US MARKETOtevírá za: 7 h 40 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Zuckerberg vs. americká vláda aneb Sledujeme zánik amerického oligarchy

Úřady v USA zažalovaly amerického provozovatele internetové sociální sítě Facebook, kterého viní z porušování pravidel hospodářské soutěže. Federální obchodní komise uvedla, že bude usilovat o soudní opatření, které by mohlo zahrnovat požadavek, aby Facebook prodal aplikace Instagram a WhatsApp.

Troufám si tvrdit, že odteď (pokud tak již nečinili dávno) budou Mark Zuckerberg i celý Facebook využívat veškerou svou intelektuální sílu k boji proti nepříteli, tedy vládě USA. Na strategický rozvoj podnikání nezbude čas, případně jen minimum. Veškeré úsilí bude napíráno na obranu rozpadajícího se impéria.

V důsledku soudního sporu lze očekávat postupný odklon inzerentů od platforem Facebooku. Firmy nechtějí a nebudou chtít být spojovány s podobně hluboce politickým soudním sporem.

Republikáni i demokraté souhlasí s tím, že Facebook představuje hrozbu pro stabilitu amerického demokratického, otevřeného a liberálního politického a ekonomického systému (ponechme stranou, zda takový bezezbytku je). Facebook překročil hranici. Z finančního rizika se stal politický rizikový faktor.

Mark Zuckerberg je příslušníkem mladé generace amerických oligarchů, chybí mu ale politická ochrana. Předpokládám, že jeho osud se bude v něčem podobat osudu Michaila Chodorkovského a celé kauzy Jukos, i když kulisy příběhu jsou a budou odlišné. Pro Facebook a Zuckerberga jde o začátek konce.

Proč? Protože když nějaký jednotlivec (bez ohledu na to, kde na světě nebo kdy se to odehrává) ohrožuje zavedenou hierarchii pravidel a vládců, bývá tento jedinec obětován v zájmu udržení a prosazení vyššího řádu politického systému. A tento stojí na principu machiavelistického cynismu, který lze hezky česky shrnout do známého "účel světí prostředky".

Horyna (eMan): Regulace velkých technologických korporací by se hodila. Musela by mít ale nadnárodní charakter, jinak si koledujeme o další nástup čínských obrů

Horyna (eMan): Regulace velkých technologických korporací by se hodila. Musela by mít ale nadnárodní charakter, jinak si koledujeme o další nástup čínských obrů

Americké akcieInternetMark ZuckerbergMédiaMeta Platforms (Facebook)RegulaceSociální sítěSpojené státy americké (USA)
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa