Akcie: Je čas vsadit na ropné oživení?
|

Akcie: Je čas vsadit na ropné oživení?

Trh s ropou již řadu měsíců sleduje mnohdy protichůdné faktory, snaha o omezení produkce suroviny ze strany zemí OPEC a dalších významných těžařů ovšem nese ovoce, a ceny ropy se tak po mnoha letech podívaly nad 60 USD za barel. Akcie ropných firem ovšem obdobné oživení nepředvádějí.

Komodity Ropa Ropa WTI Americké akcie Energetika

Začněme grafem, který možná vyvolává více otázek, než kolik nabízí odpovědí. Ukazuje dlouhodobý vývoj cen ropy a relativní výkonnosti akcií z energetického sektoru v USA (ve vztahu k indexu S&P 500). Na první pohled se zdá, že obchodníci s ropou věří jinému příběhu než akcioví investoři.

Může to mít dva hlavní důvody:

1. Obchodníci s ropou mají pravdu, takže by akcie firem z energetického sektoru měly mít tendenci dohnat svou výkonností vývoj ceny základní suroviny.

2. Pravdu mají akcioví investoři, takže by nás měl čekat opětovný propad cen barelu.

Odpověď samozřejmě poskytne až čas. S takovým výhledem se ale investor jen sotva může spokojit, a tak má smysl se alespoň pokusit zvážit jednotlivá rizika.

"Na základě indikátorů, které sleduji, vnímám pro ceny ropy krátkodobý protivítr v podobě sezónnosti, výrazné dlouhé spekulativní pozice, medvědí vzorce na grafech implikované volatility na trhu s ropou, vidím americkou ropnou produkci na maximu a samozřejmě také protichůdné signály na grafu ceny akcií energetických společností v Americe. Geopolitická karta může hrát pro obě strany, celkově tak považuji ceny ropy spíše za vyšší než odpovídající situaci. Nemám křišťálovou kouli, ale růst cen ropy považuji spíše za dočasný jev," nabízí svůj pohled Callum Thomas z webu Topdown Charts.

Zdroj: Topdown Charts