Co musíte ráno vědět (29. listopadu)

Jak v úvodu týdne skončilo obchodování na burzách v Evropě a za oceánem, jak se v prvních třech čtvrtletích letošního roku dařilo společnosti Gevorkyan a proč už v Maďarsku netáhnou takzvané Kádárovy kostky? To vše musíte ráno vědět.
1. Americké akcie zahájily týden poklesem, investoři jsou opatrní ohledně situace v Číně
Americké akcie v pondělí oslabily. Protesty ve velkých čínských městech proti přísné politice, která má zabránit šíření nemoci covid-19, vyvolávají obavy o další hospodářský růst v zemi. Akcie firmy Apple stáhl dolů nejistý výhled výroby jejích telefonů iPhone v Číně. Index Dow klesl o 1,45 % na 33.849,46 bodu, širší index S&P 500 se snížil o 1,54 % na 3 963,94 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se propadl o 1,58 % na 11 049,50 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 8,34 % na 22,21 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o dva bazické body na 3,679 %. Americká ropa WTI se na konci dne obchodovala na zelené nule, Brent oslabil o procento a půl, zlato odevzdalo 0,8 %, stříbro zlevnilo o tři procenta a odepsal přes dvě procenta na 16 220 USD.
2. Evropské akcie na úvod týdne oslabily, ztráty hlavních indexů se většinou vešly do procenta
Obchodování na západoevropských akciových trzích v pondělí skončilo v červených číslech. Investory znervózňovalo dění v Číně, kde během víkendu zesílily protesty kvůli protikoronavirovým opatřením. V červených číslech skončila většina hlavních sektorů, zhruba procento a půl odepsalo odvětví ropy a zemního plynu. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,65 % na 437,85 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,17 % na 7 474,02 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 1,09 % na 14 383,36 bodu a francouzský CAC 40 odepsal 0,70 % a den zakončil na 6 665,20 bodu.
3. Pražská burza v pondělí navázala na páteční pokles
Index PX pražské burzy v pondělí odepsal 0,63 % na 1 235,44 bodu. Navázal tak na páteční pokles a spolu s ním umazal výraznou část čtvrtečního zisku. Nedařilo se především rakouským finančním titulům. Pokles zaznamenaly také akcie Monety, Komerční banka a ČEZ naopak mírně vzrostly.
4. Očekávané události
V noci na úterý zveřejní Japonsko zprávy o nezaměstnanosti a maloobchodních tržbách. Dopoledne bude v eurozóně patřit sadě indexů důvěry a odpoledne přidají Německo inflační data a Spojené státy index cen domů FHFA a index spotřebitelské důvěry od Conference Board. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
5. Společnost Gevorkyan za první tři čtvrtletí roku vykázala téměř 10% nárůst tržeb
Slovenská společnost Gevorkyan, technologický lídr v oboru práškové metalurgie, zveřejnila finanční výsledky za první tři čtvrtletí roku 2022 a aktuální zprávu o investiční a provozní činnosti nejen v návaznosti na červnové IPO. Společnost vykázala tržby z prodeje výrobků a služeb 40,69 milionu eur a zisk EBITDA 12,33 milionu eur, což implikuje EBITDA marži 30,29 %. V meziročním srovnání se stejným obdobím předchozího roku to znamená 9,94% nárůst tržeb a 17,51% nárůst EBITDA.
6. Šéfka ECB by byla překvapena, kdyby inflace v eurozóně už dosáhla vrcholu
Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová by byla překvapena, kdyby inflace v eurozóně už dosáhla vrcholu. Řekla to v pondělí evropským zákonodárcům. Její vyjádření podle analytiků naznačuje, že zvyšování úrokových sazeb ještě není u konce.
7. Musk: Apple na Twitteru už prakticky neinzeruje, hrozí vyřazením sociální sítě z App Store
Americká technologická společnost Apple už prakticky přestala inzerovat na Twitteru, uvedl v pondělí majitel této sociální sítě Elon Musk. Apple se tak zařadil po bok narůstajícího počtu společností, které po změně majitele nechtějí na Twitteru platit za reklamu. Apple navíc podle Muska Twitteru pohrozil, že ho vyřadí ze svého obchodu s aplikacemi.
8. Irští regulátoři kvůli ochraně dat vyměřili firmě Meta Platforms pokutu 265 milionů eur
Irská Komise pro ochranu dat vyměřila americké internetové společnosti Meta Platforms pokutu 265 milionů eur, a to kvůli nedostatečné ochraně osobních údajů uživatelů. Komise to v pondělí uvedla v tiskové zprávě. Meta Platforms je majitelem sociálních sítí Facebook a Instagram či komunikační služby WhatsApp
9. WTO: Růst obchodu kvůli slábnoucí poptávce pravděpodobně zpomalí
Růst obchodu se zbožím v posledních měsících letošního roku a v roce příštím pravděpodobně zpomalí. Světová ekonomika totiž nadále čelí významným problémům, které oslabují poptávku po dovozu. Vyplývá to z nejnovějšího barometru obchodu, který zveřejnila Světová obchodní organizace (WTO).
10. Americká kryptoměnová firma BlockFi požádala o bankrotovou ochranu
Americká půjčovna kryptoměn BlockFi vyhlásila bankrot. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters. BlockFi se tak stala další obětí pádu kryptoměnové burzy FTX ze začátku tohoto měsíce, který vyvolal nestabilitu na trhu s kryptoměnami.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
BONUS
Reuters: Kádárovy kostky, někdejší domy snů, se změnily v žrouty energií
Andrea Vargová čelí prudkému růstu nákladů na vytápění, a tak se zoufale snaží prodat dům pocházející z komunistické éry. Už si takové bydlení nemůže dovolit. Maďarská ekonomika zpomaluje a mnozí Maďaři jsou ve stejné situaci, a tak je o starý dům na trhu malý zájem.
Vargová, která je svobodná matka, se před třemi lety se svým mezitím zesnulým partnerem nastěhovala do takzvané Kádárovy kostky. Tyto téměř navlas stejné domy čtvercového tvaru z éry komunistického vůdce Jánose Kádára jsou na maďarském venkově všudypřítomné, jsou jich statisíce. Mnohé z nich ovšem nyní přicházejí na realitní trh, protože prudký růst cen energií v důsledku války na Ukrajině a západních sankcí vůči Rusku stavějí jejich vlastníky před již neúnosné náklady na vytápění.
Loňský průzkum společnosti BMI Group ukázal, že modernizována byla jen desetina domů ve vesnicích, jako je Apc, ležící 72 kilometrů severovýchodně od Budapešti. Tam žije i jednapadesátiletá Vargová se svou postiženou dcerou.
"Od chvíle, kdy jsme nabídli dům k prodeji, se nám nikdo neozval," říká Vargová. Sedí právě u kamen na dřevo, kterými vytápí obývací pokoj a ložnici. Snaží se tak snížit účty za plyn, s nimiž dva roky od manželovy smrti zápolí.
Rozhodnutí nacionalistického premiéra Viktora Orbána oklestit dávný strop na účty za energie pro domácnosti zhoršil krizi životních nákladů v zemi, která stále spoléhá na Rusko ohledně většiny dodávek energií.
Reformy veřejných služeb a prudký růst cen potravin zvýšily říjnovou míru inflace v Maďarsku na 21,1 %, což je nejvyšší hodnota ve střední Evropě. Ceny plynu se více než zdvojnásobily, ceny palivového dřeva vzrostly proti loňsku téměř o 60 % a ceny potravin jsou vyšší o 40 %.
"Koupila jsem dříví, ještě než zdražilo, a tím teď topíme," říká Vargová. "Až dojde, nevím, co bude. Buď se najíme, anebo se budeme koukat do nebe," dodala.
Maďarsko a Slovensko jsou podle průzkumu agentury S&P Global Ratings ve střední Evropě nejvíce závislé na dovozu energií, závislost Maďarska na plynu je nejvyšší v regionu.
V posledních měsících se v desítkách městeček a vsí po celém Maďarsku podle realitního portálu Ingatlan.com dramaticky zvýšila nabídka starších rodinných domů na prodej. Poptávka se však snižuje, protože ekonomika směřuje do recese a dvojciferné úroky výrazně utlumily poskytování úvěrů. Realitní kancelář Duna House konstatovala, že zastaralé domy s vysokou spotřebou je čím dál těžší prodat.
Čtyřiaosmdesátiletá Teréz Tóthová už také desítky let žije ve vesnici Hered v domě podobném kostce. Teď očekává, že nadcházející zima pro ni bude nejtěžší za dobu, co se Orbán po politickém zemětřesení v roce 2010 chopil moci na základě slibu vymýtit nezaměstnanost a zvýšit životní úroveň.
"Mám strach. Každý den počítám, jak na tom jsme. Nemohu ani říct, kolik listů papíru jsem popsala výpočty, jak bych mohla více ušetřit," svěřuje se Tóthová. I doma přitom zůstává v kabátě, a když je venku o trochu tepleji, vypíná topení.
Po 35 letech dřiny v textilní továrně tráví paní Tóthová důchod počítáním spotřeby krychlových metrů plynu a kilowatthodin elektřiny, aby zůstala v mezích dotované domácnosti. "Mnoho bezesných nocí jsem strávila přemýšlením, co bude dál," řekla.
Aktuality

