Zůstat na trhu, i když to bolí aneb Jak se nezbláznit (ani) z Trumpa

Donald Trump je jako ten spolužák, který nejdřív vyhrožuje, že vám zničí referát, protože se mu nelíbí vaše téma, ale pak vám dá bonbon a usmívá se, že to byl přece jenom vtip. A pak vás během hodiny píchá kružítkem do zad. Trhy mají za sebou další "šprým" amerického prezidenta, po kterém si ti popíchaní od kružítka užili trochu těch cukrátek. Tohle ale přestává být sranda.
Ještě ve středu dopoledne obchodníci schovávali hlavy mezi ramena v obavách z dopadů eskalujících celních válek, aby už večer slavili, že cla zatím nebudou uplatňována. Kdo ráno prodal, odpoledne nebo večer (podle toho, na které straně Atlantiku se zrovna nacházel) si možná rval vlasy.
Je to náročné. Donald Trump nejprve vyhlásí vysoká cla na všechno, co se jenom mihne přes oceán směrem do USA. Trhy padají, obchodníci šílí a portfolia investorů ztrácejí na hodnotě. Pak prezident cla pozastaví, protože to byl přece od začátku plán. "Žádný jiný prezident by tohle neudělal, jenom já," zůstane u toho Trump Trumpem. A trhy letí vzhůru, obchodníci šílí a portfolia investorů utěšeně rostou.
V souvislosti s tím vším v posledních dnech mění majitele rekordní počty akcií a přesouvají se biliony dolarů. A to všechno proto, že se jeden americký prezident chce zapsat do historie. Do té burzovní už vstoupil, to se mu musí nechat. Snad nebude chtít být tak efektní i v geopolitice, i když i v ní leccos naznačil.
Dlouhodobí investoři jsou tomu všemu samozřejmě vystaveni stejně jako denní obchodníci a spekulanti. Na rozdíl od lidí, které živí někdy i drobné rozdíly mezi nákupními a prodejními cenami v řádu hodin, minut, ba i vteřin, ale mají jednu výhodu – všechny ty sytě rudé i jarně zelené grafy a monitory na CNBC, Bloombergu nebo třeba iDnes.cz můžou sledovat se stejnou vášní, se kterou pozorují růst svých pokojových rostlin.
Vědí totiž, že na akciovém trhu nejsou kvůli sprintu mezi dvěma tweety (jak jen nazvat vzkazy na síti X nebo třeba na Trumpově síti Truth Social, nemáte nějaký nápad?), ale spíš jako ultramaratonci, co sem tam v běhu nebo chůzi tržní mlhou narazí do značky s nápisem "geopolitika" nebo "recese", ale mají čas se z toho oklepat. Vědí, že své peníze "nehoní" po trhu podle toho, jestli si dal Trump zrovna moc těžký oběd. Kdo nemůže spát pokaždé, když si americký prezident rezervuje titulní stránky finančních magazínů, ten nemá problém s trhem, ale s nervy.
Z posledních dnů si spekulanti můžou vzít určitě spoustu zajímavých zkušeností, ztrát i zisků. Samá zetka. A na investory zbývá několik ponaučení, písmenkově pestřejších.
1. Neinvestuje podle (nálad) politiků
Dnešní novinový titulek je zítřejší podestýlka pro králíka. Politici přicházejí a odcházejí, i když někteří hlasitěji než jiní, na lidské touze po lepším životě se ale nic nemění. Kapitalismus není dokonalý, ale pro dlouhodobé investování zatím nic lepšího nebylo vynalezeno.
2. Nejlepší dny na burze přicházejí v dobách, kdy se trhy topí v krvi
Ano, většina nejsilnějších dnů pro akciové trhy, které dlouhodobě významně přispívají k celkovému zhodnocení investic, nastává v obdobích, kdy se zdá, že se hroutí svět (vizte graf výše). Odejít z trhu v panice, která v takových situacích nastává, pak nezřídka znamená zmeškat večírek, který pro mnohé nečekaně propukne často právě v době, kdy už zkrátka "není co ztratit".
3. Mějte plán a držte se ho
Dlouhodobý investiční horizont je jako dobrý deštník – v bouřce vás před vodou neochrání úplně, ale udrží vás dost v suchu na to, abyste doběhli domů bez zápalu plic. Když investujete podle svých cílů, časového horizontu a ochoty riskovat, neměl by vás rozhodit ani někdo, kdo si na hulákání založil vlastní sociální síť, když ho předtím na té cizí kvůli podobnému pokřikování zakázali.
A také stojí za to si připomenout pár věcí, o kterých pravděpodobně v dalších týdnech a měsících bude řeč. Ať to bude v souvislosti se cly, výsledkovou sezónou nebo třeba geopolitikou.
- Akciový trh předbíhá realitu: Trh až tolik nereaguje na to, co se právě stalo, ale na to, co se čeká. A proto ceny akcií často klesají dřív, než firmy začnou oznamovat horší výsledky, a zase začínají růst předtím, než se čísla zlepší (příklady v grafech na konci článku). Tržní dna předcházejí lokálním minimům zisků společností.
- Panika je příležitost pro odvážné a trpělivé: Když trh padá a část investorů prodává, ceny můžou klesnout na hodně atraktivní úrovně (někdo ostatně nakupuje to, co někdo jiný prodává). Nakupovat v době, kdy trhu dominují obavy, je samozřejmě z psychologického hlediska náročné. Ale je to výhodné.
- Čekání na jasné dno je ošidné: Investoři často prodávají s tím, že se na trh vrátí, až se situace zlepší. Ale trh pak často změní kurz dřív, než na to oni vůbec stihnou zareagovat.
- Trhy se někdy chovají "nelogicky": I ty nejhorší zprávy mají někdy nečekaně malý dopad na trhy, protože s nimi investoři už předtím počítali. Stejně tak jindy projdou bez povšimnutí i jinak hodně pozitivní novinky. Znovu se vracíme k tomu, že trh pracuje s očekáváním.