Co musíte ráno vědět (16. srpna)
Jak světové trhy zakončily uplynulý týden, jak jsou na tom nejsledovanější kryptoměny nebo ruská ekonomika a jak vidí budoucnost akcií experti z Wall Street? I to by vás zkraje týdne mohlo zajímat.
1. Americké akcie v pátek mírně zpevnily, v týdenním horizontu se ale hlavní indexy na směru neshodly
Americké akcie si v pátek připsaly mírné zisky a indexy Dow a S&P 500 již čtvrtou seanci za sebou vystoupily na rekordy. K růstu přispěly mimo jiné akcie zábavní a mediální společnosti Walt Disney, investoři však zůstali obezřetní kvůli zprávě o horší náladě spotřebitelů ve Spojených státech. Index Dow vzrostl o 0,04 % na 35 515,38 bodu, širší index S&P 500 přidal 0,16 % a na 4 468 bodů a index Nasdaq Composite, v němž jsou zastoupeny akcie mnoha technologických firem, si připsal 0,04 % na 14 822,9 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,90 % na 15,45 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o osm bazických bodů na 1,287 %. Za celý týden Dow zpevnil o 0,87 % a S&P 500 přidal 0,71 %, zatímco benchmark Nasdaq Composite naopak o 0,09 % klesl.
2. Evropské burzy v pátek rostly desátý den v řadě, DAX se poprvé podíval nad 16 000 bodů
Všechny významné akciové indexy na starém kontinentu v pátek zaznamenaly mírné zisky. Hlavní index německých akcií DAX během pátečního obchodování poprvé překonal hranici 16 000 bodů, později ale opět sestoupil pod ni. Index sleduje přední německé podniky a letos je to jeho třetí překonaná tisícová hranice. Od začátku roku má DAX k dobru téměř 17 %. Celoevropský index STOXX Europe 600 v pátek přidal 0,21 % na 475,83 bodu (za celý týden +1,25 %), německý DAX posílil o 0,25 % na 15 977,44 bodu (za týden +1,37 %), britský FTSE 100 zavřel o 0,35 % výše na 7 218,71 bodu (za týden +1,34 %) a francouzský CAC 40 je po pátku výše o 0,20 % na 6 896,04 bodu (za týden +1,16 %).
3. Pražská burza zakončila nadupaný týden pátečním lehkým výklusem
O závěr týdne v zelených číslech se indexu PX, který v pátek přidal 0,19 % na 1 275,27 bodu, postaraly především akcie ČEZ, Avastu a Philip Morris ČR, ztrátou obchodování na konci týdne dopadlo pro všechny tři banky či Českou zbrojovku Group. Objemy obchodů byly nízké, pouze akcií ČEZ se zobchovovalo více než za sto milionů korun. Hospodářské výsledky oznámila O2 Czech Republic. Za celý týden index PX získal 2,98 %.
4. Očekávané události
Makroekonomický kalendář otevřou v pondělí data o japonském HDP a průmyslu, sada dat z Číny (průmysl, maloobchod, trh práce, ceny domů, investice). V Česku vyjde index cen výrobců a v USA zaujme index výrobní aktivity v New Yorku (Empire State). Hospodářské výsledky oznámí mimo jiné společnost Roblox. Dopoledne se můžete těšit na tradiční expertní výhled, tentokrát s Lukášem Novotným z WOOD & Company. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Bitcoin se v neděli večer držel nad 46 000 USD, ether nad 3 250 USD
Nejsledovanější kryptoměny i o víkendu pokračovaly v mírném posilování. Za celý týden si bitcoin připisoval 6,5 % a ether přes 9 %.
6. Tři oslovení zájemci o dostavbu Dukovan souhlasí s bezpečnostním posouzením
Tři oslovení zájemci o stavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany souhlasí s účastí v bezpečnostním posouzení. Firmy EDF z Francie, Westinghouse z USA a KHNP z Jižní Koreje to potvrdily podepsáním takzvaného acknowledgement letter. V pátek to uvedl člen představenstva a ředitel divize Nová energetika a distribuce skupiny ČEZ Tomáš Pleskač. Osloveny nebyly ruská společnost Rosatom a čínská společnost CGN, které se česká vláda rozhodla do chystaného tendru nepozvat.
7. Ruská ekonomika v druhém čtvrtletí vzrostla nejvíce od roku 2000
Hrubý domácí produkt Ruska v druhém čtvrtletí meziročně vzrostl o 10,3 %, nejrychleji od roku 2000. Ruská ekonomika se tak dostala na úroveň z doby před pandemií nemoci covid-19. Oznámil to v pátek ruský statistický úřad. Loni ve stejném období HDP prudce klesl kvůli pandemii a nižším cenám ropy, která je v Rusku důležitou vývozní položkou. K oživení ekonomiky podle statistiků výrazně přispěly maloobchod, tranzit osob a zpracovatelský průmysl. Další podrobnosti statistický úřad zatím nezveřejnil.
8. Tálibán bleskově obsadil prakticky celý Afghánistán
Radikální islamistické hnutí Tálibán čeká, že v Afghánistánu plně převezme vládu, s avizovanou přechodnou vládou nepočítá. Podle agentury AP hodlá vytvořit Islámský emirát Afghánistán. Dosavadní prezident země Ašraf Ghaní území opustil a islamisté obsadili prezidentský palác. Z Kábulu v neděli odpoledne odlétaly již jen vojenské lety. Svět sleduje, jak po léta cvičené bezpečnostní složky prakticky odevzdaly zemi Tálibánu, čeká se na reakce Ruska, Číny a dalších států, které mají v oblasti své zájmy, americká armáda v neděli pouze chránila letiště v Kábulu a odlety diplomatů a spolupracovníků mezinárodních sil, které v zemi působily.
9. Tesla doufá, že její továrna v Německu začne vyrábět první vozy v říjnu
Americká automobilka Tesla doufá, že její nová továrna v německém Braniborsku začne vyrábět první elektromobily v říjnu. Podle agentury Reuters to v pátek uvedl šéf firmy Elon Musk. Tesla původně plánovala zahájit produkci letos v červenci, na jaře však uvedla, že směřuje k zahájení výroby a dodávek koncem letošního roku, a ostře kritizovala zdlouhavé regulatorní procesy v Německu.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Wall Street věří akciím nejvíce za dvacet let
Podívejte se na pár zajímavých, výsostně býčích grafů (kontrariáni to samozřejmě vnímají přesně opačně). Podíl nákupních doporučení v USA je nejvyšší od roku 2002 a i v Evropě je vysoký, průměrná cílová úroveň indexu S&P 500 se již blíží magické pětitisícovce a na korekci tohoto benchmarku se čeká bezmála 200 obchodních dnů.