Čím (také) mohou žít akciové trhy v roce 2021?

Předpovědi jsou disciplína pro blázny a naivky, i tak se ale sluší na přelomu roku zformulovat své nejpoctivější a nejlepší možné odhady toho, co může hýbat s akciovými trhy v následujících dvanácti měsících. Je v podstatě jisté, že se naplní maximálně polovina předpokladů a že se objeví něco naprosto nečekaného, co z následujících odstavců ve zpětném zrcátku udělá snůšku hloupostí. Nuda každopádně nehrozí, pokud tedy navzdory obecným očekáváním náhodou nebude na trzích extrémní klid. Uvidíme.
Sdílím přesvědčení, že dojde k přehřátí ekonomiky vinou pokračujících podpůrných opatření v době, kdy se zdá, že vakcinace proti covidu-19 probíhá lépe, než se čekalo. Inflace přestane být pouhou hrozbou (či dokonce cílem), dlouhodobé výnosy dluhopisů porostou a s tím se výnosová křivka stane výrazně strmější. To by mělo nahrávat akciím bank a také hodnotových společností.
Propadnou se ale nutně technologické tituly? Pokud bude růst sazeb správně řízen a 10leté výnosy v USA zůstanou pod 2 %, technologické společnosti mohou dále růst, byť pomaleji než hodnotové akcie. V případě výraznějšího nárůstu dlouhodobých sazeb ale mohou akcie firem na sazby citlivých (zejména velice agresivně oceněné růstové tituly) prodělat seizmický šok, pokud jde o valuace, a tedy prudký propad cen.
Napětí mezi USA a Čínou podle našeho názoru poroste. I proto bude pokračovat přerod dodavatelských řetězců, protože stále více firem bude svou výrobu alokovat mimo Čínu. To jen podpoří růst inflace. Emerging markets jako celek by ale měly pokračovat v solidních výkonech.
Naopak takzvaná zelená energetika se nám jeví oceněná v souladu s těmi nejpříznivějšími možnými scénáři, a měla by tedy mít tendenci jedině zklamat. Jak ale zkušení obchodníci vědí, momentum se dokáže na trhu udržet výrazně déle, než by kdokoli předpokládal.
V roce 2021 také může investory vystrašit chuť vlád zasahovat do dění v ekonomice a na trzích, například v zájmu zlepšení konkurence. To se týká zejména digitální ekonomiky, které globálně dominuje prakticky několik velkých společností. Můžeme se dočkat třeba rozdělení Facebooku nebo otevření vyhledávače Googlu (někteří ještě pamatují například dění okolo IBM v 60. letech).