Co musíte ráno vědět (19. října)
Jak zahájily týden akcie v Evropě a na Wall Street, jak se v třetím čtvrtletí vedlo čínské ekonomice a co prozradil nový průzkum o amerických teenagerech? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie uzavřely pondělní obchodování smíšeně, index S&P 500 vzrostl počtvrté za sebou
Americké akcie na úvod týdne uzavřely smíšeně. Indexy S&P 500 a Nasdaq Composite posílily díky růstu nejvýznamnějších technologických a komunikačních firem. Nové produkty představila společnost Apple. Akciový index S&P 500 se zvýšil o 0,34 % na 4 486,46 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, vzrostl o 0,84 % na 15 021,81 bodu. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, se snížil o 0,10 % na 35 258,61 bodu. Index volatility VIX se zvýšil o 0,06 % na 16,31 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o 1,5 bazického bodu na 1,591 %. Americká ropa WTI uzavírala na zelené nule, Brent ale odepsal 0,7 %. Ztráty okolo čtvrt procenta zaznamenaly zlato i strříbro, očekávané schválení ETF na bitcoinové futures pomohla největší kryptoměně k zisku okolo 1,5 %.
2. Evropské akcie zahájily týden poklesem, hlavní indexy zaznamenaly ztráty do procenta
Obchodování na akciových trzích v západní Evropě v pondělí skončilo v červených číslech. Investory znervóznila mimo jiné zpráva o vývoji čínské ekonomiky v třetím čtvrtletí. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o půl procenta na 467,01 bodu, britský FTSE 100 odepsal 0,42 % na 7 203,83 bodu, německý DAX se snížil o 0,72 % na 15 474,47 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 0,81 % na 6 673,10 bodu.
3. Akcie na pražské burze v pondělí ubraly přes půl procenta, ČEZ pokračuje v oslabování
Index PX pražské burzy v úvodu týdne odepsal 0,53 % na 1 354,54 bodu, a oslabil tak již pátým dnem v řadě. Hlavními kontributory poklesu byly nadále především akcie ČEZ a bankovní tituly.
4. Očekávané události
V úterý dojde na španělskou obchodní bilanci, sledovanější ale budou americká stavební povolení a zahájená rezidenční výstavba a také zásoby ropy. Na trhu START pražské burzy začne IPO společnosti FIXED.zone. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Růst čínské ekonomiky v třetím čtvrtletí zpomalil na 4,9 %, byl slabší, než se čekalo
Meziroční růst čínské ekonomiky v třetím čtvrtletí zpomalil na 4,9 % ze 7,9 %. Na vině byla horší situace ve stavebnictví a omezení spotřeby energie v továrnách, které brzdí ožívání ekonomiky po pandemii nemoci covid-19. Růst byl slabší, než se čekalo. S odkazem na předběžné vládní údaje o tom informovaly tiskové agentury.
6. Deset procent nejbohatších Američanů vlastní rekordních 89 % amerických akcií
Deset procent nejbohatších Američanů nyní vlastní 89 % všech amerických akcií, což je rekordní údaj, který upozorňuje na roli akciového trhu při zvyšování nerovnosti v bohatství. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila centrální banka USA.
7. EMA posuzuje použití vakcíny od Pfizeru a BioNTechu u dětí od pěti let
Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) v pondělí uvedla, že začala posuzovat použití vakcíny proti covidu-19 od farmaceutických firem Pfizer a BioNTech u dětí ve věku 5 až 11 let. Žádost o schválení vakcíny v této věkové skupině podaly americká společnost Pfizer a její německý partner BioNTech minulý týden.
8. Průmyslová výroba ve Spojených státech v září nečekaně klesla
Průmyslová výroba ve Spojených státech se v září nečekaně meziměsíčně snížila o 1,3 %. Zhruba z poloviny k tomu přispěly přetrvávající důsledky hurikánu Ida. Informovala o tom v pondělí americká centrální banka. Vývoj za srpen Fed revidoval směrem dolů, z růstu o 0,4 % na pokles o 0,1 %.
9. Reuters: Gazprom projevil slabý zájem o posílení tranzitu plynu do Evropy
Ruská společnost Gazprom si na listopad pro účely přepravy zemního plynu trasou Jamal-Evropa zarezervovala jen asi třetinu volných kapacit přes území Polska. O dodatečné tranzitní kapacity na přepravu suroviny přes Ukrajinu pak neprojevil Gazprom zájem vůbec. Ukazují to výsledky aukce, na které se odvolává agentura Reuters. Gazprom je pod palbou kritiky za to, že nenabízí více plynu, přestože jeho ceny v Evropě strmě vzrostly. Své dlouhodobé závazky ale Gazprom plní, potvrzují jeho evropští odběratelé.
10. PPF prodává 30% podíl v CETIN Group investičnímu fondu GIC
Skupina PPF prodává 30% podíl v provozovateli sítí CETIN Group investičnímu fondu GIC s centrálou v Singapuru. PPF si ve skupině CETIN zachová majoritu 70 %. PPF to uvedla na webu. Vypořádání transakce podléhá schválení příslušných regulačních úřadů. Účastníci transakce se dohodli, že nezveřejní podrobnosti o její finanční stránce. Nový menšinový vlastník získá odpovídající zastoupení v představenstvu CETIN Group.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
V USA má 87 % náctiletých iPhone, zjistil rozsáhlý průzkum
Chytrý telefon od společnosti Apple vlastní 87 % amerických teenagerů. Vyplývá to z výsledků nového průzkumu, který na vzorku 10 000 mladých obyvatel Spojených států provedla investiční banka Piper Sandler. Na zjištění upozornil zpravodajský web Axios, který píše o zarážející všudypřítomnosti iPhonů.
Výsledky sondáže kromě toho dokládají například oblíbenost sociálních sítí založených na sdílení videí či fotek u mládeže. Za svou oblíbenou platformu označilo 35 % respondentů Snapchat, dalších 30 % TikTok a 22 % Instagram.
Dotazování prováděného na konci léta se zúčastnilo 10 000 náctiletých ze 44 amerických států. Respondenti žijí v domácnostech s průměrným ročním příjmem 67 755 dolarů, což přibližně odpovídá loňskému mediánu stanovenému na základě sčítání lidu. Jejich odpovědi kromě trendů ve využívání nových technologií naznačují i to, že dospívajícím v USA záleží na udržitelném životním stylu, píše Axios.
Těsná většina dotázaných (51 %) uvedla, že si někdy koupila již použité zboží, a 62 % z nich prý někdy prodalo něco ze svého majetku. Rostlinné imitace masa jsou podle průzkumu součástí jídelníčku 14 % teenagerů. Ovšem ve srovnání s loňským rokem stoupl podíl dotázaných, kteří každý den používají make-up, a to ze 22 % na 33 %.
"Jsme svědky toho, jak nová generace, která vyrostla na internetu a zajímá se o sociální spravedlnost, mění ekonomiku," komentuje čísla Axios.
Aktuality

