US MARKETZavírá za: 4 h 12 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Štěpán Pírko: Centrální banky ovládají peníze světa

Cenová stabilita je nežádoucí. Pokud nebude inflace, celý systém se zhroutí, a proto centrální banky doslova lijí peníze na trh. Nedůvěra ve finanční systém je jedním z motivů k nákupu zlata. Lidé si moc dobře uvědomují, že jeho hodnota je už stovky let stabilní, říká Štěpán Pírko z investiční společnosti Colosseum.

Michael Šolín
Michael Šolín
13. 10. 2010 | 6:00
Ekonomika

Září na burzách "přepsalo" burzovní almanach a patřilo k nejlepším obchodním měsícům za poslední desítky let. Index S&P 500 přidal 9 procent. Kde se po prázdninách vzalo tolik dobré nálady?

Štěpán Pírko (ŠP): Zcela zásadní vliv má činnost centrálních bank. Ty podporují trhy tím, že stále nakupují státní dluhopisy a další aktiva. Investoři, kteří prodejem těchto investic získají od centrálních bank peníze, je pak nalévají do dalších aktiv – akcií, komodit nebo nemovitostí. Dá se říci, že centrální banky touto činností podporují ceny všech investic.

Na konci srpna (27.) se na zasedání Federal Reserve v Jackson Hole stalo něco, co považuji za zlomovou událost pro aktuální dění na burzách. Zasedání se zúčastnili i šéfové dalších světových centrálních bank. Podle mě byly právě zde položeny základy pro zářijový růst.

Vývoj amerických akcií sledujte zde

Důležité je nepřehlédnout dvě skutečnosti. Zaprvé, nejmocnější centrální banky postupují koordinovaně. To je obrovská síla, bez nadsázky tyto instituce fakticky ovládají všechny peníze na světě. Když budou chtít, trhy budou růst, když budou chtít, trhy budou padat. Zadruhé, centrální bankéři již svoji podporu trhům sdělují zcela otevřeně. Nikdo nehovoří o cenové stabilitě, boji s inflací. Cenová stabilita je nežádoucí. Pokud nebude inflace, celý systém se zhroutí.

centrální banky lijí peníze na trhy. Místo boje s inflací o ni usilují. A hrmada peněz žene ceny aktiv nahoru

Proto centrální bankéři lijí peníze na trhy. Například šéf Fedu prohlásil, že lití peněz na trhy zvyšuje bohatství obyvatel, protože udržuje ceny aktiv výše, než by byly bez toho. To je z úst centrálního bankéře neslýchané prohlášení. Podobně šokující byla odpověď představitele Bank of England při nedávném dotazu novináře, zda příliš nízké sazby nepoškozují lidi, kteří spoří. Bankéř odvětil, že lidé by neměli spořit, ale utrácet, aby podpořili ekonomiku.

Na posledním zasedání Fedu zaznělo, že je inflace příliš nízká. Od instituce, jejímž hlavním cílem je boj s inflací. Tyto signály nelze ignorovat. Centrální banky mluví o tom, že svou činností podporují ekonomiku a bojují s krizí. Ve skutečnosti je jejich cíl jiný – zničit inflací dluhy. To však nemohou říci lidem. Je jasné, že když zcela bez nákladů mohou vytvořit peněz, kolik chtějí, že se jimjejich cíl časem podaří splnit.

Vydrží tedy tato podporovaná býčí nálada do konce roku, eventuálně i do úvodu roku příštího?

ŠP: Výše popsaný proces není na pár týdnů, ani pár měsíců.

Jaká jsou největší rizika pro současnou "rally"?

ŠP: Jelikož růst je živen penězi centrálních bank, je přirozeně největší hrozbou, že centrální banky kohoutky zastaví nebo přivřou. To by mohlo nastat při překvapivě prudkém zvednutí inflačních čísel, zejména cen producentů, které předbíhají ceny spotřebitelské. Jak intenzivně by podle vás měl investor sledovat aktivity zasvěcených, tzv. insiderů? V poslední době se rojí především zprávy, že intenzivně prodávají.

dříve mělo sledování insiderů větší smysl, ceny akcií totiž více odrážely fundamenty společnosti. Pokud centrální banky přivřou penězovody, poletí dolů i akcie kvalitních společností

ŠP: Postoj insiderů měl podle mého názoru mnohem větší vypovídací schopnost v minulosti než nyní. Trhy byly svobodnější a cena akcie více odrážela skutečné fundamenty. Nyní jsou trhy výrazně manipulované centrálními bankami. Když budou kohoutky centrálních bank otevřené, bude růst akcie i krachujícího podniku. Když budou zavřené, bude padat akcie i té nejlepší firmy. Insider vidí skvěle svůj podnik, docela dobře svůj obor, ale již méně sleduje aktuální politiku centrálních bank a náladu na finančních trzích. Vidí skvěle svůj strom, ale méně vidí celý les. Proto nemusí mít sledování chování insiderů významnou predikční schopnost.

Růst také provázejí malé objemy obchodů. Pražská burza této nevalné statistice "kraluje". Je růst akcií bez podpory objemů udržitelný?

ŠP: Burza v Praze se vyvíjí značně podle nálady ve světě, proto nejsou nízké objemy obchodů v Česku nijak směrodatné. Přes léto jsou objemy obchodů na akciových i jiných burzách vždy nižší. Obvykle se uvádí, že růst při nízkých objemech je nezdravý a dlouho nevydrží. V našich výzkumech se toto pravidlo nepodařilo prokázat. Naopak se často stává, že se růst za extrémních objemů vyskytuje blízko vrcholu cen.

Vývoj českých akcií sledujte zde

Nemine den, aby se nenapsalo o zlatě. Láme jeden rekord za druhým. Je podle vás růst ceny zlata sázkou investorů na budoucí inflaci, nebo jde jen o strach z dalšího vývoje ekonomiky?

zlato prakticky v čase neztrácí svou kupní sílu, zatímco peníze za posledních 100 let ztratily 95 % své hodnoty

ŠP: Motivací k nákupu zlata je více. Na prvním místě je určitě obava z toho, že centrální banky nedokáží uhlídat hodnotu peněz. A tato obava je zcela oprávněná. Od roku 2000, kdy zkolabovaly akcie, centrální banky neustále bojují s hrozbou deflace, tedy poklesu cen. Jaká od té doby byla inflace? V Čechách 31 procent! Ve Spojených státech podobně. To jsou oficiální čísla ze statistických úřadů. Peníze za necelých 10 let ztratily třetinu hodnoty. Pro představu, vašich 100 tisíc v tomto případě má již hodnotu necelých 70. Myslíte, že má dlouhodobě smysl vytvářet úspory v penězích? Za posledních 100 let ztratily peníze více než 95 procent své hodnoty. Hodnota zlata (tedy ceny zboží nebo služeb vyjádřených v uncích zlata, nikoli v penězích) je stabilní již stovky let.

Vývoj ceny zlata sledujte zde

Dalším motivem k držbě zlata je nedůvěra ve finanční systém. Banky a další finanční instituce mohou být mnohem méně stabilní, než si většina lidí připouští. Zlato není ničí závazek, peníze ano. To je podstatný rozdíl, který lidé postupně objevují.

Investujte sám do zlata?

ŠP: Ano, již řadu let. Nákup zlata považuji spíše za ochranu svých úspor před znehodnocením než za spekulativní investici, na které chci pohádkově zbohatnout. I když existují možnosti, jak nakupovat zlato s pákovým efektem a zisky násobit, držím se při zemi. To mi umožňuje ustát výkyvy trhu, které jsou občas značné. Aktuálně držím zlato v rámci investičního programu INVEST Premium, který spravuji a ve kterém mám uloženu podstatnou část svých finančních prostředků. V rámci portfolia je nakoupeno zlato jak "pasivně", tedy dlouhodobě a bez pákového efektu, tak "aktivně", tedy v rámci obchodních strategií používaných ke správě portfolia. V rámci této aktivní složky portfolia občas zlato vlastním, občas ho prodám, není vyloučena ani spekulace na pokles při výjimečných situacích, zatímco v rámci pasivní složky ho vlastním stále. Rekordy netrhá jen zlato, ale i dluhopisy. Je to bublina, nebo jen "přirozený vývoj"?

na dluhopisech v současnosti nemusí vznikat bublina. Jejich cena totiž nemusí klesnout, minimálně do doby, než přestanou centrální banky dluhopisy houfně skupovat

ŠP: Jde o to, co je bublina. Vysoké ceny dluhopisů, a tedy jejich nízké výnosy, jsou způsobeny činností centrálních bank, které je nakupují. Vzhledem k tomu, že mohou i nadále nakupovat dluhopisy v prakticky neomezeném množství, je klidně možné, že ceny dluhopisů nikam padat nebudou. To však neznamená, že jde o dobrou investici. Reálné výnosy, tedy po odečtení inflace, budou podle mého názoru negativní.

Hodně se mluví o důležitosti pravidelného rebalancování investičních portfolií. Co když však investor nemá čas nebo poradce, který by mu pomohl? Existují alternativy?

ŠP: Aktivně spravovat portfolio je nutné, zejména v současné době, kdy centrální banky výrazně ovlivňují trhy, které značně kolísají. Spravuji investiční program INVEST Premium, který se snaží aktivně využít příležitosti, které na trzích právě jsou.

Z čeho se tedy vámi spravované portfolio skládá?

ŠP: V rámci programu se obchoduje s komoditami, měnami, úrokovými mírami, dluhopisy nebo akciovými indexy, a to jak na vzestup, tak i na pokles. V aktuálním okamžiku čítá portfolio 52 různých obchodů podle několika strategií, takže není možné je teď všechny popsat. Ale namátkou máme nakoupeny kovy (zlato, stříbro, platina, paládium, měď), koupili jsme ropu, ale naopak spekulujeme na pokles ceny zemního plynu, na růst australského dolaru nebo švýcarského franku vůči americkému dolaru, na vzestup pětiletých amerických, ale pokles dvouletých německých dluhopisů, na vzestup indexu Oil&Gas a podobně. Jedním z obchodů je i měnové zajištění do CZK, takže investor není vystaven kurzovému riziku, i když se obchoduje po celém světě, od Austrálie až po Spojené státy. Některé investice v rámci programu jsou dlouhodobé, více než 1 rok, některé trvají pouze několik dní.

* A co likvidita?*

ŠP: Program INVEST Premium je zcela likvidní, obchoduje se pouze na trzích, kde není žádný problém otevřít nebo zavřít obchod během několika sekund nebo minut. Proto si i investor může vybrat své peníze kdykoli, a to bez jakéhokoli poplatku.

V říjnu si investoři na Wall Street připomínají nehezké dny, jako například "černé pondělí" v roce 1987 nebo krach v roce 1929. Je důvod se bát i letos?

ŠP: Krach na burze může být i příležitostí, pokud je člověk připraven.

Když je řeč o Wall Street, viděl jste již film Wall Street 2?

ŠP: "Dvojku" jsem ještě neviděl, ale podívám se na ni. Naše investování je zcela odlišné od toho, co je prezentováno ve filmu, a jsem rád, že to tak je.

EkonomikaInvestiční bublinySvětové akcieZlato
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa