Akcie v roce 2024: Uvidíme nové extrémy, problémy i příležitosti. Před USA nebo Čínou preferujeme Evropu

Klíčovou otázkou pro akciové trhy v roce 2024 je a bude, zda (ne)přijde recese. Investoři by se měli soustředit na firmy působící v obranném průmyslu, v oblasti kybernetické bezpečnosti nebo na komoditní sektor, regionálně se jeví zajímavě evropské i samostatně britské tituly. Radil bych také zvážit snížení expozice vůči americkým mega caps.
Recese na prvním místě
Loni byla pro akcie podstatným faktorem odolnost ekonomiky. Došlo k nejstrmějšímu nárůstu základních sazeb centrálních bank za celá desetiletí a zdálo se, že je recese nevyhnutelná. Ovšem díky bezprecedentní americké fiskální politice a davovému šílenství okolo umělé inteligence se ekonomika USA dokázala recesi vyhnout a technologické tituly vystřelily do nových výšin. Akciové indexy se vrátily na rekordní maxima, aniž by hospodářství spadlo do recese.
Ta nám i proto bude dělat starosti i v roce 2024. Ekonomové predikují v USA 50% pravděpodobnost recese, což ukazuje, že vývoj v roce 2024 navzdory optimismu investorů není jasný a nemusí být hladký. Velkou neznámou je také další politické směřování Číny. V minulosti si nicméně akciové trhy v měsících okolo momentu prvního snížení sazeb zpravidla vedly dobře.
Klíčová témata
Loňský rok byl pro čínské akcie opět plný zklamání, zejména ve srovnání se zeměmi, které na takzvané fragmentační hře zatím vydělávají. Dodavatelské řetězce se totiž Číně stále častěji vyhýbají. Mezi dosavadní vítěze patří zejména Indie, Mexiko, Brazílie a Vietnam, přičemž očekáváme, že je budou akciové trhy před Čínou nadále upřednostňovat. Zajímavé je, že se čínský akciový trh od začátku roku 2018 při přepočtu na americké dolary propadly o více než 40 %.
V rámci portfolií zvyšujeme expozice vůči komoditnímu sektoru, protože pokračuje takzvaný supercyklus vyvolaný silným celosvětovým trendem urbanizace, investicemi do "zelené" transformace a omezenou nabídkou. Geopolitické napětí ve světě navíc patrně prospěje akciím firem působících v oblastech kybernetické bezpečnosti a obrany. Pokud trhy vsadí na další pokles sazeb v roce 2024, mohou se krátkodobě vzpamatovat akcie firem podnikajících v oblasti "zelené" transformace, ať už se jedná o větrnou či solární energii, elektromobily, energetická úložiště nebo téma vodíkové ekonomiky.
Nový extrém vyžaduje snížení sázek na americké mega caps
Loňský rok nejspíše vejde do dějin jako období tržních extrémů. Rozruch kolem generativní umělé inteligence dostoupil vrcholu a sedm největších amerických veřejně obchodovaných firem (Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon, NVIDIA, Meta Platforms, Tesla) opět lákalo obrovské peníze. Tyto společnosti na burze více než čtyřikrát překonaly výsledek indexu S&P 500, který přitom vzrostl o bezmála čtvrtinu.
V důsledku toho je americký akciový trh nejkoncentrovanější za posledních sto let, nebo k tomu má minimálně hodně blízko. Za tím se neumně skrývá jedna nepříjemná pravda – tak dobré výsledky nemohou trvat věčně, pokud si tato skupina firem nepodmaní celou ekonomiku a nedokáže nadále překonávat již tak vysoká očekávání (nejen) pro rok 2024.
Kvůli vysoké koncentraci indexu S&P 500 (o technologickém Nasdaqu nemluvě) je americký akciový trh rizikovější, protože návratnost stále více závisí na omezené množině rizikových faktorů, přičemž jedním z nich je postoj investorů k technologickým titulům. V roce 2024 je proto podle nás důležité snižovat expozici vůči největším americkým korporacím.
Hledáte hodnotu? Zkuste Británii a zbytek Evropy
Na evropských akciových trzích vidíme opak toho, co se děje v USA. Ve srovnání s americkými akciemi se ty evropské obchodují s diskontem okolo 28 %. My si ovšem nemyslíme, že by výnosy z amerických akcií byly i napříště dlouhodobě o tolik vyšší než ty v Evropě.
Jsme naopak přesvědčeni, že evropské a britské akcie nabídnou lepší návratnost než ty v USA. Pokud se promění nálada na trzích nebo utlumí ekonomická aktivita, nabízejí navíc evropské trhy vyšší expozici ve zmíněném obranném sektoru.