Co musíte ráno vědět (20. května)

Vyšla i ve středu pražská burza vítězně ze srovnání s evropskou konkurencí? Míří bitcoin opravdu ke hvězdám, nebo někam úplně jinam? Jak se vyvíjejí spotřebitelské ceny v Evropě? A co vzkázal "ze záhrobí" Petr Kellner na odtajněných záběrech? I to musíte ráno vědět.
1. Americké akciové indexy ve středu postupně umazávaly ztráty, skončily ale v minusu
Akcie ve Spojených státech třetí seanci za sebou oslabily. Prudký propad kryptoměn a obavy z inflace způsobily odklon investorů od rizikovějších aktiv. Situaci nezlepšil ani zápis z posledního zasedání měnového výboru centrální banky USA, který ukázal, že bankéři se shodli, že americká ekonomika je zatím daleko od cílů Fedu, i když někteří připustili v budoucnosti jednání o snížení objemu nákupů dluhopisů. Index Dow klesl o 0,48 % na 33 896,04 bodu, širší S&P 500 oslabil o 0,29 % na 4 115,68 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,03 % na 13 299,74 bodu. Oslabilo všech 11 dílčích sektorů z indexu S&P. Nejhůře si vedly energetické firmy a sektor základních materiálů. Index volatility VIX vzrostl o 3,94 % na 22,18 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři bazické body na 1,671 %. Ceny ropy spadly o tři procenta, stejně tak stříbro, zlato ale zůstalo na zelené nule. Obrovské ztráty zaznamenaly kryptoměny, bitcoin se krátce obchodoval okolo 30 000 USD, okolo půlnoci SELČ ale již jeho kurz překonal 39 000 USD.
2. Růst inflace se byl ve středu potvrzen i v Evropě, burzy reagovaly hlubokým poklesem
Na evropské akciové trhy ve středu dorazily zprávy o vývoji spotřebitelských cen. Ukázalo se, že inflace v Evropské unii se po více než dvou letech dostala nad cíl ECB, v Británii se dokonce více než zdvojnásobila z březnových 0,7 % na dubnových 1,5 %. ECB zároveň varovala před vysokým zadlužením a bublinou na realitním trhu. Panevropský index STOXX Europe 600 ve středu pozbyl 1,51 % na 436,34 bodu, německý DAX spadl o 1,77 % na 15 113,56 bodu, britský FTSE 100 odepsal 1,19 % na 6 950,20 bodu a francouzský CAC 40 umazal 1,43 % na 6 262,55 bodu.
3. Pražská burza i ve středu překonala ostatní trhy, neklesla ani o procento
Středeční výplach evropských akcií ty české sotva trochu namočil. Index PX klesl jen o 0,7 % na 1 135,24 bodu, když významnější propad zaznamenaly jen cenné papíry Avastu, ČEZ a Philip Morris ČR. Komerční banka, MONETA a O2 Czech Republic dokonce posílily.
4. Očekávané události
Ve čtvrtek dorazí na trhy informace o japonské obchodní bilanci a australském trhu práce a také rozhodnutí čínské lidové banky o sazbách. V Evropě vyjdou data o běžném účtu a index cen výrobců v Německu a v Americe budou stát za pozornost týdenní statistiky z trhu práce a index průmyslové aktivity filadelfského Fedu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Kurz bitcoinu klesl pod 40 tisíc dolarů, Čína zavádí přísné restrikce obchodování s kryptoměnami
Kurz kryptoměny bitcoin ve středu kolem poledne poprvé od února klesl pod hranici 40 tisíc dolarů, později dokonce pod 30 tisíc. Došlo k tomu po oznámení čínských úřadů, že největší asijská ekonomika zakazuje finančním institucím veškeré obchodování s kryptoměnami. Peking rovněž varoval investory před spekulativním obchodováním s těmito aktivy. Kurzy ostatních kryptoměn klesly ještě prudčeji než bitcoin, například ethereum a monero ke 13. hodině SELČ odepisovaly 17 % a ripple 11 %.
6. Míra inflace v EU v dubnu vystoupila na dvě procenta, je nad cílem ECB
Míra inflace v Evropské unii v dubnu vystoupila na dvě procenta, a po více než dvou letech je tak nad cílem Evropské centrální banky. V březnu činila 1,7 %. Nejvýraznější cenový vzestup je patrný v zemích Visegrádské skupiny včetně Česka. Ve své konečné zprávě to ve středu oznámil statistický úřad Eurostat. Zároveň potvrdil, že míra inflace v zemích eurozóny vystoupila na 1,6 % z březnových 1,3 %.
7. Inflace v Británii se v dubnu více než zdvojnásobila na 1,5 %
Růst spotřebitelských cen v Británii v dubnu zrychlil a míra inflace se více než zdvojnásobila. Vystoupila na 1,5 %, zatímco v březnu činila 0,7 %, oznámil ve středu britský statistický úřad (ONS). Zdražovaly plyn, elektřina, oblečení i obuv. Britská centrální banka doufá, že je to přechodný jev způsobený tím, jak se ekonomika vzpamatovává z loňského propadu a poklesu cen, který zapříčinila koronavirová krize.
8. ECB: Největšími riziky pro eurozónu jsou vysoké zadlužení a realitní bublina
Vysoké zadlužení a realitní bublina patří mezi největší rizika pro ekonomiku eurozóny a její oživení z recese způsobené pandemií nemoci covid-10. Vysoké vládní podpory držely nad vodou velkou část eurozóny v době pandemie. Rušení pomoci však bude obtížné, protože by mohlo zvýšit míru bankrotů a nezaměstnanost, což by zbrzdilo růst a ohrozilo banky. Ve své pravidelné zprávě o stabilitě to uvedla Evropská centrální banka.
9. Ambasáda: Návrh na zavedení digitální daně diskriminuje americké společnosti
Vládní návrh na zavedení takzvané digitální daně, tedy daně z digitálních služeb, který Poslanecká sněmovna minulý týden propustila do závěrečného čtení, diskriminuje americké společnosti a oslabí jejich chuť investovat v Česku. Ve středu to uvedla americká chargé d'affaires Jennifer Lynn Bachusová. Americké úřady podle ní zvažují možná obchodní protiopatření.
10. Odbory budou i pro příští rok žádat výraznější růst minimální mzdy a platů
Odbory budou i pro příští rok požadovat výraznější nárůst minimální mzdy a platů i mezd. Přesné požadavky zatím ale nestanovily, nejdříve chtějí znát rámec státního rozpočtu. ČTK to ve středu řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) řekla ČTK, že navýšení minimální mzdy navrhne poté, co se vláda dohodne na růstu důchodů. Tripartita by o prvním návrhu rozpočtu měla jednat 21. června.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Petr Kellner ve videu: Jsem podnikatel, ale i táta. Práce musí lidi bavit, jinak nemá smysl
Jsem podnikatel, ale i táta. Jsem introvert a vlastně nemám rád nějaké velké společnosti, velká shromáždění. Ale hlavně chráním rodinu, soukromí. To říká zesnulý miliardář Petr Kellner v sestřihu videí, který zveřejnila na svém webu investiční skupina PPF k jeho čtvrtečním nedožitým 57. narozeninám. Ředitel pro vztahy s veřejným sektorem v PPF Vladimír Mlynář uvedl, že tento sestřih ukazuje opravdového Kellnera, který jinak s médii komunikoval zřídka. Ve videu také říká, že je konzervativec i liberál. Třeba v roce 2019 ve výroční zprávě PPF Kellner uváděl, že je Evropa ovládána rovnostářstvím a relativizováním tradičních hodnot.
Doporučujeme
Aktuality

