Bezpečné přístavy na trhu stále jsou. Experti radí, kde hledat útočiště

Nepřehledná situace kolem tarifů vnesla na trh chaos. Odložení většiny cel ale přesvědčilo investory k nákupům a burzy začaly růst. Lze se ale - po opačných zkušenostech z posledních týdnů - spoléhat na to, že opatření vydrží déle než pár hodin? Ekonomové z investiční banky Goldman Sachs tomu věří a snížili odhad pravděpodobnosti recese v USA na 45 % ze 65 %. Každé portfolio ale potřebuje nějakou kotvu a stabilitu. A proto jsme se zeptali expertů, kde je hledat.
V jakých sektorech teď hledat bezpečí?
Tomáš Pfeiler (CYRRUS)
Roli bezpečného přístavu budou plnit klasické defenzivní sektory jako nezbytné spotřební zboží a služby (například Coca-Cola), zdravotní péče a farmaceutické firmy se široce diverzifikovanými produktovými portfolii (Pfizer), eventuálně některé veřejné služby (American Water Works).
Zároveň bych se nebál nákupů více hodnotových titulů z technologického sektoru. Zajímavý je například Microsoft, jehož byznys je ve srovnání s ostatními firmami z takzvané úžasné sedmičky 7 méně cyklický a není přímo vystaven vlivu cel (na rozdíl od Applu nebo Amazonu). Zisky společnosti solidně rostou, přičemž právě růst se v prostředí blížící se recese může stát vzácnou a vyhledávanou komoditou.
Tomáš Cverna (XTB)
Ať už se vyplní stagflační scénář, nebo scénář recese, vyjít by z toho vítězně měl sektor základního spotřebního zboží a služeb a dividendové společnosti z něj. Případně mohou investoři vsadit na Buffettův konglomerát Berkshire Hathaway, který je sám o sobě vlastně takovou alternativou ETF sledujících index S&P 500.
Jakub Marcolla (WOOD & Company)
Mezi tradiční defenzivní sektory, které plní roli bezpečného přístavu v turbulentních časech, řadím zdravotnictví, nezbytné spotřební zboží, veřejné služby nebo telekomunikace. Osobně ale zastávám názor, že dlouhodobé držení pouze defenzivních sektorů nemusí být nejlepší strategie. Investoři by se měli zaměřit i na růstové oblasti, především na technologický sektor, který má potenciál generovat nadstandardní výnosy.
Petr Zajíc (Amundi)
V dobách větší volatility se obvykle daří telekomunikačním společnostem, výrobcům a distributorům energií nebo společnostem v sektoru nezbytného spotebního zboží a služeb.
Který region teď bude nejlepší na investice?
Jiří Tyleček (XTB)
Spojené státy jsou a zůstanou lídrem investičního světa. Důvod je jednoduchý – kapitalismus tam má nejlepší podmínky. Jsou lídrem v inovacích se silným technologickým sektorem a zajištěnými energiemi.
Evropa si může dostat silný zbrojní impulz, ale bez zlepšení investičního prostředí bude USA jen těžko sekundovat. Kvůli zhoršujícím se vztahům s Amerikou příliš nevěřím ani Číně a nemám velkou důvěru ani v komoditní producenty, tedy arabské země nebo Latinskou Ameriku.
Petr Zajíc (Amundi)
S ohledem na rychle se měnící situaci je těžké cokoli predikovat. Ale poslední týdny ukázaly, že například region střední a východní Evropy je celkem rezistentní, stejně jako některé další vybrané rozvíjející se trhy, například Brazílie.
Jakub Marcolla (WOOD & Company)
Z dlouhodobého hlediska považuji za nejatraktivnější trh USA, a to především díky jeho historii, inovacím a vyspělosti kapitálového trhu. Hned za ním následuje Evropa, která by v příštích letech mohla projít výrazným oživením a nabídnout investorům zajímavé příležitosti.
Tomáš Pfeiler (CYRRUS)
Současné výprodeje ukázaly, že je naivní si myslet, že by Evropa mohla překonat USA. Cla na starý kontinent dopadnou rychleji, než se může projevit pozitivní vliv výdajů na zbrojení. Čili bych stále favorizoval Spojené státy. Díval bych se po velkých a stabilních firmách, které zároveň dokážou solidním tempem zvyšovat zisky a nejsou přímo ohrožené bariérami v zahraničním obchodě.