Akcie i dluhopisy v USA od března posílily. Který trh má pravdu?
|

Akcie i dluhopisy v USA od března posílily. Který trh má pravdu?

Trh s dluhopisy a akciemi v USA má někdy tendenci vysílat rozdílné signály. V současnosti oba masivní objemy peněz reagují na společné faktory poměrně logicky a v souladu s tím, čemu se všeobecně říká averze k riziku. Akciový trh vyhlíží špatnou výkonnost především v cyklických odvětvích, trh s bondy do cen zahrnuje obrovský nárůst nezaměstnanosti, který bude držet ekonomický výkon hluboko pod potenciálem, a to se všemi myslitelnými dopady na vývoj inflace.

Americké akcie Americké státní dluhopisy Koronavirus Investiční strategie Americká ekonomika Světová ekonomika Ekonomické a politické hrozby

Akciový a dluhopisový trh se shodují na asi nejdůležitější nule (neplést s nulovou shodou), kterou na trzích lze najít. Tou je aktuální a pro nejbližší léta očekávaná úroveň základní úrokové sazby v USA. A právě to, jak investoři do akcií a dluhopisů zohledňují očekávání nulových úroků, může vyvolávat dojem, že tyto trhy vysílají velice odlišné signály ohledně očekávaného hospodářského vývoje. Rozdíl ale není tak dramatický, jak by se mohlo zdát.

Efekt minimálních sazeb centrální banky na trhu s dluhopisy je dobře srozumitelný. Předpokládané nulové úroky znamenají pokles výnosů vládních dluhopisů USA. K tomu je samozřejmě potřeba přičíst mohutné odkupy aktiv ze strany Fedu, které zajišťují poptávku po bondech a ženou jejich ceny vzhůru, a tedy výnosy níže.

Celkem populárním se stalo kladení vývoje na trhu s dluhopisy do kontrastu s posuny cen akcií. Akciový index S&P 500 z březnového dna vzrostl již o více než 30 %, index Nasdaq Composite se pak od začátku roku dokázal vyhoupnout do plusu.

Proč se akciím po březnovém výplachu daří?

V první řadě hraje roli to, že výkon hlavních akciových indexů do značné míry ovlivňují tituly z odvětví vyspělých technologií a on-line prostředí. Na tyto firmy přitom omezení v ekonomice a samotná pandemie neměly nijak zdrcující dopad, mnohdy dokonce naopak. Jde o Facebook, Amazon, Apple (ten vzhledem k výrobě svých zařízení v Číně zaznamenal podstatné výpadky), Alphabet a Microsoft, často se k nim řadí také Netflix. Za zmínku pak stojí i solidní výkon Walmartu, největšího "kamenného" maloobchodu v USA, který měl i během pandemie otevřeno, protože prodává základní zboží.

Nepřekvapí proto, že růstové technologické tituly v uplynulých třech měsících překonaly zbytek trhu doslova o desítky procentních bodů. Růstové akcie a defenzivní odvětví (například zdravotní péče, telekomunikace) přitom v rámci indexu S&P 500 mají váhu přes 60 %. Průmyslové obory, které pocítily dopady pandemie a ochranných opatření nejvíce, tak nemají v indexu takovou váhu.

Další faktor souvisí s již zmíněným. Řada firem slibuje navzdory zpomalení ekonomiky solidní cash flow a ziskovost, což v době, kdy jsou výnosy bezpečných vládních dluhopisů minimální, zvyšuje atraktivitu investic do akcií. Riziko mizivé inflace či deflace tak vlastně nahrává akciovému trhu.

Drahé technologie?

Nadvýkonnost růstových titulů oproti akciím hodnotovým se dostala na historicky extrémní úrovně, a tak je samozřejmě ve hře korekce. Americké akciové indexy jsou navíc vzhledem k očekávanému propadu ziskovosti firem jako celku výrazně nadhodnocené. Na druhou stranu ale může situaci pozitivně ovlivnit začínající obnovování hospodářské aktivity.

Historicky přitom akcie dokázaly zajímavě posilovat právě v dobách, kdy se z mimořádně nepříznivé ekonomické situace stávalo prostředí sice stále nepříznivé, ale již méně. Podle dat Ned Davis Research například index S&P 500 nabízel nejlepší anualizované roční výnosy v obdobích, kdy bylo sice hodně žádostí o podporu v nezaměstnanosti, ale když jejich počty již klesaly. To se děje právě nyní, jakkoli současnost přepisuje definici toho, co je pro americkou ekonomiku "hodně" žádostí o podporu.

Nedůvěra v rally

Akciový trh má tendenci o pár měsíců předbíhat vývoj v ekonomice (ne vždy se trefí, to je ale téma na jiný text). Ceny dluhopisů mají ale tendenci klesat (a výnosy růst) zpravidla až v době, kdy se akciovým trhem očekávané hospodářské oživení začne stávat skutečností, investoři se začnou zbavovat bezpečných bondů a centrální banka omezí podporu ekonomiky, k čemuž se může připojit třeba i nárůst v inflačních očekáváních.

V současnosti ale investoři v USA ani zdaleka nepropadají nějakému bezbřehému optimismu. Průzkum mezi drobnými investory ukazuje na největší rozdíl mezi podílem býků a medvědů mezi individuálními investory za více než čtyři roky. Jde přitom o poměrně zajímavý kontrariánský signál pro ty, kdo naopak věří v další posilování akcií.

Nálada amerických drobných investorů (podíly býků a medvědů)

Oživení na akciovém trhu tak pokračuje při nadále velice nízkých výnosech vládních dluhopisů USA. A navzdory extrémnímu nárůstu ocenění akcií (ceny vzrostly při současném prudkém propadu ziskovosti firem) mohou býci věřit v další růst, což podporují i některé zprávy o dobrých výsledcích testů vakcíny na COVID-19.

Při úspěšném restartu ekonomiky a s možností, že případná další vlna pandemie již nebude tak zdrcující, tedy má větší naději na pokračování rally na trhu s akciemi. Tu bude dále živit také masivní program odkupů aktiv ze strany Fedu, na který spoléhají také investoři do dluhopisů. Je ale nepravděpodobné, že by trh mohl být dlouhodobě plný vítězů.

Zdroj: CNBC