US MARKETOtevírá za: 57 h 1 m
DOW JONES+0,78 %
NASDAQ+0,52 %
S&P 500+0,70 %
META-0,55 %
TSLA+2,09 %
AAPL-0,09 %

Co musíte ráno vědět (17. listopadu)

Jak v úterý skončilo obchodování s akciemi v Evropě a na Wall Street, jak výrazně zvýšila maďarská centrální banka úrokové sazby a jak vypadá první čistě elektrické subaru pro globální trh? To vše musíte ráno vědět.

1. Akcie v USA v úterý díky zprávám z maloobchodu zpevnily, dolar posílil

Americké akcie posílily. Na růstu měly hlavní podíl výsledky společnosti Home Depot a lepší údaje o maloobchodních tržbách, které zmírnily obavy, že centrální banka USA bude možná muset být důraznější v boji s rostoucí inflací. Index Dow stoupl o 0,15 % na 36 142,22 bodu, index S&P 500 vzrostl o 0,39 % na 4 700,90 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,76 % na 15 973,86 bodu. Index volatility VIX klesl o 0,73 % na 16,37 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o dva bazické body na 1,640 %. Americká ropa WTI mírně zlevnila, Brent naopak o půl procenta zdražil, zlato i stříbro odepsaly necelé procento a bitcoin i ether ztratily okolo pěti procent.

Goldman Sachs: 10 faktorů, které v roce 2022 (také) budou mít vliv na ekonomiku a trhy

Goldman Sachs: 10 faktorů, které v roce 2022 (také) budou mít vliv na ekonomiku a trhy

2. Evropské akcie se v úterý na směru neshodly

Obchodování na západoevropských akciových trzích v úterý skončilo smíšeně. Investoři vyhodnocovali zpřesněnou zprávu Eurostatu o vývoji ekonomiky eurozóny a celé Evropské unie v třetím čtvrtletí. Panevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,17 % na 489,27 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,34 % na 7 326,97 bodu, německý DAX zpevnil o 0,61 % na 16 247,86 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 0,34 % na 7 152,60 bodu.

Stratég z Deutsche Bank: Reálné sazby patrně zůstanou záporné po zbytek mé kariéry

Stratég z Deutsche Bank: Reálné sazby patrně zůstanou záporné po zbytek mé kariéry

3. Pražská burza v úterý posílila o čtvrt procenta, nedařilo se ale České zbrojovce

Index PX pražské burzy v úterý přidal 0,24 % na 1 383,05 bodu. V růstu pokračoval Avast, Česká zbrojovka Group naopak oslabila o více než tři procenta. Banky skončily v kladných číslech, nejvíce vzrostla Erste, která zdražila o 0,58 % na 1 034 korun.

Pražská burza v portfoliu drobného investora: Pilulka je miláček, banky nabídnou dividendy a ČEZ má stále smysl, říká Jaroslav Šura

Pražská burza v portfoliu drobného investora: Pilulka je miláček, banky nabídnou dividendy a ČEZ má stále smysl, říká Jaroslav Šura

4. Očekávané události

Ve středu je v Česku státní svátek, a tak se neobchoduje na burze. Japonsko zveřejní svoji obchodní bilanci, stejně tak Itálie, a z Británie se dozvíme poslední vývoj výrobních i spotřebitelských cen. Inflační statistiky zveřejní také eurozóna nebo třeba Kanada. Ve Spojených státech vyjdou týdenní data z hypotéčního trhu a informace o zásobách ropy, sledovaná bude také zahájená výstavba. Rusko doplní první odhad vývoje své ekonomiky ve třetím čtvrtletí. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 15. listopadu

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 15. listopadu

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Maďarská centrální banka zvýšila základní úrokovou sazbu na 2,1 %

Maďarská centrální banka v úterý v souladu s očekáváním zvýšila svou základní úrokovou sazbu o 0,3 procentního bodu na 2,1 %. Zvýšila tak tempo zpřísňování měnové politiky v reakci na růst inflace a po překvapivě výrazném zvýšení úroků v České republice a v Polsku.

6. Mezikvartální růst ekonomiky EU v třetím čtvrtletí zrychlil na 2,1 %

Ekonomika Evropské unie v třetím čtvrtletí vzrostla podle sezónně přepočtených údajů proti předchozím třem měsícům o 2,1 %, což je nepatrně více než v druhém čtvrtletí, kdy růst činil 2 %. Ve zpřesněné zprávě to v úterý uvedl statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil svůj rychlý odhad z konce října. Růst v eurozóně zrychlil na 2,2 % z 2,1 %.

7. Průmyslová výroba v USA v říjnu díky oživení po hurikánu vzrostla o 1,6 %

Průmyslová výroba ve Spojených státech se v říjnu ve srovnání s předchozím měsícem zvýšila o 1,6 % po poklesu o 1,3 % v září. Zhruba polovinou se na říjnovém růstu podílelo oživení po hurikánu Ida, oznámila v úterý americká centrální banka.

8. EU se dohodla na rozpočtu pro příští rok, bude v něm téměř 170 miliard eur

Po mnohahodinovém vyjednávání se v noci na úterý zástupci členských zemí Evropské unie a Evropského parlamentu shodli na podobě rozpočtu EU pro příští rok. Navrhovanou částku téměř 170 miliard eur se europoslancům podařilo navýšit o několik stovek milionů, členské země tradičně usilující o nižší rozpočet však naproti tomu řadu jejich dalších požadavků odmítly.

9. ČR: Ceny průmyslových výrobců v říjnu stouply nejvíce od ledna 1992

Ceny průmyslových výrobců v Česku v říjnu meziročně stouply o 11,6 %, zrychlily tak růst ze zářijových 9,9 %. Byl to jejich nejvýraznější růst od ledna 1992. Zdražování zrychlilo i u dalších výrobců. V zemědělství byly ceny proti loňskému říjnu vyšší o 14,1 %, ve stavebnictví o 7,5 % a ceny tržních služeb pro podniky stouply meziročně o 1,9 %. Informoval o tom v úterý Český statistický úřad. Ceny u výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele. Podle analytiků jsou pro ČNB data o výrobní inflaci argumentem pro další zvýšení sazeb.

10. Boeing získal zakázku na 72 letounů 737 MAX, nové zakázky má i Airbus

Americký výrobce letecké techniky Boeing získal na veletrhu v Dubaji zakázku na 72 letounů 737 MAX od indických nízkonákladových aerolinek Akasa Air. Hodnota kontraktu podle katalogových cen činí téměř devět miliard dolarů. Další zakázky v Dubaji obdržel také evropský konkurent Airbus. Kuvajtská nízkonákladová letecká společnost Jazeera Airways si u něj například objednala 28 letadel v katalogové hodnotě 3,4 miliardy dolarů.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Subaru představilo svůj první vůz s čistě elektrickým pohonem pro globální trh

Japonská automobilka Subaru tento měsíc představila svůj první vůz s čistě elektrickým pohonem určený pro globální trh. Sportovně-užitkový automobil s označením Solterra by se měl do poloviny příštího roku začít prodávat v Japonsku, Spojených státech, Evropě a Číně.

Nový automobil je výsledkem společného dvouletého vývojového projektu s automobilkou Toyota Motor, která je největším akcionářem Subaru. Verze s pohonem na přední kola urazí na jedno nabití zhruba 530 kilometrů, u verze s pohonem na všechna čtyři kola je dojezd kolem 460 kilometrů.

Nynější přechod automobilového průmyslu od spalovacích motorů k elektrickým představuje výzvu pro menší výrobce, jako je právě Subaru, kteří mají k dispozici menší prostředky na vývoj technologií pro elektromobily. Zároveň přináší velkým automobilkám, jako je Toyota, příležitost k tomu, aby k sobe menší konkurenty více připoutali, upozornila agentura Reuters.

Toyota, která vlastní v Subaru zhruba pětinový podíl, je z hlediska objemu prodeje největším výrobcem automobilů na světě. Ve srovnání se Subaru je objem prodeje Toyoty více než desetinásobný.

Musíte vědět
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika