US MARKETZavírá za: 2 h 11 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Akciové obavy: Končí éra úžasné sedmičky?

Růst hospodaření i cen akcií firem z takzvané úžasné sedmičky (Amazon, Apple, Alphabet, Tesla, Meta Platforms, NVIDIA, Microsoft) byl v posledních letech jedním z hlavních témat býčího trendu na americkém trhu. V uplynulých měsících je ale cítit zpomalení kvůli vysokým nákladům firem na provoz technologií umělé inteligence (AI), opatrnějším výhledům a také geopolitickým rizikům. Investoři i proto hledají příležitosti jinde.

AI: Euforie vs. realita

Technologické giganty se v posledních letech vezli na vlně optimismu ohledně rozvoje umělé inteligence. Růst tržeb, vyšší marže a neutichající zájem o AI vynesly jejich akcie na nová historická maxima. Investoři si ale stále více všímají  vysokých kapitálových výdajů spojených s rozvojem AI a méně přesvědčivé výhledů na další kvartály. Zpomalení bylo patrné u akcií Microsoftu, brzy se přidaly také Amazon a Alphabet.

Společnost Meta Platforms je letos mezi akciemi z úžasné sedmičky růstovou výjimkou. Díky úspěšnější monetizaci AI vnímá trh její investice pozitivněji. Možným katalyzátorem růstu je i možnost zákazu TikToku v USA, který by posílil pozici Facebooku a Instagramu.

Alphabet, Amazon, Apple, Microsoft

zdroj: Google Finance

Čínský trn v oku

Akcie Applu a Tesly narážejí na zpomalující růst byznysu obou firem na čínském trhu, kde je i silná konkurence místních výrobců. Nová celní válka přitom může dále ohrozit jejich konkurenceschopnost a zvýšit náklady, obě firmy jsou totiž hodně závislé na hardwarové výrobě. NVIDIA pak má za sebou výkyv po zveřejnění čínského AI modelu DeepSeek.

NVIDIA, Meta Platforms, Tesla

zdroj: Google Finance

Čínský trh naopak v posledních týdnech investory láká díky pokračujícím snahám vlády o oživení domácího trhu i díky rozvoji AI. Po zveřejnění modelu DeepSeek začali investoři ve větší míře napírat kapitál do čínského technologického sektoru (mnozí začali již na konci loňského roku).

Vysoké valuace

To vše se děje v době, kdy valuace na americkém trhu (a v technologickém sektoru obzvláště) dosáhly historicky mimořádně vysokých úrovní. Akcie v USA se obchodují s výraznou prémií oproti čínskému i evropskému trhu a index S&P 500 je svou valuací více než 10 % nad svým pětiletým průměrem. Není divu, že v poslední době mají navrch akcie v jiných regionech, a to třeba i navzdory slabšímu růstu ekonomik (typicky v Evropě), případně díky nové vlně důvěry v tamní technologický sektor (Čína).

Hang Seng

zdroj: Google Finance

Zdroj: eToro

Alphabet (Google)AmazonAmerické akcieAppleAsijské akcieČínaEmerging marketsInformační technologieMeta Platforms (Facebook)MicrosoftNVIDIASvětové akcieTeslaUmělá inteligence (AI)
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa