Americké akcie: Co věstí nízká volatilita?

Americký akciový index S&P 500 má za sebou ziskový týden, během kterého posunul historické maximum. Volatilita na burze je velice nízká, což na první pohled podporuje pokračování býčí jízdy. Tak jednoduché to ale být nemusí.
Po mírně ztrátovém týdnu se americký akciový index S&P 500 v posledních pěti obchodních seancích vrátil k růstu, vylepšil historické maximum a celkově přidal 1,32 %. Výrazně růstovým dnem pro index S&P 500 byla středa, kdy trh vzrostl o 1,18 % a vylepšil intradenní i závěrečný historický rekord. V dalších dnech trh nepatrně korigoval, vylepšil ale intradenní maxima. Ve středu S&P 500 uzavřel na 5 354 a prolomil horní linii pásma 5 260 až 5 340. Závěrečná cena se do konce týdne udržela nad 5 340, a potvrdila tak býčí nastavení grafu a nový support na 5 340. Další support je na 5 260, v případě jeho prolomení by sestup zřejmě pokračoval k 5 200.
Index volatility VIX je u letošních minim a pro akcie nadále potvrzuje býčí výhled. Optimisticky působí také úzké kreditní spready. Oba ukazatele se nicméně drží na úrovních, ze kterých to z historického hlediska o moc níže již nejde.
Když je VIX pod 13 body, umí ale americké akcie posilovat opravdu dlouho.
Index S&P 500 se každopádně vyvíjí poměrně klidně, na alespoň 2% denní pokles se čeká již 326 dnů (graf je pár dnů starý).
Jako varovné znamení (až přílišného uspokojení obchodníků) lze vnímat také klesající korelace v rámci indexu S&P 500. Období nízkých korelací nebývají tak dlouhá. Korelace zpravidla prudce vzrostou v období paniky, kdy se "prodává všechno".
Index S&P 500 navíc svou výkonností překonává nebývalé malá část titulů v něm zahrnutých. Až někde budete poslouchat argumenty pro to, že je akciová současnost úplně jiná než přelom tisíciletí, vzpomeňte si na následující graf. Úplně jiné to totiž v současnosti určitě není.
Jednou z nejzářivějších hvězd posledních měsíců a let je na americké burze NVIDIA. Když jsme u těch podobností, na přelomu tisíciletí vrcholila mánie okolo akcií Cisco Systems. Podobnost je to náhodná do té doby, než Nvidii naroste konkurence v jejích zatím "bezkonkurenčních" oblastech. A než trochu neopadne optimismus ohledně umělé inteligence.
Zatím to největším titulům v indexu S&P 500 v čele s Microsoftem a Nvidií "klape" a jejich váha v indexu dosahuje dlouhodobých maxim. Ale jednou jim to nejspíše klapat přestane, takže se velká koncentrace indexu v největších firmách začne projevovat jako nevýhoda (pro investory, kteří skrze ETF a indexové fondy nakupují celý index).
Ocenění amerických akcií je vysoké i bez odvětví technologií, médií a telekomunikací (TMT). S nimi jsou pak valuace extrémně napjaté.
Optimisté ale mohou (správně) namítnout, že v době obnoveného růstu zisků firem se akciová rally má možnost opřít o "zdravější" nohu, než když trh roste na vlně expanze valuací.
A v roce prezidentských voleb vyznívá pro současné období (od června do srpna) mimořádně pozitivně také burzovní almanach. Byť jen podle něj investovat se silně nedoporučuje.
Krátkodobě až střednědobě bude náladu na akciovém trhu ovlivňovat měnová politika Fedu, respektive očekávání s ní spojená (výnosy dluhopisů americké vlády, hodnota dolaru). V týdnu zasedá FOMC a budou zveřejněna data o inflaci v USA, takže ani na akciovém trhu nemusí být nuda.
Zdroj: TOPDOWN CHARTS, Bespoke Investment Group, @mark_ungewitter, SentimenTrader, Richard Bernstein Advisors, Carson Group, Fidelity Investments, Global Financial Data