Evropa chce dále omezovat svou uhlíkovou stopu. Těchto 40 akcií může být cestou, jak na to vsadit
Evropské akcie již od konce roku 2007 výkonnostně zaostávají za americkou konkurencí. Tehdy získaly na síle dva hlavní tržní proudy – začal se projevovat efekt digitalizace tažené převážně americkými společnostmi a starý kontinent nejvíce utrpěl finanční krizí, se kterou se eurozóna v rámci své vlastní vleklé krize vyrovnávala dlouhými roky fiskální střídmosti. O čtrnáct let později stojí svět na další důležité křižovatce.
Po celá desetiletí se odkládala řešení problémů spojených s emisemi CO2 a s klimatickou změnou, a tak nyní nezbývá než zahájit urychlenou dekarbonizaci světa. Jde o výzvu a příležitost zároveň jak pro společnost, tak pro investory. A pro Evropu možná o poslední šanci, jak definitivně nespadnout na jasné třetí místo za USA a Čínu v globálním závodě.
Ačkoli jsou veřejně dostupné příležitosti k investicím do zelených technologií zatím poměrně omezené, na akciové trhy se chystá vstoupit celá řada nových firem, které to napraví. Evropa má přitom proti Americe i Číně v dekarbonizaci náskok, na vytváření svého HDP potřebuje o 25 % méně emisí než Spojené státy a o 85 % méně než Čína.
Sestavili jsme seznam 40 evropských firem ze sektoru zelených technologií, které nabízejí různé druhy expozice vůči procesu dekarbonizace Evropské unie do roku 2050. Nabídka zahrnuje větrné, solární i vodní elektrárny, odvětví baterií a bioplastů, ale také spolujízdu v elektromobilech, dobíjecí stanice pro tato auta, recyklované materiály, izolační materiály pro vyšší energetickou efektivitu budov, těžbu uranu (sázka na to, že EU uzná jadernou energetiku za ekologickou) i skladování energie.
K jednotlivým firmám nenabízíme konkrétní doporučení, pouze uvádíme, kolik jim zbývá k dosažení cílové ceny (konsenzu trhu). Domácí úkoly si investoři v případě jednotlivých společností musejí udělat sami. Obecně lze ale zmínit, že zásadním rizikem pro celé akciové téma jsou valuace, protože trh poměrně agresivně diskontoval budoucí rozvoj zelených technologií napříč ekonomikou. I proto akcie firem spojených se zelenou transformací letos poměrně výrazně kolísají, dlouhodobě jde ale podle nás o zajímavou oblast, v rámci které by investoři měli s volatilitou počítat a vybavit se trpělivostí.