US MARKETOtevírá za: 16 h 54 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Horečka okolo umělé inteligence: Trh (opět) na extrémních úrovních a nové závody ve "zbrojení"

Jedním z nejsilnějších faktorů, jež letos ovlivňují dění na finančních trzích, je nástup pokročilých systémů umělé inteligence (AI), jako je GPT-4 od společnosti OpenAI. Akciová rally vyvolaná AI vyhnala americké indexy do nových extrémů a o přínosech a rizicích nové technologie se vedou vášnivé diskuze. AI také stane předmětem nového závodu ve zbrojení mezi USA a Čínou.

Peter Garnry
Peter Garnry
1. 8. 2023 | 17:04
Americké akcie

V době, kdy vrcholil pesimismus ohledně vývoje ekonomiky (rostoucí sazby a riziko recese, problémy bank), společnost OpenAI předvedla svůj systém umělé inteligence GPT-4. Firmy spojené s AI zaznamenaly na burze nebývalou rally, jež nápadně připomněla předchozí technologické bubliny. Náš tematický koš akcií spojených s polovodiči posílil letos do poloviny března o 17,5 % a v polovině června již o 39,8 %. Se samotnou bublinou AI spojený tematický koš ve stejném období zvýšil zisk z 8 % na 37,8 %.

Výkonnost jednotlivých akciových oblastí

Americká ekonomika neohromuje žádným prudkým růstem, má ale také daleko k recesi. Jarní vyhlídky na poměrně brzké zahájení snižování sazeb jsou minulostí, trh aktuálně hodnotí spíše některá proinflační rizika. Rozruch okolo AI vyvolal nákupní horečku a optimismus ohledně zvýšení produktivity firem, přinesl ale také riziko pro americký akciový trh jako takový. Valuace jsou totiž nejvyšší od dubna 2022 a pokles výnosu z volného cash flow na 3,9 % naznačuje silnou překoupenost akcií. Valuace akcií v odvětví polovodičů je pak nejvyšší od roku 2010 (podle 12měsíční forwardového ukazatele EV/EBITDA).

Během jara byl také americký akciový trh silně koncentrovaný, růst táhly největší technologické firmy. Čeká se totiž, že nastupující technologie AI přinesou těmto společnostem největší zisky. Vyšší koncentrace indexů (Nasdaq 100 musel být v červenci dokonce rebalancován) znamená jistou křehkost a větší citlivost vůči některým rizikům. I proto nově hledíme opatrněji na americké large caps.

Dvě tváře AI

Nové technologie mají na společnost pozitivní i negativní dopady. V případě AI tomu není jinak. Nedávná zpráva společnosti McKinsey o generativní AI naznačuje, že tato technologie přinese ročně 2,6-4,4 bilionu USD, což odpovídá HDP Spojeného království. McKinsey předpovídá, že 60-70 % pracovních činností lze nyní automatizovat pomocí AI, což přidá 0,1-0,6 procentního bodu k míře růstu produktivity práce. Dlouhodobé předpovědi v oblasti technologií jsou obtížné, ale zpráva McKinsey vystihuje ducha doby, protože AI se stává novou nadějí na lepší a bohatší budoucnost, podobně jako tomu bylo u dobývání vesmíru během studené války a internetu před dvěma desetiletími.

Podle našeho názoru vstoupily akcie firem souvisejících s AI do fáze tržní bubliny. Brzy se pravděpodobně začneme setkávat s tím, že společnosti nenaplní vysoká očekávání a investory dočasně zklamou, než se očekávání přizpůsobí novým poznatkům. Pro účely co nejlepšího přehledu o vývoji cen akcií těchto firem jsme sestavili tematický koš s 20 tituly. Mnoho z nich se obchoduje poblíž cílových cen, což naznačuje, že analytici mají potíže se zdůvodněním současného ocenění akcií vzhledem k výhledu pro tyto firmy.

Akcie firem navázaných na AI

Pesimisté tvrdí, že AI sice v dlouhodobém horizontu přinese ekonomické plusy, ale že investoři současný trend značně extrapolují a vytvářejí bublinu na akciovém trhu. Počáteční mánie (třeba ve vyhledávání témat spojených s AI na Googlu) ovšem začíná opadat, byť na akciovém trhu je stále patrná. Pesimisté také tvrdí, že generativní AI způsobí záplavu falešných zpráv, obrázků a videí, čímž do budoucna znehodnotí i svá výchozí data a způsobí přirozenou stagnaci budoucích systémů. A co je ještě horší, že tím naruší důvěru v informační systémy. Tento scénář by mohl znamenat velký návrat tradičních médií jako důvěryhodného zdroje informací.

Závod USA a Číny v oblasti AI

Vladimir Putin v roce 2017 prohlásil, že kdo se stane lídrem v oblasti AI, stane se vládcem světa. Ruští představitelé mají tendenci přehánět, takže Putinovu předpověď je možné odmítnout, nicméně AI bude pravděpodobně hrát klíčovou roli v soupeření velmocí.

Z mediálních výstupů o technologiích a AI z doby okolo roku 2017 je patrné, že si svět myslel, že Čína v závodě v oblasti AI buď vede, nebo má alespoň takovou dynamiku, že za pár let předstihne USA. Překvapivě se ukázalo, že USA vedou nad ostatními, protože systémy AI, jako je OpenAI GPT-4 nebo Bard od Googlu, v mnoha srovnávacích testech drtí systémy AI z Číny.

Budoucnost bude diktována tím, co nazýváme fragmentační hra. Jde v podstatě o strategickou geopolitickou dynamiku, která dělí svět na regiony s vyšší mírou nezávislosti a s národními bezpečnostními zájmy, které určují politiky kolem čtyř pilířů – obrany, energetiky, technologií a komodit. Fragmentační hra se točí okolo fungování fyzického světa a Evropa i USA se v rámci ní snaží omezit roli Číny ve svých dodavatelských řetězcích. Zatímco pro Peking je to protivítr, ostatním zemím to pomáhá. Je to patrné i z grafu, který ukazuje výkonnost čínského akciového trhu v porovnání se zeměmi, které z fragmentační hry těží.

Čína vs. vítězné země

V rámci fragmentační hry hrají klíčovou roli polovodiče, protože jsou základem pro výrobu čipů pro technologie AI. Kapitálové výdaje na polovodiče způsobí v příštím desetiletí investiční boom v USA a Evropě, protože tyto regiony zvýší domácí výrobu, aby omezily závislost na Asii. Z této dynamiky budou těžit výrobci polovodičových zařízení, protože jejich příjmy jsou spojené s kapitálovými výdaji na polovodiče.

Bez ohledu na to, jakou horskou dráhu budou investoři s akciemi spojenými s AI zažívat, jedno je jisté – tato technologie bude důležitým technologickým bojištěm mezi USA a Čínou a v nadcházejících letech se objeví mnoho příležitostí a hrozeb.

Americké akcieČínaGeopolitikaInvestiční bublinyPolovodičeSpojené státy americké (USA)Umělá inteligence (AI)
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa