US MARKETOtevírá za: 0 h 15 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Spekulace mohou pokračovat. Díky moc, centrální bankéři!

Ceny akcií, komodit, korporátních dluhopisů, junk bondů a jiných rizikových aktiv v posledních dvou letech prudce rostou. Ropa překonala hranici 120 dolarů za barel a je nejdražší za poslední dva roky. Na několikaměsíční maxima se vyšplhal komoditní index a akcie ve světě posílily o desítky procent. Averze k riziku vymizela, stejně tak i obavy z návratu recese. Spekulace mají zelenou.

Petr Čermák
Petr Čermák
12. 4. 2011 | 15:00
Komodity

Jako příčinu růstu nejčastěji uslyšíme oživení globální ekonomiky, stabilizaci ve finančním sektoru, optimismus na trzích, zvyšující se poptávku po komoditách z rozvíjejících se ekonomik a jiné. Většina z výše uvedených faktorů opravdu má svůj nezanedbatelný vliv.

V pomyslném ringu se do jejich rohu nicméně připojil silný spojenec, který dominuje nad všemi. Jsou jím centrální banky a jejich extrémně uvolněná měnová politika doplněná netradičními zásahy v podobně kvantitativního uvolňování.

V posledních 3 letech předvedli centrální bankéři něco, co nemá v historii obdoby. V čele stojí americký Fed. Jedním z důsledků jeho politiky je index cen potravin na historickém maximu. Centrální banka svou vinu vehementně popírá. A to přesto, že v minulosti sama prohlásila, že se svou politikou snaží udržet ceny aktiv na vyšších úrovních, než na jakých by za normálních okolností byly.

Svou odpovědnost naopak jako jedna z mála centrálních bank přiznala Bank of Japan, která uvedla, že uvolněná monetární politika sehrála důležitou úlohu v růstu cen komodit. Přiznala, že vede k vyššímu přílivu kapitálu do komodit. Potvrdila, co většina ví již několik měsíců.

Koho zajímají "konzervy"?!

Díky extrémně uvolněné monetární politice se stávají bezpečnější a konzervativnější investice neatraktivní záležitostí a kapitál se přesouvá do rizikovějších aktiv s vyšším výnosem (například akcie nebo komodity), což následně tlačí jejich ceny vzhůru.

Aktuální vývoj amerických akcií sledujte zde

Aktuální cenu zlata sledujte zdeÚrokové sazby jsou na rekordně nízkých úrovních a inflace roste, což vede k negativním reálným úrokovým mírám.

Centrální bankéři navíc nakupují státní dluhopisy a udržují tak uměle jejich výnosnost nízko. Běžné účty, termínované vklady a bondy ztrácejí atraktivitu, ve většině případů nestačí výnos ani na pokrytí inflace.

Kvantitativní uvolňování: Na QE3 není potřeba čekat – už začalo

Centrální banky tak likvidují úspory domácností a podporují dlužníky a spekulace. Nutí investory nakupovat rizikovější aktiva, která poskytují vyšší výnos a jsou schopna uchránit jejich finanční prostředky před inflací.

Je zřejmé, že v eurozóně, ve Velké Británii a ve Spojených státech je v posledních měsících reálná výnosová míra z dluhopisů záporná. Není se proto čemu divit, že se kapitál přesouvá do rizikovějších aktiv s vyšším výnosem a kola spekulace se opět roztáčejí ve velkém.

Centrální banky opět opakují chyby z počátku století, kdy udržovaly úrokové sazby nepřiměřeně dlouho na nízkých úrovních, a přispěly tak ke vzniku spekulativní bubliny na trhu nemovitostí a podpořily prudký růst cen akcií a komodit. Otázkou tak nyní není to, zda vznikne další spekulativní bublina, jejíž splasknutí bude dalším šokem, ale kdy a kde vznikne.

Pokud bude nadále pokračovat kvantitativní uvolňování a úrokové sazby budou na extrémně nízkých úrovních, potom to bude pro riziková aktiva dobrá zpráva. Konec kvantitativního uvolňování (v USA končí QE2 v červnu 2011) a utahování měnové politiky by však mělo být pro investory varovným signálem, který upozorní, že se na obloze mohou objevit velké mraky.

ECB podle očekávání zvýšila sazby

Bank of EnglandECBFedKomoditySpekulaceSvětové akcieÚrokové sazby
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika