o 23 % při růstu produkce o 10 %. Roste především vývoz do rozvíjejících se států a předpokládá se, že jde o dlouhodobý trend daný růstem populace a poptávky po zdrojích bílkovin.
Na závěr grafy cen dvou komodit, o nichž se tak často nepíše v souvislosti se světovými burzami, ale jsou velice významné.
Ceny nejen zemědělských komodit můžete sledovat na Investičním webu ZDE.