Teď, nebo nikdy? Odborníci radí, kdy a jak začít investovat

Nedávné výprodeje na trzích nemusejí být důvodem ke strachu, ale naopak šancí, jak výhodně vstoupit do hry. Zkušení investoři radí, pro koho je teď vhodná doba začít a jak by mělo startovní portfolio vypadat. V několika věcech se shodují. Zásadní je, kolik vám je let, jak dlouho chcete investovat a jak velké riziko jste ochotni podstoupit.
Už delší dobu uvažuji o tom, že začnu investovat na burze. Je na to teď správná chvíle, nebo mám raději počkat, až se uklidní volatility v souvislosti se cly?
Jakub Marcolla (WOOD & Company)
Domnívám se, že aktuální situace nabízí vhodnou příležitost ke vstupu na akciové trhy. Nacházíme se uprostřed výrazné tržní korekce, což bývá historicky příznivý moment pro dlouhodobé investory. Jak se říká, "když teče krev, nakupuj". Je ale potřeba počítat s tím, že volatilita ani zdaleka nemusí být u konce. Proto doporučuji držet část peněz v hotovosti, aby bylo možné dokupovat. Klíčové je zaměřit se na kvalitní, dlouhodobě perspektivní společnosti a vyhnout se rizikovým a spekulativním titulům.
Tomáš Pfeiler (CYRRUS)
Investování je ze své podstaty dlouhodobý proces, a proto mohou aktuální výprodeje představovat zajímavou příležitost. Tím netvrdím, že ceny akcií nemohou klesnout ještě níže. Snažit se trefit dno ale není rozumná strategie, podaří se to málokomu. Při dlouhodobém pravidelném investování lze přitom omezit riziko vlivu extrémních výkyvů cen.
Jiří Tyleček (XTB)
Investování by mělo být rozhodnutím založeným na dlouhodobých cílech, nikoli na snaze časovat trh. Situace kolem cel a geopolitiky se může rychle měnit a z čekání na klidné časy se může stát čekání na Godota. Na druhou stranu, turbulentní vývoj na burzách není prostředí, ve kterém by si méně zkušení investoři libovali. Začít se ale dá vždy, přičemž pravidelné (například měsíční) vklady rozloží riziko špatného načasování. Burzy v dlouhodobém horizontu rostou, krizím navzdory.
Petr Zajíc (Amundi)
Vždy je správná chvíle, nejhorší je neinvestovat. Podobná volatilita navíc přináší investorům možnost nakupovat levněji než na stabilním trhu. Ano, je možné, že trhy ještě klesnou, ale pro pravidelného investora to znamená jen prostor pro další výhodnější nákupy.
Jak by mělo teď a možná i pro delší období vypadat moje investiční portfolio?
Tomáš Cverna (XTB)
Kdybych teď zakládal portfolio na 10 let a začínal od nuly, měsíčně bych nakoupil z 50 % ETF na akciový index S&P 500, 10 % ETF na dividendové tituly, 20 % ETF na index akcií malých amerických firem Russell 2000 a 20 % bych stabilně držel v peněžní pozici, která se dá použít k nákupům v případě dalších poklesů. Podle preferencí a znalostí investora by se daly zvážit i jednotlivé akcie.
Tomáš Pfeiler (CYRRUS)
Klíčové je diverzifikovat a mít v portfoliu různé třídy aktiv. Pro retailového investora jsou to akcie a dluhopisy. Prozatím nevidíme otřesy na trhu amerických vládních dluhopisů srovnatelné s panickou fází na začátku pandemie během března 2020. Dluhopisy tak plní funkci bezpečného defenzivního aktiva. Vládní dluhopisy největších zemí fungují jako pojistka proti recesi. Investoři s vyváženým portfoliem proto nyní nezažívají takové propady jako ti, kteří drží pouze akcie. Z dlouhodobého hlediska se ale převaha akcií vyplácí. Osobně fandím teorii, že by podíl akcií v portfoliu měl odpovídat výsledku jednoduchého výpočtu "100 minus věk investora".
Petr Zajíc (Amundi)
Podle mě záleží primárně na věku investora, respektive na investičním horizontu a samozřejmě na jeho ochotě riskovat, tedy na tom, jak velkou krátkodobou ztrátu je schopen akceptovat. Pokud tedy investuji na rok nebo jsem opravdu konzervativní investor, preferoval bych spíše instrumenty peněžního trhu nebo krátkodobé instrumenty a podíl akcií maximálně do 10 %.
Pokud ale investuji na více než 10 let a jsem schopen akceptovat riziko, preferoval bych čistě akciové investice, případně doplněné o rizikové dluhopisy (emerging markets, high yield). No a v časových horizontech mezi pak měníme podíl akcií a dluhopisů podle principu "čím delší investiční horizont, tím vyšší podíl akcií". Mimochodem, důležitost investic do dluhopisů potvrdil i současný výprodej na akciových trzích, kdy v době prudkých propadů cen akcií dluhopisové strategie naopak posilovaly.
Jakub Marcolla (WOOD & Company)
Struktura portfolia vždy závisí na investičních cílech, toleranci k riziku a časovém horizontu. Obecně ale doporučuji držet diverzifikované portfolio složené přibližně z 15 titulů napříč různými sektory. Zaměřil bych se především na trhy v USA a Evropě. Do portfolia bych se nyní nebál zařadit dluhopisy s vysokou durací, které mohou být skvělou ochranou proti výkyvům na akciovém trhu.