Akcie: Jak drsný bude příští medvědí trend
|

Akcie: Jak drsný bude příští medvědí trend

Dobrou zprávou pro investory je, že nadprůměrně dlouhé býčí trendy nejsou vždy následovány nadprůměrně dlouhými nebo výraznými medvědími trhy. Špatnou zprávou je, že historie není vodítkem pro budoucnost.

Býčí trh Medvědí trh Korekce na trzích Akciový trh Americké akcie

Velká část trhu se obává, co se bude dít, až skončí aktuální býčí trend na akciovém trhu. V médiích se objevují články o tom, že dlouhé býčí trhy vedou k extrémům, že čím více ceny rostou, tím drsnější je následný pád. Skutečnost je ale taková, že neexistuje korelace mezi délkou a silou býčího trendu a délkou a závažností následného medvědího trendu.

Mark Hulbert, zakladatel Hulbert Financial Digest, který sleduje investiční doporučení více než 160 analytických týmů od roku 1980, tvrdí, že by se investoři neměli ničeho obávat. Poslední býčí trh podle něj netrvá přes deset let, jak se všeobecně tvrdí, ale pouze čtyři roky. Od roku 2009 se podle dat společnosti Ned Davis Research na americkém akciovém trhu objevily dva faktické medvědí trendy (pád o 20 % a více).

Při dalším zkoumání dat přišel Hulbert na to, že od roku 1900 na trhu nastalo 36 medvědích trendů a 37 býčích trendů, přičemž korelace mezi délkou růstové a poklesové fáze je spíše inverzní, a to se spolehlivostí 95 %. Takže čím delší je býčí trend, tím kratší bývá následující medvědí trh. Mezi délkou býčího trhu a hloubkou následné ztráty opět neexistuje žádný vztah, což tedy nevylučuje možnost menší, ale ani větší než ztráty.

Hulbert nechce nikoho utěšovat tím, že následující medvědí trend bude v pohodě a ztráty budou malé. Spíše jde o to, že když už někdo vytahuje hororové scénáře, měl by je mít podepřeny o jiné argumenty, než je délka současného býčího trendu.

Investoři by se podle něj měli zaměřit na mnoho jiných faktorů, které mohou ovlivnit vývoj na trzích. Jedním z nich je extrémní nadhodnocení amerických akcií. Například ukazatel CAPE (cyklicky upravený ukazatel P/E) je vyšší než 96 % všech měsíčních údajů od roku 1871. Na základě ekonometrického modelu, který využívá historické údaje pro CAPE a index S&P 500 k předpovídání závažnosti následného medvědího trendu, povede příští pokles indexu Dow ke ztrátě 35 %. Je to více, než je průměrná ztráta na medvědím trhu od roku 1900 (-31,1 %), ale méně než 50 % při posledním velkém sešupu mezi roky 2007 a 2009.

Zdroj: MarketWatch