Lepší nálada investorům dlouho nevydržela. Zeptali jsme se expertů na další možný vývoj na trzích

Po výplachu na trzích na konci minulého týdne se mohlo zdát, že si investoři už zvykají. Některé akciové indexy zkraje tohoto týdne už opatrně rostly. Probuzení do dne D, kdy začala platit reciproční cla na dovozy do USA, ale ukazuje, jak nervózní trhy jsou. Nejistotu investoři nesnášejí, a to, kdo a kolik bude platit, se stále mění. Náladu nezlepšují ani výroky Donalda Trumpa o tom, jak mu státy "lezou do zadku, aby zkusily vyjednat obchodní dohodu". Zeptali jsme se odborníků, jaký a proč čekají další vývoj, a s Petrem Žabžou z Air Bank jsme přímo mluvili o tom, kdo na tom všem nakonec může vydělat.
Jaký scénář vývoje na trzích čekáte v příštích týdnech? Na čem bude záležet? A co je podle vás (nej)více pravděpodobné?
Tomáš Cverna (XTB)
V první řadě bude záležet na tom, jak bude pokračovat celní přestřelka mezi USA a Čínou. Zdá se, že Peking je pevně odhodlaný pokračovat ve zvyšování cel na importy z Ameriky za předpokladu, že je bude navyšovat Trumpova administrativa. Čína navíc může zhoršený spotřebitelský sentiment kompenzovat fiskálními nebo monetárními stimuly, což jí dává prostor pro eskalaci celních válek a zvýšení nejistoty na trzích.
Petr Žabža (Air Bank)
Z první vlny propadu se trhy dostanou poměrně brzy. Někteří investoři ale budou nuceni likvidovat své pozice, což by mohlo vést k dalšímu poklesu cen. Musíme si ale uvědomit, že máme za sebou dva vysoce nadprůměrné akciové roky a že korekce jsou běžnou součástí dění na trzích. Spouštěčem té současné jsou cla a největší zásah zatím dostávají farmaceutické a zbrojařské společnosti a také automobilový sektor. Podle mě se ale brzy vzpamatují.
Jakub Marcolla (WOOD & Company)
Možných scénářů je více a přesné predikce jsou v současném prostředí hodně ošidné. S největší pravděpodobností by ale mohlo dojít k postupnému odeznění paniky vyvolané zaváděním cel. Trhy by tak mohly začít hledat dno současné korekce. Důležité bude, jaký cla dopadnou na reálnou ekonomiku. Proto bude důležité v dalších týdnech a měsících sledovat makrodata a hospodářské výsledky firem.
Tomáš Pfeiler (CYRRUS)
Jedinou jistotou na burzách je permanentní nejistota, což pro nejbližší týdny platí více než obvykle. Vývoj bude záviset na postojích hlavních aktérů. Trhy posílí, pokud se objeví alespoň náznaky toho, že jsou Spojené státy a jejich hlavní obchodní partneři ochotni skutečně jednat o podmínkách mezinárodního obchodu. Také bude záležet na blížící se výsledkové sezóně, zejména na komentářích firem k výhledu na zbytek roku. Investoři budou nervózně vyhlížet, zda se zpomalování ekonomiky propisuje do tempa růstu zisků.
Zároveň ale nepřestane rezonovat téma umělé inteligence. Pokud boom v oblasti AI bude pokračovat, zlepší se monetizace a velké technologické firmy budou dále investovat do datových center, může tento příběh burzy opět podpořit a odvrátit pozornost investorů od cel. Pokud ale firmy navázané na AI neoznámí oslnivé výsledky, současné propady se dále citelně prohloubí. Osobně se přikláním k názoru, že vyjednávání o clech potrvají delší dobu a přetrvávající nejistota povede ke slabšímu ekonomickému výkonu. Proto neočekávám, že by se akciové trhy v dohledné době vrátily na nedávná maxima.