Co musíte ráno vědět (26. března)

Jak se světové trhy ve čtvrtek vyrovnaly s náznaky Fedu, že období monetární hojnosti jednou skončí? Co nesmíte říkat o Číně, když v ní chcete úspěšně podnikat? A v čem kromě covidu-19 překonává Česko své sousedy? I to musíte ráno vědět.
1. Americké akcie ve čtvrtek posílily díky naději na oživení ekonomiky
Americké akcie ve čtvrtek posílily. Investoři kupovali hlavně cenné papíry podniků, kterým by se mělo dařit v době ekonomického oživení, a zájem byl také o akcie firem Apple a Tesla v očekávání, že americké hospodářství letos poroste nejvyšším tempem za desetiletí. Index Dow stoupl o 0,62 % na 32 619,48 bodu, širší index S&P 500 vzrostl o 0,52 % na 3 909,52 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,12 % na 12 977,68 bodu. Index volatility VIX spadl o 6,56 % na 19,81 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva bazické body na 1,633 %. Seance byla rozkolísaná a indexy se pohybovaly jako na houpačce. Přispěl k tomu blížící se konec čtvrtletí, v tomto období totiž institucionální investoři upravují svá portfolia.
Coinbase míří na burzu: Co by investoři o velkém kryptojméně měli vědět
Intel hlásí velké plány, jeho akcie z toho budou těžit
2. Ceny evropských akcií se za čtvrtek takřka nepohnuly
Investoři do evropských akcií ve čtvrtek vážili na jedné misce vah výborná čísla amerického HDP a slibné údaje z trhu práce, na druhé slova z Fedu o postupném ukončování monetární podpory, další problémy s vakcínou AstraZenecy a růst nových případů covidu-19 ve většině evropských zemí. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,07 % na 423,08 bodu, britský benchmark FTSE 100 se snížil o 0,57 % na 6 674,83 bodu, francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 0,09 % na 5 952,41 bodu a německý DAX posílil o 0,08 % na 14 621,36 bodu.
Jak na trhu poznat bublinu zralou na prasknutí
3. České akcie poprvé v týdnu klesly, největší zisk i ztrátu ve čtvrtek započítaly banky
Pražská burza si tento týden poprvé pohoršila, index PX zakončil čtvrteční obchodování se ztrátou 0,63 % na 1 083,37 bodu. Z velkých hráčů nejvíce ztratila Erste (-2 %, 754,80 Kč) a zvítězila Komerční banka (+1,04 %, 682 Kč). Nedařilo se Avastu a České zbrojovce, spokojeni naopak mohou být fanoušci Monety.
Budoucnost O2 Czech Republic a návrat společnosti CETIN na burzu pohledem expertů
4. Očekávané události
V pátek budou investoři vyhodnocovat inflaci z oblasti Tokia a v Evropě britské maloobchodní tržby a indexy podnikatelské nálady Ifo pro Německo. V zámoří budou pozornost poutat zprávy o osobních příjmech a výdajích, velkoobchodních zásobách a obchodní bilanci a také finální březnový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 22. března
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Powell: Ekonomika se zotavila rychleji, než jsme čekali. Pomoc postupně odezní
Předseda americké centrální banky Jerome Powell ve čtvrtek naznačil, že štědré období, kdy Fed do ekonomiky posílal velké množství likvidity, aby zmírnil dopady pandemie covidu-19, se blíží ke konci. Ekonomika se podle něj zotavila rychleji, než se čekalo, a to především díky fiskálnímu stimulu a vakcinaci. To umožní pomoc "velmi postupně a s velkou transparentností" tlumit, uvedl v rozhovoru pro televizi NPR. Hrubý domácí produkt Spojených států amerických dosáhl ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku růstu 4,3 %, což je o dvě desetiny více než odhad analytiků a druhý odhad z konce února. Ekonomickou aktivitu podpořil optimismus ohledně zlepšení situace po pandemii spolu s očkovací kampaní.
6. Čína vrací úder: Nike, H&M a další západní firmy upadají v nemilost za zmínku o Ujgurech
Švédský prodejce oděvů H&M, americký výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike a další západní firmy se kvůli kritice čínských úřadů ve vztahu k ujgurské menšině v provincii Sin-ťiang potýkají v Číně s problémy. Produkty H&M například zmizely z portálu Tmall, který spadá pod internetového prodejce Alibaba. K bojkotu značky vyzvali někteří uživatelé sociální sítě Weibo a spolupráci s ní i s firmou Nike přerušily nejméně dvě čínské filmové hvězdy. Firmu H&M kritizují také čínská státní média.
7. AstraZeneca po kritice z USA upravila výsledky studie
Vakcína proti covidu-19 společnosti AstraZeneca má účinnost 76 %, uvedla firma v nové analýze klinické studie z USA a dalších zemí na americkém kontinentu. To je o tři procentní body méně, než britsko-švédská společnost uvedla na začátku tohoto týdne. Za zřejmě zastaralá a neúplná data AstraZenecu následně kritizovala odborná komise, která v USA dohlíží na testy.
8. Philips prodá divizi domácích spotřebičů za 3,7 miliardy eur do Asie
Nizozemský výrobce elektroniky a lékařské techniky Philips prodá asijské investiční společnosti Hillhouse Capital svou divizi domácích spotřebičů. Hodnota transakce činí asi 3,7 miliardy eur, oznámil ve čtvrtek Philips. Ředitel Frans van Houten se snaží firmu zcela zaměřit na výrobu zdravotnické techniky.
9. Spotřebitelská důvěra v Německu se druhý měsíc zlepšuje
Spotřebitelská důvěra v Německu se druhý měsíc zlepšuje, zejména díky uvolnění pandemických omezení na začátku března. Výhled ale kalí nedávné rozhodnutí vlády tato opatření prodloužit. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky ve čtvrtek zveřejnil institut GfK. Jeho index spotřebitelské nálady na duben podle předběžných dat vystoupil na -6,2 bodu z -12,7 bodu v předchozím měsíci.
10. Stellantis uvažuje o uzavření výrobní linky v továrně v Itálii
Automobilová skupina Stellantis zvažuje uzavření jedné ze dvou výrobních linek v továrně na výrobu aut ve městě Melfi v jižní Itálii. Agentuře Reuters to řekl šéf odborového svazu FIM CISL Ferdinando Uliano. Stellantis vznikla na počátku letošního roku spojením italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Automobiles (FCA) a francouzského konkurenta PSA.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Česko má nejvíce hal a skladů ve střední Evropě. Poptávce však stále nestačí
Česko má nejvíce průmyslových a skladových ploch na obyvatele ve střední Evropě. Na 1 000 obyvatel připadá 850 metrů čtverečních. Následují Polsko s 542 metry a Slovensko s 500 metry čtverečními, dále pak Maďarsko a Rumunsko. Průměr za těchto pět zemí je 470 metrů čtverečních na 1 000 obyvatel.
Na konci loňského roku bylo v regionu 39,5 milionu metrů čtverečních moderních logistických a průmyslových ploch. Nejvíce, 53 %, připadalo na Polsko, Česká republika se podílela 23 %. Následovaly Rumunsko (12 %), Slovensko (7 %) a Maďarsko (6 %).
"Aktuální údaje o trhu mimo jiné ukazují, že Česká republika je svou polohou stále velmi atraktivní pro umístění logistické infrastruktury. Stejně jako v Polsku lze očekávat, že tento trend bude pokračovat i do budoucna. Plochy se budou dále významně rozšiřovat v závislosti na vývoji trhu a na možnostech získávání povolení k výstavbě ze strany orgánů státní správy," uvedl vedoucí týmu pronájmu v realitní poradenské firmě Cushman & Wakefield Jiří Kristek.
Podíl volných průmyslových a skladových ploch byl na konci loňského roku v regionu nejnižší v Maďarsku, kde činil 2 %. Následovalo Česko s podílem 4,2 %, v Praze a okolí to bylo 2,2 %. Naopak na Slovensku to bylo 8,3 %. Průměr za region činil 6,1 %.
"Rekordně nízká neobsazenost v Praze je dána tím, že zde dlouhodobě chybí nové projekty a poptávka neustále roste. Většina developerů má o tento region velký zájem, nicméně získat vhodné pozemky a poté všechna potřebná povolení trvá velmi dlouho, a nabídka tedy zaostává za poptávkou," doplnil Kristek.
Loni se ve střední Evropě pronajalo přes 8,6 milionu metrů čtverečních průmyslových ploch, což je více než pětina celého trhu. Na Polsko připadaly zhruba tři pětiny, na Česko necelá pětina.
V Česku měly loni na celkové poptávce největší podíl přepravní a distribuční firmy s necelými dvěma pětinami. Pětinu nájemních smluv uzavřely společnosti z automobilového průmyslu, 13 % připadalo na maloobchod. "Na poptávce se významně podílel rostoucí segment e-commerce a jeho růst lze očekávat i v dalším období. Vzhledem k současné situaci se mění zaběhnuté modely prodeje zboží i u obchodníků s kamennými prodejnami. Lze očekávat, že část zákazníků již zůstane u nákupů na internetu, což bude ve svém důsledku znamenat další poptávku po skladových a logistických řešeních," dodal Kristek.
Podle jednotlivých regionů se loni nejvíce nájemních transakcí uskutečnilo v Praze a okolí (37 %), následovaly Plzeňský (21 %) a Jihomoravský kraj (14 %).
Z jednotlivých developerů připadalo ve střední Evropě nejvíce plochy na společnost CTP Invest (12 %). Následovaly Panattoni a Prologis shodně s 11 %. Těmto třem firmám tedy patřila více než třetina trhu.
Doporučujeme
Aktuality

