US MARKETOtevírá za: 10 h 48 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Muž, který vydělal na krizích v letech 1987 a 2008: Čeká nás šest nejdůležitějších týdnů americké finanční historie

Americké akciové trhy jsou na křižovatce, která nemá v dějinách srovnání. Medvědí trend, který se začal formovat v únoru, je jiný než všechny předchozí, a ačkoli akcie smazaly velkou část ztrát, býci nemají vyhráno. Myslí si to uznávaný investiční manažer Alan B. Lancz, který neváhá jít dlouhodobě proti tržní většině.

Uznávaný investor, žák Johna Templetona, je přesvědčený, že načasování a provedení probuzení americké ekonomiky z naordinovaného koronavirového spánku bude zdaleka nejpodstatnějším tržním faktorem v období do konce května.

"I v případě, že se hospodářství podaří rozběhnout bez nečekaných problémů, oživení výkonu ekonomiky bude probíhat ve tvaru U," poznamenal Lancz v polovině dubna ve svém newsletteru s tím, že oživení ve tvaru V již vzhledem k hloubce propadu zaměstnanosti a dalších důležitých ekonomických ukazatelů není ve hře.

Hra s písmeny aneb Jak může probíhat oživení po koronavirové recesi

Hra s písmeny aneb Jak může probíhat oživení po koronavirové recesi

Za rychlé probuzení ekonomiky se hlasitě nepřimlouvá nikdo menší než americký prezident Donald Trump, kterému kombinace propadu hospodářství s jeho vlastní váhavostí v začátcích pandemie COVID-19 kazí výhled na znovuzvolení v podzimních volbách.

Překážkou v rychlém otevírání výroby může být vývoj samotné epidemie v USA a také nedostatečná míra testování na koronavirus, na kterou upozorňuje řada firemních manažerů. Nadějí jsou naopak některé slibné výsledky testů konkrétních léků, které mohou v boji s virem pomoci.

Akciový trh je mohutně podporován penězi z Fedu, který odkupuje aktiva bezprecedentním tempem, a pozitivně je vnímán také více než dvoubilionový záchranný balík, který připravila Trumpova administrativa. Z březnového minima tak akcie již posílily o více než 25 %.

Proč je Amazon drahý a Bank of America levná aneb Proč (ne)věřit modelům

Proč je Amazon drahý a Bank of America levná aneb Proč (ne)věřit modelům

Lancz sám věří v hledání hodnoty v době, kdy ostatní panikaří a vyprodávají. V roce 2007 svým klientům poradil prodávat dříve, než se spustila první vlna poklesu cen akcií v obavách z hromadění nekvalitních hypoték v bilancích bank. V roce 1987 se vyhnul podzimním propadům (možná náhodným, možná prozíravým) odchodem z trhu.

Současnou situaci nevnímá jen optikou pandemie koronaviru, vývoj v uplynulých měsících podle něj může mít hluboké geopolitické důsledky. "Tato krize není jen ohrožením pro životní úroveň Američanů, může naši zemi srazit z pozice globální velmoci číslo jedna," upozornil Lancz.

Na trhu ale stále hledá zajímavé příležitosti. Mezi ty kontrariánské určitě nepatří jím zmíněné Amazon nebo Cisco Systems. Z velkých firem se mu aktuálně zdají atraktivní také United Parcel Service, Merck nebo Abbott Laboratories.

Zdroj: MarketWatch

Americké akcieEkonomické a politické hrozbyGeopolitikaInvestiční guruKoronavirus
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika