Příklad úspěšné investice do akcií

Úspěšnou investici hledá řada drobných i větších investorů. Mnohdy se kvůli tomu probírají tunami analýz a tržních komentářů. Vynikající akciové investice mají přitom mnozí obden před očima. Nebo v žaludku.
V předchozím článku jsem se věnoval charakteristice úspěšné investice do akcií. Nyní bych chtěl nabídnout jeden příklad z praxe, jak taková úspěšná investice může vypadat. Je to příklad ex post, nicméně právě z příkladu úspěšné minulé investice lze pochopit, co by vlastně měl investor hledat.
Takhle se vybírá správná akciová investice
Původní logo popisované firmy (podkladového aktiva) zná asi málokdo, nicméně nepředpokládám, že by se našel někdo takový, kdo nezná společnost McDonald's. Tato společnost expandovala v uplynulých desetiletích rychlým tempem a přinesla investorům, kteří dostatečně brzy rozpoznali její globální potenciál, velmi zajímavý výnos.
Potenciál růstu tržeb a zisku
V tabulce je shrnutí vývoje několika ukazatelů za uplynulých 31 let. V roce 1980 se již nejednalo o žádnou začínající společnost, McDonald's měl za sebou několik řadu let podnikání a dalo se přijít na to, jak by mohla budoucnost této společnosti vypadat.
V uplynulých 31 letech rostly tržby společnosti průměrným ročním tempem 8,3 %, což je více než historický průměrný růst ziskovosti velkých amerických firem. Tento růst tržeb byl důsledkem otevírání nových poboček po celém světě a postupným rozšiřováním sortimentu s tím, jak se prodlužovala otevírací doba (jedna ze zajímavých charakteristik, na kterou jsem při svých analýzách společnosti narazil: v USA má řetězec největší tržby v takzvaném ranním časovém bloku, kdy vlastně neprodává žádné hamburgery). Nejen že tedy rostl počet poboček, ale rostly i tržby jednotlivých již existujících poboček.
Charakteristikou kvalitní rostoucí společnosti je takzvaná provozní páka. To znamená, že společnost nemusí k získání dodatečné koruny tržeb vynaložit stejnou částku, ale vystačí si s nižšími náklady, protože je schopna do vyšších tržeb rozpustit část fixních nákladů a/nebo dosáhnout úspor z rozsahu.
Výsledkem je růst takzvané ziskové marže (zatímco tržby vzrostly z 2,2 miliardy USD na 26,4 miliardy USD, náklady s tím spojené vzrostly z 2 miliard USD jen na 21,1 miliardy USD), což pomáhá i rychlejšímu růstu čistého zisku, než je růst tržeb. V případě McDonald's rostl čistý zisk v uplynulých 31 letech průměrným ročním tempem 10,8 %, čili provozní páka přidala dodatečných 2,5 procentního bodu výnosu.
Volné peníze jsou příslibem dividendy
Když kvalitní společnost nepotřebuje vynaložit veškeré inkasované peníze na financování budoucího růstu, může volné prostředky využít k odkupu vlastních akcií nebo na výplatu dividend. V případě McDonald's došlo k obojímu.
Odkup vlastních akcií snížil počet emitovaných akcií o třetinu, díky čemuž zisk na jednu akcii rostl rychleji než samotný čistý zisk společnosti. Pravidelně vyplácená dividenda přinášela zhruba stejný výnos, jaký generoval odkup vlastních akcií. Bez vlivu správného načasování investice (tedy změny relativního ocenění P/E) by investor za 31 let držení těchto akcií inkasoval průměrný roční výnos 14,1 %, čili vrácení přebytečného kapitálu přidalo dodatečných 3,3 procentního bodu výnosu.
Dobré načasování
Posledním kamínkem do mozaiky úspěšné investice bylo správné načasování. V roce 1980 panovaly obavy z vysoké inflace, která znehodnocuje nominální výnosy. Investoři proto požadovaly vyšší očekávaný výnos a akcie se obchodovala na nízké úrovni relativního ocenění P/E. Hodnota relativního ocenění v loňském roce byla skoro na dvojnásobné úrovni – a tento fakt přinesl dodatečný výnos 2,3 % ročně.
Celkem tedy investor mohl inkasovat za uplynulých 31 let průměrný výnos z investice do akcií McDonald's 16,8 %, což je více než dvojnásobek historického dlouhodobého průměrného výnosu z investice do diverzifikovaného portfolia velkých amerických společností (přibližně 8,3 %). Úspěšná investice jako vystřižená z učebnice.