US MARKETOtevírá za: 15 h 50 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Akciový trh na tenkém ledě politiky Fedu

Často připomínáme, že akciový trh se vyšší inflace hned tak nezalekne. Je ale pravda, že zatímco krátkodobě vysoký růst spotřebitelských cen historicky akciovému trhu celkem svědčí, dlouhodobě vysoká inflace není pro byznys, a tedy ani pro akcie zrovna pozitivním faktorem.

Když se ceny v ekonomice zvýší, firmy zpravidla dokážou po nějakou dobu držet své ceny, aby si udržely zákazníky. Jakmile ale inflace trvá delší dobu, musejí buď samy zvýšit ceny svých služeb či zboží, což má obecně nepříznivý dopad na poptávku, nebo musejí počítat s nižšími maržemi, a tedy zisky. A v tu chvíli to s pozitivním vlivem inflace na akciový trh začne jít z kopce.

Příkladem z historie (trochu dávnější, ono jsme si té vyšší inflace v posledních letech mnoho neužili) je vývoj hodnoty amerického akciového indexu S&P 500 v první polovině 70. let. Po vzestupu inflace nejprve akcie posilovaly (od poloviny roku 1970 téměř do konce roku 1972). Inflace v té době stoupla na 8 % a mířila k dvojciferným úrovním. A na akciovém trhu začalo být pořádné horko, S&P 500 v letech 1973-1974 odepsal prakticky polovinu hodnoty.

S&P 500 - propad v letech 1973-1974

Debata o tom, zda je současný vzestup inflace v USA dočasný, nebo přijde její další růst, nám ještě nejspíše pár týdnů či měsíců vydrží. Graham Summers z Phoenix Capital Research patří k těm, kteří vyšší inflaci (třeba i vzhledem k vývoji cen komodit) za vyloženě krátkodobý jev nepovažují. A varuje, že se situace na akciovém trhu může poměrně rychle zvrtnout.

"Americké akcie se ode dna v březnu 2020 odrazily prudce nahoru, živené penězi z Fedu a od vlády. Již v srpnu 2020 ale bylo jasné, že nastanou výrazné inflační tlaky, protože se narušily dodavatelské řetězce, omezila se nabídka některých produktů a narostly náklady na přepravu," upozorňuje Summers. Index S&P 500 přitom za zmíněných zhruba 17 měsíců vystoupal na dvojnásobek.

Podle stratéga z Phoenix Capital Research přitom velká část zisků na akciovém trhu, zejména těch od prvního kvartálu 2021, souvisí s inflací. "Vrchol v růstu ekonomiky podle mého názoru máme za sebou, podobně jako tomu bylo zkraje 70. let. Inflace sice oficiálně zatím není tak vysoká jako tehdy, jiné než vládní statistiky (například z trhu s nájemním bydlením) ale naznačují, že reálný růst nákladů na život může již 8% hladinu hravě atakovat," říká.

S&P 500 - vývoj v letech 2020-2021

Začátek konce impozantního růstu cen amerických akcií by tedy měl být na spadnutí. Býci nadále spoléhají na Fed a jeho štědré programy odkupů aktiv, samotná centrální banka je ale tak trochu mezi dvěma mlýnskými kameny. Fed může buď zpřísnit měnovou politiku v reakci na vyšší inflaci, a nechat tak splasknout tržní bublinu (podobně jako v letech 2000 a 2008), nebo může držet trh na 120miliardovém každoměsíčním dopingu, což ale může hnát inflaci výše. No a vysoká inflace dříve či později povede k hospodářskému zpomalení, jež s sebou strhne i akciový trh. Vyberte si.

A diverzifikujte a držte hotovost, chtělo by se dodat, protože podle Summersova výhledu se podstatně atraktivnějších nákupních cen dočkáme dříve, než si akcioví optimisté připouštějí.

Americké akcie, výnosy bondů a politika Fedu: Na co nezapomenout?

Americké akcie, výnosy bondů a politika Fedu: Na co nezapomenout?

O'Shaughnessy Asset Management: Šest oblastí emerging markets, které mohou nabídnout zajímavější zhodnocení než předražený americký trh

O'Shaughnessy Asset Management: Šest oblastí emerging markets, které mohou nabídnout zajímavější zhodnocení než předražený americký trh

Zdroj: Phoenix Capital Research

Americké akcieInflaceS&P 500
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa